Windows 8 Release Preview: Co přinese nového

V první polovině června bychom se měli dočkat poslední veřejné testovací verze Windows 8 Release Preview. Mnoho věcí zůstává v tajnosti, něco o ní už ale přeci jen víme.

Po několika letech vývoje se Windows 8 konečně blíží do cíle. Ještě pár týdnů si budeme užívat Consumer Preview, pak už ale na řadu přijde Release Preview. Této poslední veřejné testovací verze bychom se měli dočkat už na začátku června a nejedná se o nic jiného než o tradiční verzi Release Candidate, která odděluje svět betatesterů od RTM, tedy sestavení, které je už určeno k „sériové výrobě“. Tuto verzi už zpravidla získávají OEM partneři a pár měsíců poté pak nový Windows ohlásí samotný Steve Ballmer.

Pro lepší představu se podívejte na srovnání dat uvedení jednotlivých verzí v případě Windows 7 a očekávaného Windows 8:

 BetaRCRTMOficiální
Windows 79.1. 20095.5. 200922.7. 200922.10. 2009
Windows 829.2. 2012červenlétopodzim

Jak se pomalu ale jistě blíží datum uvedení Release Preview, plní se internet informacemi, co všechno vlastně nabídne. Můžeme se pochopitelně těšit na další balík neviditelných oprav jádra, nicméně inženýři si našli čas i na kosmetické úpravy a opravy designu, takže Windows 8 Release Preview by měl vypadat v detailech trošku jinak i ve srovnání s předchozí verzí Consumer Preview.

Upravený design systémových aplikací Metra

S jednou kosmetickou novinkou přišel například The Verge, podle kterého bychom se měli dočkat lehce upravené podoby poštovní aplikace, kalendáře, adresáře a dalších aplikací Microsoftu v prostředí Metro. Ty byly v předchozí verzi totiž označené štítkem „preview“ a nefungovaly vždy úplně ideálně.

Klepněte pro větší obrázek
Poštovní program pro Windows Metro

České aplikace pro Metro

Předchozí Consumer Preview nabídl v prostředí Metro první ukázkové aplikace třetích stran a Marketplace. Po několika měsících nabídne katalog další várku nových a kvalitnějších programů pro Metro. Předpokládáme, že se na seznamu objeví i první ukázkové aplikace pro ryze české uživatele.

Dětský Big Brother

Microsoft už nějaký pátek vyvíjí rodičovskou kontrolu, kterou si můžete doinstalovat v rámci balíčku Windows Live Essentials. Windows 8 by tyto funkce měl lépe integrovat a nabídne některé speciality. Ale pěkně popořadě. Při tvorbě nového profilu jednoduše zaškrtnete, že se jedná o dětský profil. Tím pádem jako rodič získáte plnou kontrolu nad kybernetickým životem dítěte. Můžete mu povolit jen vybrané stránky, můžete mu zakázat spouštět zákeřné aplikace (BitTorrent), můžete mu nastavit, kolik hodin denně může strávit u počítače (o extra čas si může zažádat třeba e-mailem), ale to nejdůležitější na závěr – můžete formou reportů sledovat, co vlastně dítě na počítači dělá.

Klepněte pro větší obrázek
Rodičovský report o činnosti dětí na Windows 8

Windows 8 nabídne i zasílání reportů s hromadou grafů na e-mail, takže se dozvíte, jestli syn netráví většinu času na webu Battle.net, jestli se ve vyhledávači nesnaží vyhledat zákeřné slovíčko sex (vyhledávače ostatně také můžete omezit) a jestli neseděl u počítače celou sobotu, přestože slíbil, že bude zpracovávat příklady z Bělouna.

Rodičovská kontrola ve Windows 8

Optikou potenciálního rodiče tleskám, optikou věčného dítěte jsem ale rád, že před patnácti a více lety nic podobného neexistovalo a byli to děti, kdo rodiče učil používat počítač. Ostatně bych se divil, kdyby to v nejedné domácnosti nedopadlo přesně naopak a kontrolovaný by nebyl naopak tatínek.

Žádné DVD filmy

O této novince jsme už na Živě.cz psali. Microsoft se chová rozumně a napříště nevybaví Windows 8 potřebnými kodeky k přehrání DVD. Reaguje tak na postupný útlum offline médií a přechod k těm streamovaným a k formátům z rodiny AVCHD (MP4, MTS z HD kamer aj.). Nakonec díky tomu ušetří pár dolarů, nebude totiž muset platit licenční poplatky. Pokud tedy budete chtít přehrávat video z optických disků, musíte si kodeky a přehrávač zajistit sami – na webu jich je hromada a speciální set nabídne i Microsoft, zadarmo to už ale nebude.

Nezničitelný ReFS stále jen na Serveru?

Microsoft ve Windows 8 představí také svůj nový souborový systém ReFS, který by měl být zpětně kompatibilní s NTFS a jeho hlavní předností bude mnohem vyšší odolnost a samoléčba. Když se tedy v systému objeví nějaké poruchy, ReFS je zaživa opraví, aniž by bylo třeba disk odpojovat a spouštět tradiční program chkdsk. Jelikož je ale ReFS skutečně novinkou, Microsoft bude zpočátku nabízet ReFS pouze pro svou serverovou verzi Windows (Server 2012), což mnozí považují za chybu. Snad se to ještě změní.

Lepší práce s více monitory

Tak a teď něco (skoro) pro všechny. Pokud používáte počítač s více než jedním monitorem (podle Microsoftu necelých 15 % uživatelů PC a necelých 5 % uživatelů notebooku), můžete se těšit na výrazně vylepšenou interakci. Budete moci myší přetahovat okno s celoobrazovkovým Metrem z jednoho monitoru na druhý, na libovolném monitoru budete moci zobrazovat postranní panely Charm a každý monitor také získá virtuální rohy.

Klepněte pro větší obrázek
Každý monitor bude mít bezpečné rohy

Když tedy myš umístíte do rohu, dostane se do speciální oblasti 6 × 6 pixelů a bude se chovat, jako by byla skutečně na kraji plochy. Při rozšíření plochy na dva monitory se tedy ukazatel myší v této oblasti skutečně zarazí a neposune se na druhý monitor. V rohu pak můžete bez problému vyvolat nejrůznější nabídky, postranní menu aj. Podívejte se na přehledné video.

Práce s více monitory na Windows 8

Lepší práce s tapetami

Toto vylepšení sice souvisí s tím předchozím, zaslouží si ale vlastní odstavec. Windows 8 nabídne majitelům více monitorů možnost nastavit si na každý z nich libovolnou tapetu. No, a když takových obrázků vyberete více a pozadí se bude periodicky měnit, Windows 8 nastaví každému z monitorů adekvátní snímek podle poměru stran. Pokud tedy bude jeden z monitorů orientovaný na výšku, systém nevybere široký panoramatický snímek, ale třeba fotografii Eiffelovy věže. Tedu pokud nějakou takovou fotografii na výšku máte.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Windows 8 vybere adekvátní tapetu podle poměru stran

Lepší práce s hlavním panelem

Microsoft tentokrát zareagoval i na přání všech, kteří chtěli mít hlavní panel viditelný na všech monitorech. Windows 8 RP to bude umět a nabídne i nastavení, jaké ikony se vlastně na panelu mají na kterém monitoru zobrazovat. Buď to budou všechny ikony (tedy vlastně kopie základního panelu), nebo třeba jen ikony oken otevřených na konkrétních monitorech. Více napoví obrázky.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Nové nastavení hlavního panelu pro více monitorů a panel v režimu, kdy se na sekundárním monitoru v panelu zobrazují ikony jen těch oken, které jsou na něm otevřené

Windows 8 Release Candidate je posledním marketingovým výstřelem před podzimní finální verzí. Microsoft slibuje hromadu novinek, o kterých zatím nevíme skoro nic, troufáme si ale tvrdit, že nic zásadního se už nestane.

Pokud by nás chtěli v Redmondu překvapit, nabídnou alternativní nabídku Start třeba po vzoru Start8, to ale není příliš pravděpodobné, samotné Metro by tak totiž Microsoft zbytečně upozadil a ani dosavadní proklamace Microsoftu nenasvědčují tomu, že by snad Metro patřilo na druhou kolej. Nechme se ale překvapit – červen se blíží mílovými kroky.

Diskuze (104) Další článek: Windows 8 dostanou nové vychytávky pro práci na více monitorech

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Operační systémy, Windows 8, Windows Live Mail, Streamovaný film, Brother, Taskbar, Metro, Big Brother, Preview, Sestavený profil, Věčný problém, Postupný útlum, Předchozí odstavec, Rodičovská kontrola, Metro 2033, Panoramatické video, CHKDSK, Nové nastavení, Poštovní aplikace, Release, Release Preview, Druhá novinka


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 36

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí