Windows 8 po dvou letech? Roste, ale na Sedmičky nemá

Windows 8.x je tu s námi už dva roky. Za tu dobu podle analytických služeb překonal hranici okolo 15 procent. Jenže Windows 7 za stejné období získal skoro polovinu trhu.

Před dvěma lety zamířil na trh Windows 8 a jeho kontroverzní Metro. Mohlo by se zdát, že Osmičky už dnes nejsou tématem – za dveřmi je přeci Windows 10, přesto ale stojí za to se možná už naposledy poohlédnout na čísla analytických služeb, jak si vlastně Windows 8 přesně po dvou letech opravdu stojí.

Jedno je jisté, Windows 8.x (nebudu rozlišovat Windows 8.0 a Windows 8.1) už svého předchůdce v popularitě nikdy nepřekoná. Ačkoliv se totiž jeho podíl na trhu neustále zvyšuje, roste příliš pomalu. Než tedy dosáhne teoretického maxima, lidé začnou přecházet na jeho následovníka.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 8.x má po dvou letech takový podíl na trhu jako Windows 7 během prvních sedmi měsíců. Alespoň podle odhadů služby StatCounter (Microsoft oba systémy uvolnil postupně v říjnu 2009 a 2012).

Ostatně nabízí se prosté srovnání – viz obrázek výše. Zatímco Windows 8.x má dva roky od vydání okolo 15 %, Windows 7 se mohl na podzim roku 2011 a tedy dva roky od uvedení na trh pochlubit 40 %. Síla obou hráčů je tedy naprosto neporovnatelná.

Windows 7 zůstává neohroženým

Windows 7 je dnes již starý systém. Má za sebou pět let úspěšné existence a zasloužil by si důchod, situace je ale trošku jiná. Jeho podíl na trhu prakticky neklesá a na mnoha regionálních trzích dokonce i roste. To je i případ České republiky – alespoň tedy podle služby Rankings, kterou provozuje polský Gemius. Jeho měřící kód najdete na největších českých webech počínaje Seznamem a zpravodajskými portály a konče naším Živě.cz. Jedná se tedy o poměrně relevantní data, která popisují drtivou většinu tuzemských surfařů.

Klepněte pro větší obrázek
Tržní podíly nejsilnějších desktopových OS v posledním roce podle služby Rankings

Podle Rankings si Windows 7 meziročně polepšil o 2 procenta a podle celosvětového NetMarketShare dokonce o více než 6,5 procent. To je na pět let starý operační systém velmi slušné skóre. Jen pro srovnání, takový jablečný OS X za stejné období podle NetMarketShare poskočil o necelá 3 procenta a v případě českých čísel z Rankings jde pouze o růst v řádu setin procenta.

Klepněte pro větší obrázek
Tržní podíly nejsilnějších desktopových OS v posledním roce podle služby NetMarketShare

Windows 7 je tedy nezlomný, ale dobrou zprávou je naopak úpadek Windows XP. Ukončení jeho podpory letos na jaře sice zrychlilo odchod ze scény, ale kupodivu nijak výrazně – v grafech zaregistrujete jen relativně malý schod, ale určitě ne žádné drama.

Podstatné je nicméně to, že jej konečně a dva roky po uvedení překonává Windows 8. Podle StatCounteru k tomu už došlo v průběhu letošního léta, podle NetMarketShare se to děje právě nyní a malý český trh si na ono magické datum bude muset počkat ještě pár měsíců – snad už v prosinci.

Klepněte pro větší obrázek
Tržní podíly nejsilnějších desktopových OS v posledním roce podle služby StatCounter

Sedmičkám překonání Windows XP shodou okolností také trvalo dva roky, ovšem vše probíhalo v trošku jiném měřítku. Bylo to v době, kdy byl Windows XP zdaleka nejpopulárnější desktopový operační systém na trhu, podporovaný výrobcem a Microsoft tehdy ani nevedl žádnou kampaň namířenou proti legendě z roku 2001.

Na Steamu je už Windows XP mrtvý systém

Jelikož obecně statistiky měří průměrného surfaře, který je přeci jen z principu mnohem konzervativnější, stojí za to tato čísla srovnat třeba s herním Steamem, který na svém webu publikuje poměrně rozsáhlé statistiky herních mašin svých uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek
Herním PC podle Steamu sice také vládne Windows 7, nicméně pozice Windows 8 je oproti průměrným surfařům dvojnásobná

No, a jelikož herní pařani jsou zpravidla přeci jen pokrokovější i pokročilejší sorta počítačových lidí, z těchto čísel by měli v Microsoftu mnohem větší radost.  Neohroženou jedničkou zde i nadále zůstává Windows 7 jako nejpopulárnější herní PC platforma, druhé místo si ale prohodily XPčka s Windows 8.x, který v říjnu 2014 používalo 31 % hráčů na Steamu. Windows XP dnes naopak preferuje pouze 4,5 procent z nich.

A co Windows 10?

Samozřejmě se nabízí otázka, na jaký systém naváže Windows 10. Pokud by to měly být Sedmičky, již během svého uvedení na trh by jej měly používat asi 2 procenta internetové komunity. Právě tolik lidí by se tedy mělo zapojit do programu Windows Insider pro testery z řad široké veřejnosti.

Zatím jich ale tolik není a zůstává otázkou, jestli Desítky opravdu přesvědčí uživatele Windows 7 k přechodu. Za rok se totiž bude opakovat podobná situace jako v roce 2009, kdy na trh vtrhly Sedmičky. Musely se vypořádat s ohromnou popularitou Windows XP, který straší ve statistikách dodnes. Naštěstí se jednalo o široce přijímaný systém, čili se mu to podařilo.

Jenže Windows 10 to bude mít mnohem těžší. Windows 10 se příští rok neutká s osm let starým systémem – sic aktualizovaným mnoha servisními balíčky, ale s OS, který je moderní, stabilní, relativně bezchybný, široce podporovaný a také historicky komerčně nejúspěšnější.

Jestli tedy nadvláda Windows XP trvala celou dekádu, přestože se v závěru už jednalo o objektivně zastaralý systém s děravým jádrem, souboj s Windows 7 bude ještě mnohem těžší. Těžko říci, co všechno bude muset Microsoft udělat, aby dosáhl stejného tempa růstu jako v případě Sedmiček. Nejspíše se mu to nepodaří a stane se opět obětí svého vlastního úspěchu – leda snad že by Windows 10 nabídl majitelům starších počítačů s Windows 7 a Windows 8 zcela zdarma, či za režijní pakatel. 

Diskuze (252) Další článek: Intel bude majitelům počítačů s Pentium 4 vyplácet vyrovnání 15 dolarů

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Operační systémy, Statistiky, Windows 8, Nejúspěšnější uvedení, Polský Gemius, Win + N, Úpadek, Relevantní data, Sed, Drama, Herní pc, Růst, Mrtvý systém, Měřicí kód, Win +, Windows +, Let, NEM, Nadvláda, Zastaralý systém, Zpravodajský portál, Páka, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony