Windows 8 nadobro zničí textový režim a BIOS

Nejprve se zobrazí třicet let starý BIOS, pak naskočí logo Windows, pak modré pozadí a systém dál startuje. Pak naskočí přihlašovací okno. Přichází čas, na to vše zapomenout.

Windows 8 v sobě kloubí dva zcela odlišné návyky ovládání počítače. Vše sice bude jako doposud ovladatelné pomocí klávesnice a myši, programátoři a designéři ale museli myslet i na pouhé doteky. Jelikož nebude existovat jeden Windows pro dotyková zařízení a druhý pro myš a klávesnici, vše musí být v jednom a musí to fungovat.

Kvůli tomu Microsoft věnoval velkou péči i něčemu tak zdánlivě zanedbatelnému jako je podoba bootu – startu počítače a Windows. Už víte, že by měl být díky hybridnímu startu mnohem rychlejší, přičemž v případě svižných SSD jednotek čas od fyzického stlačení tlačítka po zobrazení plochy a přihlašovacího okna nepřesáhne sedm sekund. A to je vlastně další výzva.

Windows 8 + SSD jednotka = velmi rychlý start

 

Logo výrobce a pak už start

Doposud trval start Windows od stisknutí spínače po zobrazení plochy asi jednu minutu. Nějaký čas spotřebuje BIOS/UEFI, něco zavaděč a něco pak samotná inicializace jádra a grafického desktopu. Během minuty tedy může obrazovka vysílat nejrůznější informace. Obecně platí, že až do příchodu Windows 8 připomínal boot tak trochu rychlý průlet evolucí živočišného druhu od nejprimitivnějších forem života až po tu současnou.

Klepněte pro větší obrázek
Svatá trojice startu Windows. Nejprve BIOS/UEFI, poté 1. téma Windows a poté ještě 2. téma. Nakonec přichází na řadu skutečný desktop. První obrázek se dnes už změnil, možná vidíte logo výrobce, nebo prostě jen tmu.

BIOS několik sekund prováděl testy a případně zobrazoval textová hlášení v podstatě stejným způsobem, jak to dělal už před třiceti lety. Poté se zobrazilo logo Windows na černém pozadí, zavádělo se jádro, a nakonec se zobrazila modra plocha a… A zavádělo se grafické uživatelské sezení už v nativním rozlišení. Vše završila přihlašovací obrazovka. Jedno je jisté. Pokud by takto měla obrazovka poblikávat kratičkých sedm sekund, leckoho skolí epileptický záchvat.

Windows 8 tuto reminiscenci počítačového pravěku definitivně ukončí a start počítače tak bude připomínat spíše boot chytrého telefonu a televizoru, set-top-boxu a dalších zdánlivě jednodušších zařízení. Pokud napříště stisknete hlavní vypínač, zobrazí se na displeji logo výrobce v nativním rozlišení a bude tam svítit tak dlouho, dokud se nezobrazí plocha.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud jste si koupili notebook od Samusngu, jediné co během startu Windows 8 uvidíte...  Bude logo Samsungu.

UEFI, podepsaný systém a problematický Linux

Aby to mohlo fungovat, bude Windows 8 „vyžadovat“ namísto starého dobrého BIOSu jeho současnou náhradu UEFI, která by měla být v roce 2012 samozřejmostí na každém novém počítači. Z důvodu zpětné kompatibility sice bude Windows 8 pracovat i se starým BIOSem, ale pokud si koupíte počítač s OEM licencí a případně i se samolepkou „Vyrobeno pro Windows 8“, budete mít UEFI na sto procent.

Startování Windows 8 půjde mnohem dál. Počítače se samolepkou připravenosti na Windows 8 totiž budou muset mít ve výchozím stavu nastavené UEFI na zabezpečený start. V takovém případě UEFI předá řízení počítače skrze zavaděč pouze certifikátem podepsanému operačnímu systému. Podle Microsoftu je tento krok hlavně reakcí na šířící se viry, třeba bootkity, které chtějí získat kontrolu nad počítačem právě skrze zavaděč. Možná se ale zabepzečený start postará i o to, abyste nespustili Windows bez řádné licence. Se zabezpečeným zaváděním systému může mít nakonec problémy třeba Linux a populární dualboot, na tuto situaci totiž není zatím úplně připravený – mimo jiné z licenčních důvodů Grubu aj. Většina UEFI sice jistě nabídne možnost tuto funkci vypnout, rozhodně se ale najdou počítače, kde to možné nebude.

Počítač se skutečně pomalu mění z chytré stavebnice pro hackery (v původním slova smyslu) ve spotřební elektroniku. Více se o zabezpečeném startu v UEFI a možných problémech s Linuxem rozepisuje Ars Technica.

UEFI bude všudypřítomné a Windows 8 podpoří SSD

Po malé odbočce zpět k logu výrobce. Díky UEFI a jeho možnostem s ním bude systém a řízení startu úzce spolupracovat, jakmile se tedy logo rozsvítí, zářit bude až do zobrazení plochy, přestože si mezi tím UEFI vykoná své operace a kontrolu předá Windows. Žádné poblikávání, resetování obrazu – prostě statické či animované logo celých sedm sekund. A že to bude na starším počítači svítit trošku déle? Je třeba připomenout, že ačkoliv je Windows 8 k dispozici už dnes v první testovací verzi, ještě má před sebou dlouhý vývoj a než se dostane na pulty obchodů (ale hlavně k OEM výrobcům), opět se trošku promění tržní standard. Ne že by snad tou dobou měl v novém počítači SSD jednotku úplně každý, v případě UEFI je to ale mnohem jistější. Jakkoliv nebudou hardwarové nároky vyšší než v případě Windows 7, budou krapet jiné.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zavaděč Windows 8 bude optimalizovaný jak pro myš a klávesnici, tak pro dotek

Dotykový boot

Nakonec to nejdůležitější. Jelikož je Windows 8 navržený jako dotykový systém, dotykovost musí být zachována ve všech procesech startu. Od iniciačního testu POST po spuštění počítače tedy bude vše ovladatelné vedle připojené myši a klávesnice i pomocí doteků a softwarové klávesnice. Pokud budete používat několik podepsaných systémů – no prostě „povolený“ dualboot, v novém zavaděči budou velká výběrová tlačítka a stejně tak při instalaci, která bude v případě předinstalovaného Windows beztak připomínat spíše prvotní inicializaci systému na chytrém mobilním telefonu a tabletu. A i když budete instalovat systém na zcela čistý disk, zapomeňte na hromadu dialogů a obrazovek jako dříve. Vše se odehraje v jednom pohledu.

Zavaděč Windows 8

 

Windows 8 hodlá naučit i zkušenější uživatele vnímat startovací proces jako jen jakýsi přechod – jako něco tak jednoduchého a zřejmého jako spuštění televizoru a kalkulačky. No, nechme se překvapit, jak bude nakonec vypadat praxe.

A nakonec Blue Screen Of Death...

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
BSOD ve Windows XP až Windows 7 a vpravo koncept nové grafické chyby – nízkoúrovňový systém se nespustí.
Pokud poběží v nativním rozlišení vše, bude to platit i o BSOD.

Témata článku: Software, Microsoft, Technologie, Windows, Operační systémy, Windows 8, Průlet, Režim, SSD jednotka, UEFI, BSOD, Logo, Klávesnice k počítači, Start, Boot, TeX, Staré video, Dotyková obrazovka, Nativní rozlišení, Startovací okno, Přihlašovací obrazovka

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 158

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje