Windows 8 nabídne miniaplikace v nabídce Start [video]

Už za pár dní představí Microsoft na vývojářské konferenci MIX Windows 8. My už víme, na co se mohou programátoři a uživatelé těšit. Windows 8 přinese revoluční nabídku Start.

Letošní konference pro vývojáře Microsoft MIX přinese několik žhavých a dlouho očekávaných novinek. Microsoft zde představí první rámcovou vizi pro Internet Explorer 10 a především se konečně dozvíme něco oficiálního o Windows 8. IE 10 bude jeho součástí a mezi vývojáře se dostanou první technologické ukázky W8.

Zcela nová nabídka Start

Windows 8 bude v mnoha ohledech revoluční a přelomový systém. Nyní se Microsoft soustředí na některé drobnosti, které zatím ještě běží ve „starém“ prostředí Windows Aero 2.0 (Windows 7). To ale není nic nového, takto svá Windows Microsoft vyvíjí vždy a grafické novinky GUI ukáže pokaždé až na úplném konci.

Jednu novinku už však partneři Microsoftu mohou testovat dnes – miniaplikace pro nabídku Start. I ta se ve Windows 8 dočká podstatných změn. Miniaplikace fungují ve Windows od Vist, kde jste si je mohly vynést do postranního panelu. Ve Windows 7 je pak můžete vynášet přímo na plochu jako widgety.

 

Miniaplikace v nabídce Start jsou dalším logickým krokem, Budou se instalovat samostatně ve vlastním správci. Programovat je budete v C# (resp. v libovolném jazyku platformy .NET) a budete je moci obohatit o jakési pluginy – části již existujících programů z Windows. Toto vkládání částí aplikací do druhých znají třeba programátoři Androidu. V případě Windows se jedná o novou technologii PowerOLE, která bude součástí Windows 8. Díky PowerOLE bude moci třeba i vaše aplikace využívat části webového prohlížeče, multimediální přehrávač, nebo klidně logiku Photoshopu CS5 či jakoukoliv část cizí aplikace na Windows s licencí SOPEL – Shared OLE Professional & Enterprise License.

Klepněte pro větší obrázek
Miniaplikace se budou zobrazovat v části vyhrazené pro programy
Aby se tak stalo, musíte zaškrtnout novou možnost v nastavení nabídky Start

Dost ale bylo formalit pro vývojáře, podívejte se na obrázky níže, jak vypadá několik takových miniaplikací v nabídce Start v praxi. Jedná se o Windows 8 Transformation Virtualization Pack – v podstatě subsystém Osmiček, který běží přímo nad Windows 7. Díky němu si mohou programátoři a partneři Microsoftu vyzkoušet nový systém i bez zdlouhavé instalace.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Díky novým miniaplikacím budete moci v nabídce Start zobrazit zcela nové widgety, které si mohou vypůjčit část funkčnosti i GUI prvků z velkých programů. V tomto případě tedy miniaplikace Prohlížeč pro Start nabídku, Windows Media Player pro Start nabídku a Hodiny

Samozřejmě zůstává otázkou, jak bude fungovat procházení skrze miniaplikace. V jeden okamžik totiž dokáže nabídka Start zobrazit pouze jeden widget. V současné době se používá zkratka ALT+TAB při otevřené nabídce a také kombinace CTRL+kolečko myši.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Miniaplikace do nabídky Start se spravují skrze samostatný program,
který aktivujete pomocí kontextové nabídky

Vedle klasických miniaplikací zvládne nabídka Start i mnohem složitější úlohy – třeba integrovaný virtualizační klient. Přímo v malém okénku tedy můžete spustit třeba Windows Vista s optimalizovaným rozlišením pro WVGA, nebo Android. Záleží pouze na tom, jestli výrobce virtualizačního softwaru dodá potřebný doplněk, který podporuje SOPEL a PowerOLE.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nabídka Start zvládne prakticky vše – dokonce i virtualizaci
(zde pomocí betaverze nového VirtualBoxu s podporou PowerOLE)

Kdy se toho dočkáme?

Samozřejmě se nabízí otázka, kdy se takové funkčností dočkají i běžní smrtelníci. Zeptali jsme se na to stejné odpovědných lidí z českého Microsoftu. Odpověď byla zdrcující. S největší pravděpodobností lze očekávat, že PowerOLE, miniaplikace v nabídce Start a dokonce i SOPEL nikdy nespatří světlo světa, protože je dnes prvního dubna...

Diskuze (44) Další článek: Gmail Motion Beta: Zahoďte klávesnice, weby budeme ovládat pohybem

Témata článku: Software, Microsoft, Technologie, Windows, Programování, Windows 8, Screencast, Start, Samostatný program, Letošní konference, Cizí video, Widget, Cizí aplikace, Start na Windows

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší