Windows 8 má „problém“, startuje příliš rychle

Rozlučte se s klávesami F2 nebo třeba F8. Windows 8 je po desítkách let už nebude používat. Zapomeňte na klasický vstup do BIOSu a zapomeňte vlastně i na samotný BIOS.

Titulek článku je samozřejmě z velké části nadsázka, kus pravdy na tom ale skutečně je, na novém hardwaru už totiž nebudou fungovat některé zvyklosti, které uživatelé používali od dřevních dob Windows a vlastně i osobních počítačů se starým BIOSem.

Windows 8 nastartuje do několika sekund

Představte si typický počítač připravený pro Windows 8. Namísto stařičkého BIOSu má nové UEFI, namísto plotnových disků SSD. Při této kombinaci pak může studený start zabrat pouhých sedm sekund a z Windows se tak stane pravděpodobně nejrychlejší systém. Už se skutečně přiblížíme praxi, kdy bude počítač startovat stejně rychle jako každá jiná spotřební elektronika, třeba chytrý televizor nebo digitální fotoaparát.

Jenže pokud bude počítač startovat takto rychle, jak se třeba dostaneme do klasického nastavení BIOSu/UEFI přes starou dobrou klávesu F2 a její varianty? Toto jsme přeci dělali celá desetiletí. Odpověď podává nový obsáhlý článek na blogu Building Windows 8.

Nový rychlý start Windows 8 a náhrada za klávesy F2 a F8

První dvě sekundy

Pokud referenční počítač/tablet startuje sedm sekund, veškeré události před spuštěním zavaděče Windows se odehrají v prvních dvou sekundách. Během tohoto okamžiku se musí nastartovat veškerý základní hardware, provést diagnostika POST a spustit zavaděč Windows. Ten pak zbývajících pět sekund startuje jádro systému, ovladače a spouští grafické prostředí.

Nicméně čas na hektické mačkání klávesy F2/F12 (vstup do BIOSu na většině systémů) a F8 (volba startu Windows, záchranný režim aj.) je ovšem ve skutečnosti ještě mnohem kratší – na některých systémech dokonce až v řádu setin sekundy. Ostatně nějaký čas zabere i inicializace periférií včetně klávesnice, takže než by byla připravená na vaše údery, už by mohlo být pozdě.

Nový hardware a způsob startu si vyžádají změny

Windows 8 tedy bude na novém hardwaru disponovat natolik rychlým spuštěním, že se budou muset kompletně změnit pravidla hry a ergonomie konfigurace startu. Pro současné počítače to neplatí, ty nové s Windows 8 se už ale budou v mnoha ohledech skutečně podobat více tomu chytrému televizoru (a to mnohdy není na škodu).

Pokud nainstalujete Windows 8 na současné a starší počítače, nic se asi nezmění, inicializace základního firmwaru po startu počítače totiž stále zabere pár sekund a na obrazovce bude při spodním okraji i nadále svítit klávesová zkratka pro vstup do BIOSu (nebo i UEFI, které se tváří jako stařičký BIOS).

U certifikovaných počítačů s nálepkou Windows 8 a typicky pak hlavně u notebooků a tabletů se však zobrazí jen logo výrobce a za pár sekund budete na pracovní ploše. Jak se pak dostanete do nastavení UEFI?

Boot Menu jako centrální mozek startu

Microsoft představil dva základní scénáře. Pokud bude systém v jakémkoliv nepořádku, po stisknutí hlavního spínače se prakticky okamžitě přesunete do nového „Boot Menu“. Bude to centrální konfigurátor startu, který nabídne všechny typické možnosti počínaje obnovou celého systému a konče výběrem jiné bootovací jednotky.

Klepněte pro větší obrázek
Nová startovací nabídka jako náhrada za klávesy F2 a F8

Z této nabídky se pak dostanete i do konfigurace základního UEFI. Jak už dobře víte, všechny nové počítače s Windows 8 už nebudou mít starý BIOS, ale právě moderní systém UEFI, který může nabídnout mnohem více možností a v roce 2012 už ani nemusí běžet v ošklivém textovém režimu. UEFI není nic nového, mnohé počítače už ho dávno používají a mnozí uživatelé to ani nepoznají, protože UEFI může mít z důvodu zvyku stejný ošklivý design jako desítky let starý namodralý BIOS. Některá UEFI jsou dokonce natolik vyspělá, že nabízí určitý miniaturní operační systém s webovým prohlížečem a dalšími službami.

Klepněte pro větší obrázek
Podrobnější nabídka s možností konfigurace samotného UEFI (nástupce BIOSu)

Boot Menu bude dostupné z Windows. Skoro

Dobrá, takže pokud během startu nastane jakýkoliv problém, zobrazí se nabídka. Jenže co když budete chtít změnit právě něco v UEFI, respektive co když budete chtít nabootovat z jiné jednotky nebo jiný systém ze stejného disku?

Teď možná někoho napadne, že všechny počítače s Windows 8 budou mít na zadní straně speciální přepínací páčku, ale na to samozřejmě zapomeňte. Pokud se budete chtít do nabídky dostat, nezbývá než spustit Windows. Zní to hrozivě, ale pamatujte opět na to, že tento scénář počítá s UEFI a SSD jednotkou, takže si počkáte jen těch několik sekund.

Klepněte pro větší obrázek
Restartování Windows 8 do nabídky Boot Menu z konfigurace systému

Pak už to bude snadné. Nabídku vyvoláte buď z nastavení Windows, případně ještě před přihlášením, abyste tuto operaci mohli provést i tehdy, když neznáte heslo. Po potvrzení se pak Windows opět restartuje a už zobrazí kýženou nabídku.

Klepněte pro větší obrázek
A restart z přihlašovacího dialogu, kdy ještě nemusíte být autentizovaní – stačí přidržet Shift a klepnout na Restartovat

Třetí možností bude příkaz Shutdown.exe /r /o, takže tuto volbu budete moci vyvolat i z cizí aplikace nebo třeba skriptu.

To zní možná ještě hrozivěji. Takže kvůli Boot Menu je třeba spustit a následně restartovat Windows? Téměř ano. Slovíčko téměř je zde důležité, protože Boot Menu se v takovém případě zobrazí vlastně ještě před samotným fyzickým restartem. Windows tedy ukončí svůj běh a na úplném konci ještě před novou (a zbytečnou) inicializací UEFI zobrazí nabídku. Tím ušetříte několik sekund a restart tedy bude trvat jen několik málo okamžiků. Bude vlastně neúplný, pozastavený.

Vstup do jednoduššího Boot Menu ve Windows 8 Consumer Preview

A co dual-boot?

Otázkou zůstává, jak tato praxe bude fungovat při více systémech (dual-bootu) a s alternativními zavaděči ze světa Linuxu – třeba při použití tolik typického Grubu. Představa, že při každém přepnutí do jiného systému budete muset absolvovat toto kolečko, sic docela rychlé, už moc lákavá není. Toto by mohly vyřešit právě alternativní zavaděče typu Grub aspol.

Stejná ergonomie na tabletu i PC

Proč to bude celé vypadat právě takto? Microsoft se snažil najít unifikovanou cestu jak pro počítač s klávesnicí, tak pro plně dotykový tablet, který by jinak potřeboval nějaký ten tlačítkový postup jako na telefonech (zmáčknutí kombinace tlačítek už před startem aj.)

Windows 8 s UEFI se zároveň z velké části zbaví doposud zažitého embryonálního startu počítače, který připomíná vývoj lidského plodu. Nejprve se zobrazí textová hlášení POST jako před třiceti lety, sic dnes většinou překrytá logem výrobce. Poté se start přepne do grafického režimu a zobrazí se barevné logo (třeba) Windows XP a nakonec se definitivně načtou grafické ovladače a zobrazí se přihlašovací okno v nativním rozlišení a v plných barvách.

Tento proces zcela zmizí a Windows se už od začátku bude tvářit tak, jak má. Stejně jako když spouštíte chytrý televizor, digitální fotoaparát, nebo třeba právě ten mobilní telefon.

Diskuze (156) Další článek: OCZ představilo tenké SSD řady Vertex 3

Témata článku: Software, Windows, Operační systémy, Windows 8, Window, Cizí video, Windows +, Startovací okno, Plod, Záchranná operace, Staré video, Studený start, Stejný hardware, Win +, Menu, Referenční počítač, Rychlý SSD, Restart, Boot, Barevné logo, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, Starý systém, Starý telefon, UEFI, Start, Nový notebook na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači