Windows 8: Kontroverzní systém

Windows 8 nakonec nejspíš uspěje a to i díky novým dotykovým počítačům, v tuto chvíli je to ale systém plný kontroverzí. Obsahuje hromadu báječných funkcí i spoustu zvláštností.

V říjnu 2010 Steve Ballmer prohlásil, že jestli se něčeho skutečně bojí, tak přijetí nového systému Windows 8 veřejností. Tehdy jsme toho o něm ještě moc nevěděli a do následovníka úspěšných Sedmiček tenkrát leckdo vkládal své tužby a tajná přání.

Pak tu byl najednou podzim 2011 a Microsoft v Los Angeles s velkou pompou představil Windows 8 Developer Preview. Systém sklidil... Rozporuplné reakce. Byl prostě jiný, jelikož skloubil dvě ergonomicky zcela odlišná prostředí. Zatímco Metro je určené výhradně pro multidotykový displej a myšákem se prostě neovládá příliš intuitivně, klasický desktop – Aero je na tom přesně naopak.

windows 8 metro plocha.png
Základní plocha v prostředí Metro

Představitelé Microsoftu také dlouhou dobu tvrdili, že Windows 8 bude nekompromisní. Jenže ono tomu tak úplně není. Systém by totiž byl nekompromisní v případě, kdyby nekompromisně nabídl obě rozhraní v plné kvalitě, nebo kdyby nabídl jen jedno – klidně jen nové Metro. Namísto toho si bude muset nový uživatel dlouho zvykat, neustále totiž bude přecházet mezi „starým“ Aerem a novým Metrem.

Poznáte to v obou světech. Když po startu zůstanete pouze v Metru, pokročilejší nastavení systému a práci se soubory stejně uděláte v desktopu a do něho se pochopitelně přepnete i v okamžiku, kdy spustíte nějakou „starou“ desktopovou aplikaci.

windows 8 aero.png
Základní plocha v prostředí Aero (klasický desktop Windows)

Stejně tak tomu bude i naopak. Když budete zatvrzele přebývat v Aeru, Metro se spustí přinejmenším tehdy, když budete chtít najít nějaký dokument a spustit program, jehož zástupce nemáte na ploše a hlavním panelu, na desktopu totiž chybí nabídka Start.

Tato dualita vnáší do práce s počítačem trošku zmatek, v hlavě totiž permanentně přepínáte mezi Windows, který jste používali dlouhá léta, a v podstatě mobilním systémem. Windows 8 je ale jinak velmi zajímavý a především je rychlý jako ďas i na starším počítači. Nejrůznější metroidní animace a vůbec i odezvy prostředí jsou vážně rychlé a bez jediného klopýtnutí. Rychlý je i nový Internet Explorer 10.

Metro

Prostředí Metro nyní v podstatě tvoří nabídku Start – je to tedy stejně jako na Windows Phone šachovnice dlaždic s programy. Dlaždice odpovídají v drtivé většině případů programům napsaným pro nový běhový systém WinRT, stejně tak se sem ale může dostat i odkaz na běžnou desktopovou aplikaci – třeba když doinstalujete Chrome.

metro posouvani ikon.png  windows 8 metro zoom.png
Přesun ikon v Metru a pohled na celou šachovnici

Aplikace v Metru se řídí stejnou politikou jako na současných chytrých telefonech. Vždy tedy pracujete jen s jedním programem roztáhnutým na celou obrazovku, přičemž stačí stisknout klávesu Windows a přepnete se zpět do šachovnice Metra. Aplikace se v takovém případě uspí a nevytěžuje procesor. Kdykoliv se pak k ní vrátíte, opět se aktivuje ve stavu, ve kterém jste ji opustili. Z toho plyne jedno důležité poselství: v Metru se aplikace běžně nevypínají. Pochopitelně to ale jde – třeba ve správci úloh.

windows 8 posta.png  windows 8 posta ucet.png
Typický program pro Metro – základní pošťák ve Windows 8. Umí číst poštu z Hotmailu, Gmailu a firemního Exchange serveru. POP a IMAP nehledejte. Společně s poštou se synchronizuje také kalendář a kontakty.

Mezi aplikacemi můžete procházet také pomocí klasické zkratky Alt+Tab, případně najetím myši k levému dolnímu rohu obrazovky, kdy se zobrazí historie naposledy spuštěných programů.

windows 8 historie aplikaci.png  windows 8 dve okna.png
Naposledy spuštěné programy v postranním panelu a obrazovka rozdělená na dvě aplikace vedle sebe: desktop a předchozí počasí

Toto se bude hodit i v případech, kdy pracujete na displeji s vyšším rozlišením. V takovém případě se totiž může obrazovka rozdělit na dvě části a vy tedy uvidíte i v Metru dvě aplikace naráz vedle sebe. Je to takový jednoduchý vizuální multitasking a určitá reminiscence Windows 1 z roku 1985. Bohužel, tato okna si ale nejsou rovna, to druhé se totiž vždy musí zmáčknout do úzkého panelu, a tak se to bude hodit snad jen pro nějaký IM komunikátor, twitterový klient či jinou ryze seznamovou aplikaci.

windows 8 vsechny aplikace.png  Windows vyhledavani v nastaveni.png
Vyhledávání v aplikacích (Win+Q) a v nastavení Windows (Win+W)

Všechny aplikace v Metru mohou sdílet váš úložný prostor na 25GB SkyDrive. Ten automaticky získáte poté, co se přihlásíte pod svým Windows Live účtem. Pokud budete přežívat pouze s lokálním offline účtem, o tento benefit pochopitelně přijdete.

windows store.png  windows store.png
Jediným zdrojem aplikací pro Metro je Windows Store. V případě Windows pro ARM to pak bude jediná cesta, jak dostat na systém jakýkoliv program.

Pokud uživatelský účet propojíte s webem (přihlásíte se jednoduše svým Windows Live loginem), Windows vám pak pochopitelně otevře i dvířka do svých webových služeb včetně obchodu. Ten je prakticky identický s tím, co najdete na Windows Phone a momentálně tedy nabízí klasické metroidní drobnosti počínaje všudypřítomným Evernote a konče všemožnými čtečkami amerických zpravodajských webů. Až do vydání ostré verze budou všechny aplikace z Windows Storu grátis.

charm.png  panel.png  nastaveni.png
Postranní panel s hodinami Charm (Win+C), panel s nastavením a ovládací panely pro Metro (samozřejmě nechybí ani ty klasické pro desktop)

Slušný (ale jednoduchý) Internet Explorer 10

Nedílnou součástí Windows 8 je také nový Internet Explorer 10. Ten je zde v obou verzích jak pro Metro, tak pro Aero. Je hodně dobrý a Microsoft opět udělal pěkný kus práce. V HTML5 Testu získá 314 bodů (IE9 141 bodů, Chrome 359 bodů) a je opět o kus rychlejší.

internet explorer 10.png  internet explorer 10.png
Plnohodnotný Internet Explorer 10 na desktopu a jeho ořezaná verze v Metru

IE10 pro Aero vypadá v podstatě úplně stejně jako IE9 na Windows 7, verze pro Metro je ale... Mobilní a jednoduchá. Metroidní Internet Explorer v podstatě jen načítá stránky, trošku kostrbatě pracuje se záložkami a můžete si zde vytvořit jednoduché oblíbené stránky, to je ale v podstatě tak asi všechno. Zapomeňte tedy i na takovou prkotinu, že byste si chtěli nalezený obrázek v prohlížeči třeba uložit – je tu pouze nabídka uložení do schránky.

internet explorer 10.png  novy panel internet explorer 10.png  internet explorer 10 plocha.png
Práce s více panely, dialog s novým panelem a přišpendlené stránky, které vlastně nahrazují klasické oblíbené záložky

Opět platí jednoduché pravidlo: na tabletu a mobilu by nám to přišlo normální, z výkonného desktopu ale dělá Metro místy zbytečně až příliš jednoduchý systém.

Kontakty

Mnohem příjemnější je práce s poštou a hlavně kontakty. Pokud se totiž přihlásíte pod svým Windows Live účtem, na kterém už máte propojené nějaké zdroje kontaktů (Twitter, Facebook, LinkedIn a hromada dalších), vše se načte do adresáře. Jako zdroje kontaktů může posloužit skutečně množství služeb a nechybí ani Google.

kontakty.png  kalendar.png 
Kontakty (synchronizované z různých služeb) a kalendář (Hotmail, Exchange, Google)

Stejně tak to platí pro poštu. Poštovní program v Metru může pracovat jak s Hotmailem, tak s Exchangem a Gmailem. Podpora pro IMAP a POP chybí.

Metroschizofrenie

Trpkou hodinku ale zažijete při střetu s výchozími programy systému. Microsoft totiž dává větší prioritu Metru než Aeru. Když tedy spustíte nějaké video z Metra, přehraje se v metroidním Windows Media Playeru. To je logické, ale jen do chvíle, kdy poklepete na soubor videa v klasickém Průzkumníku v Aeru. Čekali byste, že se spustí normální Windows Media Player? Nikoliv. Windows vás opět přepne do Metra, které když opustíte, ukončí se i přehrávání videa, protože se aplikace uspí. Pokud naopak pustíte totéž video v normálním Media Playeru a vstoupíte do Metra, bude se vše normálně přehrávat na pozadí, protože se nejedná o WinRT aplikaci.

windows 8 vychozi programy.png  windows 8 video.png
Nastavení výchozího programu (Photos a Video jsou přehrávače z Metra) a přehrávač v Metru, který je výchozím přehrávačem i na desktopu, přestože je nainstalovaný i normální Windows Media Player

A teď kontrolní otázka. Co se stane, když v Průzkumníku (tedy v Aeru, nikoliv v Metru) poklepete na JPEG obrázek? Ano, správně, spustí se opět Metro a jeho jednoduchý prohlížeč, který nic neumí. I zde tedy leckdo změní výchozí prohlížeč obrázků.

Člověka v těchto chvílích napadne, proč Windows sám nevyhodnotí, v jakém je zrovna rozhraní a podle toho nabídne adekvátní řešení. V Metru nechť pracuje prioritně s metroidními verzemi programů, v Aeru ať uživateli nabízí to, co očekává. Vzhledem k tomu, že ve Windows 8 musíte do Aera, tedy do desktopu, explicitně přejít, mohl by systém pochopit, že v těchto chvílích asi neočekáváte za každým bukem vykukující dlaždice.

Případně by nebylo na škodu, kdyby si Windows držel asociace odděleně. Pokud si tedy z Windows Storu stáhnete nový skvělý přehrávač, nechť je tu možnost, aby se asocioval jako výchozí pouze pro případy, kdy se pohybujete v Metru, v Aeru totiž k tomu samému budete používat třeba velký Media Player, VLC aj.

Windows 8 není pouze Metro

Ačkoliv se stále dokola mluví jen o Metru, zdaleka to není jediná novinka Windows. Proměnil se i vzhled Aera, které je nyní ještě více vzdušnější a hranatější. Zní to možná jako zanedbatelný detail, rámy oken ale vypadají opravdu lépe.

To nejdůležitější se ale skrývá v nitru. Ať už je to usínání počítače jako na mobilu a tabletu (zatím jen na armových čipsetech), virtuální diskové pole Storage Spaces nebo třeba záloha verzí souborů File History.

Usínáním počítače jako na mobilu se rozumí to, že se vypne displej a utlumí většina procesů systému, počítač ale stále bude kontrolovat novou poštu či přijímat zprávy z instantního komunikátoru. To znáte i z telefonu – Když je vypnutý displej, většina programů se uspí, ale pochopitelně stále můžete přijmout hovor.

ovladaci panely.png  storage spaces.png
Ovládací panely v Aeru s novinkami jako Storage Spaces a File History

O Storage Space jsem už na Živě.cz také psal. V tomto případě si nad různými disky v počítači vytvoříte „Space“, tedy jakýsi univerzální prostor, který pak už budete používat podobným způsobem jako klasický diskový oddíl.

Výhoda spočívá v tom, že se bude moci tento prostor zrcadlit na jiném úložišti, takže o data nikdy nepřijdete a bude také snadno rozšiřitelný. Když bude docházet prostor, připojíte k počítači třeba další USB disk – klidně uprostřed kopírování – a „Space“ bude dál zapisovat na něj.

V Consumer Preview funguje Storage Spaces pouze jako doplněk dostupný z ovládacích panelů, docela by mě ale potěšilo, kdyby se takový „Space“ používal už ve výchozím stavu hned po instalaci.

Další viditelnou novinkou starého dobrého Aera je ovládací lišta ribbon. V Sedmičkách ji Microsoft nasadil do Wordpadu a Malování, v Osmičkách ji pak najdete i v dalších programech včetně Průzkumníku. Ribbon je komplexní lišta se záložkami, která se poprvé objevila v Office 2007.

ribbon.png
Průzkumník dostal ribbon – komplexní lištu, kterou znáte z Office. Integrace se SkyDrive nicméně stále chybí. Fax ovšem použít můžete a to v roce 2012 každý ocení

Nakonec nesmím zapomenout na vylepšený správce úloh. Ten nyní neslouží pouze ke snadnému zabíjení neposedných procesů, ale nabízí hlubší pohled do systému. Najdete tu třeba záložku Startup se seznamem programů, které se spouští po startu. Můžete je zablokovat a především se podívat, jak se který z nich podílí na zpomalování. Windows 8 vám tedy poradí, které procesy by možná stálo za to zrušit.

spravce uloh.png  spravce uloh.png  spravce uloh.png  spravce uloh.png
Výrazně vylepšený správce úloh barevně odliší nejvytíženější procesy

Velmi užitečná je také záložka App history, která seřadí aplikace podle toho, kolik toho spotřebovaly od startu systému. Dozvíte se tedy, který program nejvíce zatížil procesor a kdo stáhl nejvíce dat z internetu.

Ideální kompromis? Dva monitory

Pokud si chcete Windows 8 Consumer Preview také vyzkoušet, vřele doporučuji zapojit k počítači/notebooku ještě jeden monitor a nastavit režim rozšířeného displeje (funguje klávesová zkratka Win-P). Poté zůstane Metro pouze na primárním displeji (notebooku) a na druhém monitoru se spustí desktop s Aerem.

windows 8 dva monitory.png
Při práci se dvěma monitory můžete mít na jedné obrazovce Metro a na druhé Aero

Pokud budete mít po instalaci problém s ovladačem grafické karty, zkuste nainstalovat ovladače pro Windows Vista/7. Měl jsem stejný problém a ovladače se bez problému nainstalovaly – pokud se jedná o instalační EXE/MSI program, který selže, natvrdo jej spusťte v kompatibilním režimu.

Klávesové zkratky vás zachrání

Windows Metro je jiné než desktop a stejně tak desktop ve Windows 8 se liší od desktopu ve Windows 7. Už jenom díky absenci nabídky Start. Z těchto důvodů je velmi užitečné znát klávesové zkratky, které ve Windows 8 získají úplně nový význam – ze začátku doslova klíčový, než se začnete v prostředí orientovat.

Zde je seznam těch nejužitečnějších:

 • Win – Vstup do výchozí plochu Metra
 • Win+Z – Namísto plochy dlaždic se zobrazí seznam všech programů
 • Win+postupné psaní – Windows začne vyhledávat programy
 • Win+Q – Seznam programů a vyhledávání v programech
 • Win+W – Vyhledávání v nastavení
 • Win+F – Vyhledávání souborů
 • Win+E – Spustí se Průzkumník (vždy v Aeru)
 • Win+R – Klasický dialog Spustit (vždy v Aeru)
 • Win+X – Jednoduchá náhrada za desktopovou nabídku Start
 • Win+Break – Dialog systému (správa hardwaru, informace o systému aj.)
 • Win+PgUp/PgDown – Prohodí Metro a Aero na více monitorech
 • Win+C – Zobrazí se rychlý postranní panel (tzv. Charm) a hodiny

Windows 8 se budeme nadále věnovat, budeme ho zkoušet a používat. Díky tomu, že je to skutečně v mnoha ohledech přelomový systém, nebude o náměty na články rozhodně nouze.

Vyzkoušeli jste Windows 8 Consumer Preview? Jak se vám líbí? Podělte se s názorem v diskuzi pod článkem. 

Diskuze (344) Další článek: Raspberry Pi: První várka minipočítačů za 500 Kč byla hned vyprodána

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,