Windows 8: co musíte vědět o novém systému

Nové prostředí Metro a ribbon jsou hojně diskutované novinky Windows 8. Microsoft se také vypořádal s aktualizacemi a možná se dočkáme zrcadlení disků a nového souborového systém.
Kapitoly článku

Společně se podívejme na nejdůležitější novinky z evolučních Windows 8. Spoustu věcí Microsoft stihl potvrdit, přesto se neustále vynořují spekulace, zdali systém bude to či ono umět. Už teď je jisté, že nás čeká hromada novinek a vylepšení, ať už ve vzhledu, tak i pod kapotou.

S trochou opatrnosti můžeme říct, že nezůstal kámen na kameni. Microsoft postupně přepracovává snad všechny části systému. Za některými detaily je vidět smysl pro detail a naslouchání uživatelům, jinde se Microsoft odvážil jít zcela vlastní cestou a reakce uživatelů nemusí být jen pozitivní.

Metro se kamarádí s prsty

Windows 8 budou přizpůsobena nejen pro standardní počítače, ale také pro tablety, kde nemáte k dispozici klávesnici a myš. Půjde proto pohodlně ovládat prsty pomocí dotykového displeje. Právě proto Microsoft navrhnul Metro, které bude takové „druhé já“ standardních Windows, nutno dodat, že oboje poběží po boku, jeden vedle druhého.

Po spuštění počítače vás uvítá úvodní obrazovka s velkou fotografií, datem, časem a počtem nových událostí – pošta a chat. Stránku odsunete nahoru, kde už na vás bude čekat přihlašovací obrazovka.

Po úspěšném přihlášení se zobrazí startovací obrazovka Metra. Dovolí spouštět jak přizpůsobenou verzi Internet Explorer, tak i další „Metro“ aplikace, například RSS čtečku, Twitter, počasí, kurzy, akci a podobné.

Klepněte pro větší obrázek
 Takhle údajně vypadá Metro v jednom z posledních sestavení Windows 8 build 8165 (zdroj: winunleaked.tk)

Šup do klasických Windows

Z Metra můžete spouštět i standardní „desktopové“ aplikace, tak jak jste doposud zvyklí. Když tak učiníte, obrazovka se přepne do „standardních“ Windows. Zpět se jednoduše vrátíte stisknutím tlačítka Start – což je velká změna oproti současné nabídce Start.

Standardní nabídka Start po dlouhých letech zmizela, místo ní je tu Metro, odkud budete spouště aplikace, vyhledávat, provádět hlavní nastavení a zkrátka všechny nejběžnější činnosti. Je proto pravděpodobné, že přepínání mezi Metrem a původními Windows bude častá záležitost, naštěstí to je dostatečně rychlé.

Metro tak není jen „nadstavba“ Windows, která se snaží zjednodušit používání. Otázkou bude, jak si na nové zacházení zvyknou uživatelé. Všechny aplikace Metra jsou navrhnuty pro používání na dotykových zařízeních, alespoň ty od Microsoftu.

Metro aplikace můžete naprogramovat pomocí HTML5, JavaScriptu a CSS. V případě sofistikovanějších aplikací programátoři asi raději sáhnou po XAMLu s C/C++, C# nebo Microsoft Visual Basic. Aplikace bude možné stahovat z Windows Store, kde se po schválení začnou zobrazovat.

Nastavení PC místo ovládacích panelů?

Windows 8 nabídnou důležitá nastavení v novém kabátě, přímo v prostředí Metra. Dlouhou dobu byl vidět na jedné dlaždici Metra „Control Panel“ (Ovládací panely), který ale možná nahradí „PC settings“ (Nastavení počítače).

Microsoft možná nechce, aby tyto dva názvy byly zaměňovány, anebo se snaží použít přirozenější názvosloví. Spekuluje se, že by mohlo kompletně nahradit ovládací panely, anebo aspoň přinést více možností, přístupných přímo z Metra.

Už dříve jsme tam našli možnosti personalizace, přizpůsobení pozadí, sdílení, správy Wi-Fi a také nastavení notifikací jednotlivých aplikací, čímž aplikacím povolíme, aby upozorňovaly na nové události.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle údajně vypadá Metro v jednom z posledních sestavení Windows 8 build 8165 (zdroj: winunleaked.tk)

Gesto pro zavření Metro aplikací

Novinkou, o které se spekuluje, je zavírání aplikací pomocí gesta. Jak můžete vidět na následujícím videu, Metro aplikaci stačí prstem uchopit v horní části a poté ji stáhnout k dolnímu okraji obrazovky. Okno se při přesunu zmenší a aplikace zavře.

Průhledný Charm Bar

Po najetí myší na pravou stranu obrazovky se zobrazí nástrojové menu „Charm Bar“. I to je terčem diskuzí, zdali vypadá tak či onak. Dříve bylo s černým pozadím, podle jistého obrázku tomu možná tak nakonec nebude.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 Původní podoba Charm Baru (zdroj: neowin.net)

Nově by mohlo být s průhledným pozadím:

Klepněte pro větší obrázek
A takhle údajně vypadá v jednom z posledních sestavení (zdroj: neowin.net)

Menší spotřeba paměti než Windows 7

Není tím myšlena ta lidská, ale operační (RAM). Ať už si do počítače koupíte 2, 4 nebo 8 GB operační paměti, systém ji obvykle vždycky dokáže rozumně obsadit. Pozitivní na Windows 8 je, že bude opět o něco šetrnější k systémovým zdrojům. 

Tak jen pro srovnání, Steven Sinofsky na předváděčce Windows 8 uvedl, že Windows 7 SP1 po spuštění potřebují 404 MB pro 32 procesů. Osmičkám bude stačit „jen“ 281 MB pro 29 procesů, tedy cca o třetinu méně.

Ribbonový průzkumník

Po dlouhém očekávání přijde také nový průzkumník. Horní část okna bude doplněna o ribbonové menu, které patrně znáte z posledních verzí kancelářského balíku Microsoft Office. Někteří uživatelé na tuto tehdejší novinku nadávali, přesto Microsoft odolával a nasazení vysvětloval rozumně – zobrazuje se hlavně to, co potřebujete vidět.

Ovládací prvky jsou sice logicky seskupeny, jde ale o to, aby byly potřebné věci u sebe a práce s nimi byla pohodlnější. Svého času se spekulovalo o nasazení ribbonu už ve Windows 7, ale určitě se ho dočkáme až v nadcházející verzi.

Microsoft navíc zredukoval dolní lištu v průzkumníku, takže se do okna vleze více souborů. Potvrzeno také bylo procházení ISO souborů, bez nutnosti instalace externí aplikace.

Zdá se vám toho málo? Ještě je tu druhá kapitola.

 

Témata článku: Software, Windows, Operační systémy, Windows 8, Ovládací panel, Poslední sestavení, Nový Průzkumník, Dotyková obrazovka, Odpočítávání, XAML, Startovací okno, Ribbon, Nastavení, Metro, Microsoft, Poslední aplikace, Personalizace, Druhá kapitola, Standardní nabídka, JavaScript a CSS, Desktop, Startovací obrazovka, Standardní počítač, Úspěšné přihlášení, Nový kabát, Software na Heureka.cz



Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru