Windows 8 aplikace (nejen) pro školství – 3. díl

Windows Store nabízí tisíce programů z nejrůznějších kategorií. Vítejte při čtení třetího dílu minirecenzí vybraných moderních aplikací pro systém Windows.

První díl miniseriálu
Druhý díl miniseriálu

Fresh Paint

Velice populární aplikací v systému Windows je Malování, které je však ze své povahy poměrně nevhodné pro ovládání pomocí dotyku. Proto společnost Microsoft vytvořila zcela novou verzi, uzpůsobenou právě pro práci na tabletech apod. Pro nadané malíře je možnost začít ze zcela prázdného plátna a nechat tak plně vyniknout vlastní dovednosti. Druhou možností je pak využít obraz z webkamery či libovolného obrázku. Poslední, velice zajímavou možností, jak začít s kreslením a zároveň se nechat inspirovat, je využití obrázků z vyhledávače Bing. Aplikaci je možné dále rozšiřovat pomocí tematických balíčků. Nabídka samotných nástrojů a podkladových materiálů je opravdu pestrá, můžete si vybrat z několika typů štětců, hrotů, pastelek a fixek a pro nejmenší tu jsou připraveny rozkreslené obrázky pro dokončení.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka, jak začít kreslit je opravdu pestrá.
Klepněte pro větší obrázek
Připraveny jsou i rozkreslené obrázky pro dokončení.

GeoGebra

GeoGebra je mezi učiteli matematiky jednou z nejznámějších a nejrozšířenějších aplikací, která umožňuje kreslit nespočet geometrických tvarů, vykreslovat grafy funkcí, provádět výpočty derivací, integrálů či běžných rovnic a mnoho dalšího. A podobně jako v předchozím případě její desktopová verze není pro dotykové ovládání zcela vhodná, proto vznikla tato dotyku uzpůsobená varianta.

Klepněte pro větší obrázek
Tvorba přesných matematických objektů nebyla nikdy snazší.

How to Draw

Aplikace určena především mladším studentům či učitelům při výuce kreslení. V nabídce máte 10 různých objektů, mezi kterými si můžete vybrat ten, který se chcete naučit kreslit a pak si postupně odkrýváte krok za krokem jednotlivé části tak, až dojdete k nakreslení výsledného obrázku. Aplikaci můžete také využít i pro „pouhé“ promítání jednotlivých kroků na tabuli či projekční plátno, zatímco studenti si budou postupně kreslit obrázek ve svých lavicích, např. v již uvedené aplikaci Fresh Paint.

Klepněte pro větší obrázek
Jak nakreslit slona v deseti krocích.

Interaktivní prvouka

Česká aplikace, která vám pomůže naučit se (či vyučovat) dvě základní témata – orientace v čase a poznávání přírody. Při výuce času se můžete naučit rozpoznávat čas na analogových hodinách včetně možnosti zadávání vlastního času a pohybu hodinových ručiček. Dále je zde možnost na základě interaktivních testů rozhodnout na základě obrázku, do které příslušného ročního období nebo části dne patří. Druhou části je potom rozpoznávání přírody, kde se můžete naučit rozpoznávat stromy a rostliny nebo živočichy.

Klepněte pro větší obrázek
S ručičkami lze libovolně hýbat a posouvat je.
Klepněte pro větší obrázek
Součástí aplikace jsou i poznávací kvízy.

Khan Academy

Khanovu školu není asi nutné nějak podrobněji představovat. Jedná se o koncept výuky matematiky, ale i dalších oblastí vzdělávání pomocí názorných a přesto snadno pochopitelných videoukázek. Celý koncept je pojmenovaný po svém zakladateli Salmanu Khanovi. Výuková videa můžete využít např. jako podpůrný materiál pro výuku vybraných témat nebo je nabídnou studentům jako doplňující zdroj pro samostudium. Možností je opravdu hodně.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka výukových videí neustále roste.
Klepněte pro větší obrázek
Pro někoho možná graficky strohé, pedagogické výsledky ale mluví za vše.

Know Your Body

Tato anglicky psaná aplikace vás provede představením jednotlivých částí lidského těla. U každé vybrané kategorie máte k dispozici příslušné podkategorie včetně popisků, obrázků a videa. Pokud tedy hledáte nějakou doplňkovou aplikaci např. pro výuku biologie apod., pak zkuste právě tuto.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace pokrývá všechny základní části lidského těla.
Klepněte pro větší obrázek
Všechny kosti na jednom místě.

Matematické příklady

Každý učitel má jiné způsoby výuky a jiné procvičovací metody. Pro některé z nich nehraje roli, jak je aplikace graficky zpracována a už vůbec ne u aplikace pro procvičování matematických příkladů. Pokud jste jedním z nich, pak je toto aplikace určena pro vás. Po jejím spuštění zde najdete pouze zadání matematického příkladu a v dolní části pole pro zadání výsledku. Po zadání správného výsledku se zobrazí další příklad, takže je možné procvičovat matematiku tak dlouho, jak si jen budete přát.

Pokud ale patříte do druhé skupiny učitelů (nejen) matematiky, kteří mají rádi pěkně graficky zpracované aplikace, tak jsou pro vás určeny následující dvě aplikace.

iMath

Velice pěkně graficky i pedagogicky zpracovaná aplikace pro výuku matematiky, která zábavnou formou a různými metodami cvičení a výuky umožní procvičovat mnoho typů matematických operací. Jako formu procvičování si můžete zvolit od klasického počítání, přes matematické sudoku, početní karty až po matematické závody aut. Výhodou je možnost kombinace různých typů otázek, jejich obtížnosti či látky společně s formou procvičování do výsledného testovacího modulu. Doporučuji.

Klepněte pro větší obrázek
Pokryty jsou téměř všechny oblasti matematiky.
Klepněte pro větší obrázek
Snadné a rychlé procvičování zvoleného tématu.
Klepněte pro větší obrázek
Součástí aplikace jsou i netradiční způsoby procvičování výpočtů.

Math for kids!

Snadno pochopitelná aplikace s možností procvičování základních matematických operací s volbou obtížnosti, zpracovaná do velice působivého grafického kabátku. Po spuštění a výběru obtížnosti se zobrazí příklad, kde v dolní části probíhá odpočet času a celkový počet bodů. Žák má celkem tři chybné pokusy, za každý správně zodpovězený příklad se přičítají body, takže učitel má pak okamžitý přehled a srovnání v rámci třídy.

Klepněte pro větší obrázek
Zvolte si obtížnost a soutěž o co největší počet bodů může začít.

Autor. Karel Klatovský, MVP

 

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: Asus uvedl mini-ITX desku s Atomem pro levnou stavbu HTPC

Témata článku: Microsoft, Windows, Tablety, Windows 8, Rostliny, Desktopová verze, Khan Academy, Okamžitý přehled, Dolní část, Fresh, Malování ve Windows, Sudoku, APL, Interaktivní test, Netradiční způsob, Zvolené téma, Různé objekty, Ručička, Klasické počítání, Windows +, Roční období, Jednotlivý krok, První rostlina, Díl, Kids

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5