Windows 8 aplikace (nejen) pro školství – 2.díl

Windows Store nabízí tisíce programů z nejrůznějších kategorií. Vítejte při čtení druhého dílu minirecenzí vybraných moderních aplikací pro systém Windows.

V minulém díle jsem vám představil nový katalog aplikací Windows Store ve Windows 8.1 a tři vestavěné aplikace – SkyDrive, Cestování a Zprávy. V tomto díle se podíváme již na konkrétní aplikace z katalogu aplikací Windows Store, které můžete ve výuce využít.

333 tipů a triků pro Windows 8

Tato aplikace je elektronickou verzí stejnojmenné knihy od nakladatelství ComputerMedia. Pokud např. ve své škole teprve začínáte používat operační systém Windows 8, je stažení a používání této aplikace jedním z možných řešení, jak se dozvědět co nejvíce o novinkách v tomto systému. Zároveň zde ale najdou plno zajímavých informací i pokročilejší uživatelé. Elektronická příručka je rozdělena do přehledných kapitol, ve kterých se nacházejí jednotlivé tipy, často i včetně dokreslujících obrázků.

Klepněte pro větší obrázek 
Nabídka tipů je rozdělena do přehledných kapitol dle oblasti, které se tip týká.

Adobe Photoshop Express

Zjednodušená verze světově nejznámějšího a nejpoužívanějšího profesionálního grafického programu je nyní dostupná i ve Windows Store v moderním rozhraní, což znamená, že i pokročilé grafické úpravy budou na tabletu snadno proveditelné. S obrázkem je možné provádět běžné operace jako jsou oříznutí, úprava kontrastu či vyvážení bílé, aplikování působivých grafických barevných filtrů či provedení automatické opravy. Upravené obrázky je možné snadno porovnávat s originálem, a pokud jste s výsledkem grafických úprav spokojení, můžete je snadno uložit nebo sdílet na Facebook.

Klepněte pro větší obrázek 
 Možnosti grafických filtrů jsou opravdu pestré.

Asparion Periodická tabulka

Jedna z několika desítek periodických tabulek v katalogu aplikací Windows Store, která se od ostatních liší zejména přehledným grafickým zpracováním či množstvím poskytnutých informací. Po klepnutí na jakýkoliv prvek se zobrazí v horní části jeho základní informace doplněné v pravé horní části o grafické piktogramy znázorňující další vlastnosti tohoto prvku. Pokud by vám to i tak bylo málo, je možné klepnout na tlačítko „Více“, kde se zobrazí všechny známé informace o daném prvku – od jeho objevitele, přes bod tání až po tepelnou vodivost. Dostupné jsou opravdu desítky vlastností. Po klepnutí pravým tlačítkem myši nebo pohybem prstu od okraje obrazovky se zobrazí další možnosti jako jsou změna jednotek teploty, možnost přiblížení nebo oddálení pohledu na tabulku a změna zobrazení z klasického tabulkového rozložení. Podobně jako i u ostatních aplikací v tomto i dalším článku platí, že při výuce není zapotřebí mít nutně tabletovou třídu, ale všechny tyto aplikace se dají využít i na interaktivní tabuli či alespoň jako elektronický doplněk klasické výuky.

Klepněte pro větší obrázek 
Jedním klepnutím zjistíte veškeré informace o vybraném chemickém prvku.

Corinth Micro Plant

Tato aplikace od českých vývojářů jako jedna z prvních ukázala, jak je možné na platformě Windows vytvořit kvalitní vzdělávací aplikace. V této aplikaci máte možnost se podívat na rostlinnou část přírody a to ve formě pohledu na celý strom a jeho části až po jednotlivé rostlinné buňky. Zejména na dotykových zařízeních je pak přibližování a oddalování pomocí prstů velice efektní. V každé úrovni přiblížení je možné si zvýraznit jednotlivé části stromu, listu či buňky a především si zobrazit jejich 3D modely a podívat se na detailní grafické zpracování. Samozřejmostí jsou ale i textové popisky jednotlivých částí což z této aplikace dělá opravdu mocný nástroj na pochopení dané látky.

Klepněte pro větší obrázek 
Pohled na rostlinnou buňku tak, jak ji žáci běžně vidět nikdy nemohou.

Corinth Micro Engines

Vývojáři v Corinthu po úspěchu první aplikace neusnuli na vavřínech, ale přichystali pro školství mnoho dalších zajímavých aplikací. Pravým opakem (alespoň tematicky) oproti předchozí aplikaci je právě tato – Micro Engines, ve které se můžete podívat na jednotlivé části a princip fungování motorů a začít můžete i u těch nejstarších na parní pohon. U vybraných typů motorů si můžete zobrazovat jejich 3D modely, animovat jejich práci, aktivovat grafické zvýraznění jednotlivých částí a pochopitelně se o těchto částech dočíst i podrobné informace. Mimo to je možné se podívat na skladbu motorů, měnit rychlost jejich práce v rámci animace a mnoho dalšího.

Klepněte pro větší obrázek 
Zobrazený typ motoru je možné rozdělovat na části, skládat a animovat princip jeho práce.

Autor. Karel Klatovský, MVP

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (2) Další článek: Škody ze zatopené Casablanky se vyšplhají na desítky milionů

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Operační systémy, Windows 8, Díl, Zjednodušená verze, Pohyb prstu, Jednotlivé prvky, Motor, Window, Nový katalog, Grafické zpracování, Jednotlivý díl, Mocný nástroj, Tepelný pohyb, Periodická tabulka, Přehledný graf, Přiblížení, Nejstarší typ, Barevný filtr, Jednotlivá buňka, Vybraný typ, Vzdělávací aplikace, Dotykové tablety nejprodávanější na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

** Typické žluté obálky z Číny už před lety zavalily nejen Českou poštu ** Pokud ale něco stojí dolar, často tomu odpovídá i kvalita ** Jak vypadají příklady těch nejbizarnější šmejdů?

Jakub Čížek | 150

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

** Hledali jsme činnosti, které zpomalují počítač s Windows ** Chcete mít počítač co nejrychlejší? Dělejte všechno přesně naopak!

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 42

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

** SpaceX provedla na Mysu Canaveral testy motorů SuperDraco. ** Ke konci testů došlo k mohutné explozi. ** Nehoda zpozdí první pilotovaný let lodě Crew Dragon.

Petr Kubala | 55

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

** Britové před pár dny představili nové Raspberry Pi 4 Model B ** Nový čipset má dost výkonu na dva HDMI monitory ** Za tisícovku získáte počítač na základní práci

Jakub Čížek | 74

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 23Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch