Windows 7: známe termín, ceny a podmínky upgradu

Kdy se začnou v České republice prodávat Windows 7, v jakých edicích a za jaké ceny? Jak to bude s bezplatným upgradem z Windows Vista? A jak vypadají krabice? Víme vše.
Windows 7: známe termín, ceny a podmínky upgradu

Všechny už dříve oznámené edice Windows 7 dorazí na český trh přesně 31. října, tedy zhruba týden po světovém uvedení, které bylo naplánováno na 22. den téhož měsíce. Nový operační systém Microsoftu bude plně lokalizován a má být k dispozici za stejné tržní ceny, jako tomu bylo u předchůdce Windows Vista. Česká pobočka Microsoftu o tom dnes informovala média prostřednictvím tiskové zprávy.

Windows 7 se na světový trh dostanou ve dvou vlnách, přičemž do té první spadají především západní státy. Země zde zahrnuté se své jazykové mutace na trhu dočkají v prvním termínu, druhá vlna pak zahrnuje zbytek světa a patří sem i Česká republika. Odstup vydání lokalizovaných edicích by v tomto případě měl být maximálně 14 dní.

Home Premium vyjde levněji, zbytek je totožný s Vistou

Jediná edice, která bude pro koncový trh zlevněna, je potenciálně nejrozšířenější Home Premium. Cena retail balení přijde na 200 amerických dolarů (cca 3700 Kč při současné hodnotě dolaru), což je o 40 dolarů méně než v případě téže edice Windows Vista. Upgrade z Visty přijde na 120 dolarů oproti předchozím 130 dolarům.

Ceny dalších edicí zůstávají nezměněny. Windows 7 Professional (Vista Business) vyjde na 300 dolarů (cca 5600 Kč), upgrade pak na 200. Nejvyšší a všechny funkce zahrnující balení Ultimate přijde koncového uživatele na 320 dolarů (cca 6000 Kč), cena upgradu je 220 dolarů.

Cena očekávané Starter edice pro malé netbooky prozatím nebyla specifikována, známá není ani dostupnost osekané edice Home Basic. Stejně tak nejsou známy ceny multilicencí u balení Enterprise určeného do korporátní sféry. V případě Starter Edition se ale očekávají výrazně nižší ceny a dostupnost pouze jako OEM k předem specifikovanému hardwaru. Více o této edici v našem článku.

Bezplatný upgrade z Visty startuje už 26. června

Všichni uživatelé, kteří si mezi 26. červnem tohoto roku a 31. lednem 2010 pořídí nový počítač s edicemi Windows Vista Home Premium, Business nebo Ultimate, získají automaticky nárok na tzv. program technologické záruky. Ten zákazníkům zaručí, že od 22. října budou moci zdarma upgradovat podporovanou edici Visty na odpovídající edici Windows 7. 22. říjen je platné datum i pro uživatele z České republiky. Teoreticky se tak mohou dostat k novému systému o pár dní dříve, než bude dostupný na tuzemském trhu.

Bezplatné povýšení se netýká pouze OEM licencí, ale i klasických krabicových a dražších balení. Podmínky upgradu jsou však u obou případů trochu odlišné.

Jaké verze lze zdarma upgradovat?

 • Windows Vista Home Premium na Windows 7 Home Premium E
 • Windows Vista Business na Windows 7 Professional E
 • Windows Vista Ultimate na Windows 7 Ultimate E

Klepněte pro větší obrázek

V případě zakoupení OEM verze Windows Vista zákazník získá od koncového prodejce poukázku, která ho opravňuje k budoucímu povýšení systému na nový. Výslednou cenu takovýchto licencí si ale může určit prodejce a výrobce hardwaru sám, u každého proto nejspíše narazíte na zcela odlišené podmínky. Výrobce si například může vybrat, na které počítače programy technické záruky uplatní a na které nikoliv. Jedna fyzická nebo právnická osoba přitom může vlastnit maximálně 25 kusů poukazů a bezplatný upgrade může být uplatněn nejpozději do 28. února 2010.

Zákazník, který si zakoupí krabicové balení Windows Vista, bude muset vyplnit dotazník na webové adrese www.microsoft.com/upgradeoffers, kde zadá potřebné údaje. Vše pak společně s kopií daňového dokladu zašle na adresu uvedenou na stránkách a to nejpozději do 31. ledna 2010. Zpětně mu pak přijde fyzické médium s instalací Windows 7, disky přitom budou zasílány v rozmezí mezi listopadem 2009 a dubnem 2010. Uživatel nebude muset nic platit, pouze poštovné a balné.

Veškeré podrobnosti o programu technické záruky naleznete v českém znění na webu Microsoftu.

Windows 7 v Evropě bez možnosti technologického upgradu

Microsoft v Evropě vydá Windows 7 bez internetového prohlížeče Internet Explorer. Takto „postižené“ edice budou označovány koncovkou „E“ a podle aktuálních informací ze zahraničí nebude možné pomocí těchto sestavení provést tzv. technologický upgrade z Windows Vista. Uživatelé tedy nebudou moci přeinstalovat svůj dosavadní systém na novější, ale budou nuceni vykonat novou instalaci na čistý pevný disk.

Microsoft to podle informací serveru ZDnet zdůvodňuje tím, že nebude mít dostatek času na odladění edicí Windows 7 E pro tyto účely. Brad Brooks z marketingového oddělení Microsoftu tuto skutečnost obhajuje tím, že by se Windows 7 kvůli potřebným testům nedostala na evropský trh v čas, proto je nutné učinit tato opatření. Žádný jiný problém v tom údajně není, přesto někteří diskutující Microsoft obviňují z jakési msty Evropské komisi.

Klepněte pro větší obrázekInovovaná krabice Windows 7 půjde lépe otevřít

Dlouho se spekulovalo o tom, jak vlastně budou vypadat samotné krabice Windows 7. Oficiální obrázky uvolnil Microsoft teprve tento týden ve středu a podle slov zástupců byl i tento na první pohled nepodstatný prvek upraven dle stížností uživatelů.

Krabice Windows 7 půjde lépe otevírat. Kdo si zakoupil originální balení Windows Vista nebo Office 2007, možná narazil na problém, stejně jako mnoho jiných uživatelů, jak tuto krabici otevřít. Poměrně hodně netradiční otevírání pomocí vyklápění do boku nyní bylo nahrazeno klasickým „švem“ a otevíráním ve stylu knihy nebo obalu od DVD. Vzhled však zůstal zachován, pravý horní roh je viditelně zaoblen. Obal by navíc měl být plně recyklovatelný a jeho váha se snížila o 37 procent.

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 7, 4 Home, Brooks, Home, Premium, Starter, Ultimate, Upgrade, Vista, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Ultimate, Koncová cena, Koncový uživatel, Technická podrobnost, Netradiční pár, Krabice, Business cena, Cena, Technologický byznys, Potřebný hardware, České znění

192 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Jan Komárek 12. 10. 2009 18:13:25
  Že by výrobce měl třeba málo peněz, protože mu rapidně padly tržby? To si...
 • LivingLegend 12. 10. 2009 14:33:57
  to je sice hezke ze spousta lidi IE nema jak tvrdis zes to vykoukal z fora...
 • Mauser55 18. 8. 2009 14:06:55
  Na VSE v Praze je pristup do MSDN AA udelovan pouze studentum, kteri...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 35

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

** Roboty se v mnoha oblastech používají už dlouho, ale nyní přichází nová éra ** Roboty jsou chytřejší a poradí si s komplexními úkoly ** Náhrada lidí přijde rychleji a ve velkém

20.  7.  2017 | Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?