Windows 7: velký test, ceny a co nám stále chybí

Windows 7 se dnes začínají prodávat. V redakci tento nový systém nějaký čas používáme – přečtěte si rozsáhlou recenzi a také o tom, co nám v systému chybí nebo vadí.

Nový operační systém od Microsoftu s označením Windows 7 navazuje na předchozí verzi Vista. Ta byla dlouho očekávaná, nicméně premiéra tohoto systému se Microsoftu příliš nezdařila. Zpočátku nedoladěný systém, ve kterém chybělo mnoho ze slibovaných inovací, nezískal dobrou pověst a přestože je to v jádru kvalitní a moderní systém, ve srovnání s předchozí verzí Windows XP nebyl příliš úspěšný.

Windows 7 mají daleko slibnější budoucnost než Visty. První reakce odborné veřejnosti jsou převážně kladné, také reakce běžných uživatelů na uvolněné testovací verze byly velmi dobré.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 7

Když chcete vědět vše o Windows 7

Právě dnes se Windows 7 dostávají na trh a do maloobchodního prodeje. Každý si musí sám zvážit, zda se mu instalace do nového systému vyplatí, zda inovace opravdu stojí za to. K tomu může posloužit naše pětidílná recenze systému:

Klepněte pro větší obrázekKdo preferuje stručnou a přehlednější formu, tomu můžeme doporučit nové číslo časopisu Computer (20/09), kde najdete:

 • přehled nových funkcí ve Windows 7
 • testy výkonu Windows 7 oproti Windows Vista a XP
 • výdrž notebooků s Windows 7 oproti provozu s Vistami a XP
 • a další postřehy…

Computer s tématem Windows 7 přišel právě dnes na stánky a dále se v něm najdete test výkonných notebooků 32 dalších produktů v recenzích a hromadu zajímavých článků (více informací zde).

Co nám ve Windows 7 stále chybí

I když Windows 7 přezdívá „vyladěné Visty“, není to rozhodně dokonalý systém. To žádný. V redakci jsme si proto udělali malý kvíz – každý napsal první věc, na kterou si vzpomene, že mu ve Windows 7 chybí nebo mu vadí.

Ondřej Bitto: Antivirový program

Microsoft tvrdošíjně nepřidává do svých systémů žádný antivir, nejinak je tomu také v případě Windows 7. Sice zde najdete Windows Defender a Řízení uživatelských účtů UAC, nicméně klasickou antivirovou ochranu nikoliv. Aspoň trochu to tvůrci kompenzují paralelním vydáním Security Essentials, ale uživatel si je musí sám přidat.

Pavel Nygrýn: Náhledy oken

Miniatury oken, které se zobrazí při najetí na ikonu v Hlavním panelu, jsou sice užitečné, ale konkurence je pořád dál – zobrazí náhled jakéhokoliv programu a skutečně „naživo“, tedy například včetně přehrávání videa v libovolném přehrávači nebo zobrazování flashových animací webových stránek.

Klepněte pro větší obrázek

Dušan Kos: Grafika lepší, ale…

Přepracovaná grafická stránka je velkou změnou, ale pořád to ve srovnání třeba s Mac OS X není ono. V mnohém za to samozřejmě mohou značně nejednotné ikonky rozličných programů, které dokážou dokonale zničit původní grafický záměr tvůrců hlavního panelu.

Jan Sedlák: Zase bez titulků

Zabudovaný Windows Media Player 12 je velmi dobrý a konečně není nutné instalovat žádné balíky kodeků pro přehrání videí a hudby. Jenže opět chybí podpora externích titulků. Proč? Taková funkce je na implementaci velmi jednoduchá, ale zde znovu musím instalovat VobSub. Podobné je to i v případě Windows Media Center. Tato mediální továrna pracuje skvěle, titulky ale opět nezvládá.

David Sláma: Dvě okna

Téměř každý, kdo s Windows pracuje, si okamžitě po instalaci systému instaluje nějakého správce souborů, třeba Total Commander. Ani po tolika letech vývoje se v Redmondu nerozhoupali k tomu, aby z Průzkumníka udělali dvouokenní prohlížeč. Namísto integrace knihoven či přichycení okna k bočním krajům obrazovky (ač jde o šikovné funkce) by ale jistě mnoho uživatelů ocenilo právě přiblížení k funkčnosti správců souborů.

Klepněte pro větší obrázek
Dvoupanelový Průzkumník? Kdepak, dvě okna vedle sebe. Díky přichytávání k okrajům obrazovky však tohoto rozpoložení dosáhnete bleskurychle.

Jakub Čížek: Práce s ISO

ISO obraz DVD nebo CD sice nativně vypálím, ale pouze v jedné vrstvě. Ostatní formáty obrazu disku podporovány nejsou, na dvouvrstvé disky a další je tak nutné opět instalovat nějaký nástroj. Zbytečně. Stejně tak není možné obrazy přímo spouštět, chybí funkce virtuální mechaniky typu Daemon Tools.

David Polesný: Přetažení ke spodnímu okraji

Přetahování oken ke krajům je silně návykové. Aktivní jsou v tomto směru strany a horní hrana. Zcela logicky by mělo být možné okno přetáhnout také ke spodní hraně za účelem minimalizace do hlavního panelu, nicméně tato funkce chybí.

Jaké edice a za kolik?

Nakonec se sluší představit, v jakých edicích se bude Windows 7 u nás nabízet a kolik bude stát. Zde máte přehled:

Windows 7 Starter

Základní verze s omezenými funkcemi určená pro netbooky s úhlopříčkou maximálně 10,2" a slabším výkonem. Nenabídne grafické efekty Aero a bude výhradně v 32bitové verzi. Samostatně koupit nelze, dostanete je s novými netbooky.

Cena OEM: cca 1 000 Kč

Klepněte pro větší obrázekWindows 7 Home Premium

Systém určený pro domácnosti a většinu běžných uživatelů. Umí grafické efekty, multimediální funkce a k dispozici je i 64bitová verze pro systémy s větším množstvím paměti. Chybí pouze funkce určené pro podnikové nasazení – začlenění do domény, vzdálená správa a další.

 • Cena krabice: cca 4 500 Kč
 • Cena OEM: cca 2 400 Kč
 • Cena upgradu: cca 2 700 Kč

Klepněte pro větší obrázekWindows 7 Professional

Verze určená pro firemní nasazení. Kromě všech vlastností Windows 7 Home Premium obsahuje také Centrum pro Zálohování a Obnovení, podporu souborový systém EFS, režim prezentace, připojení k doméně či ovládání prostřednictvím serveru vzdálené plochy. K této verzi bude zdarma k dispozici virtualizované prostředí Windows XP, tzv. XP Mode.

 • Cena krabice: cca 6 900 Kč
 • Cena OEM: cca 3 200 Kč
 • Cena upgradu: cca 6 400 Kč

Windows 7 Enterprise

Edice Enterprise nebude ve volném prodeji. Získají ji pouze firemní zákazníci programu Software Assurance. Oproti edici Professional obsahuje navíc BitLocker, podporu nové funkce Windows Serveru 2008 R2 Branch Cache, jazykových balíčků MUI či připojování i bootování virtuálních pevných disků VHD.

Klepněte pro větší obrázekWindows 7 Ultimate

Verze určená všem, kteří chtějí naprosto všechny funkce. Dopřát si je může i běžný domácí uživatel, pochopiteln však musí sáhnout hlouběji do kapsy. Obsahuje všechny funkce z verze Enterprise. Do běžného domácího provozu je však naprosto zbytečná a postačí zde výrazně levnější Home Premium.

 • Cena krabice: cca 7 200 Kč
 • Cena OEM: cca 4 200 Kč
 • Cena upgradu: cca 6 700 Kč

Pokud jste si pořídili nový počítač se systémem Windows Vista Home Premium, Business nebo Ultimate v období od 26. června 2009 do 31. ledna 2010, máte právo na bezplatný upgrade na Windows 7 (podrobnosti zde).

Diskuze (193) Další článek: AMD (ATI) si utahuje z „papírového draka“ v podobě Fermi od Nvidie

Témata článku: Windows, Windows 7, Dobrý test, Ostatní forma, Test, Grafická stránka, Daemon, Windows 7 Home Premium, Window, Nový Computer, Windows Defender, Multimediální centra recenze, 4 Home, Home, Windows 7 Ultimate, Velký, Security Essentials, Cena, Premium, Krabice, Velký test, Horní hrana, Dokonalý systém, Microsoft Security Essentials, První reakce, Kvalitní notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu