Windows 7: velký test, ceny a co nám stále chybí

Windows 7 se dnes začínají prodávat. V redakci tento nový systém nějaký čas používáme – přečtěte si rozsáhlou recenzi a také o tom, co nám v systému chybí nebo vadí.

Nový operační systém od Microsoftu s označením Windows 7 navazuje na předchozí verzi Vista. Ta byla dlouho očekávaná, nicméně premiéra tohoto systému se Microsoftu příliš nezdařila. Zpočátku nedoladěný systém, ve kterém chybělo mnoho ze slibovaných inovací, nezískal dobrou pověst a přestože je to v jádru kvalitní a moderní systém, ve srovnání s předchozí verzí Windows XP nebyl příliš úspěšný.

Windows 7 mají daleko slibnější budoucnost než Visty. První reakce odborné veřejnosti jsou převážně kladné, také reakce běžných uživatelů na uvolněné testovací verze byly velmi dobré.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 7

Když chcete vědět vše o Windows 7

Právě dnes se Windows 7 dostávají na trh a do maloobchodního prodeje. Každý si musí sám zvážit, zda se mu instalace do nového systému vyplatí, zda inovace opravdu stojí za to. K tomu může posloužit naše pětidílná recenze systému:

Klepněte pro větší obrázekKdo preferuje stručnou a přehlednější formu, tomu můžeme doporučit nové číslo časopisu Computer (20/09), kde najdete:

 • přehled nových funkcí ve Windows 7
 • testy výkonu Windows 7 oproti Windows Vista a XP
 • výdrž notebooků s Windows 7 oproti provozu s Vistami a XP
 • a další postřehy…

Computer s tématem Windows 7 přišel právě dnes na stánky a dále se v něm najdete test výkonných notebooků 32 dalších produktů v recenzích a hromadu zajímavých článků (více informací zde).

Co nám ve Windows 7 stále chybí

I když Windows 7 přezdívá „vyladěné Visty“, není to rozhodně dokonalý systém. To žádný. V redakci jsme si proto udělali malý kvíz – každý napsal první věc, na kterou si vzpomene, že mu ve Windows 7 chybí nebo mu vadí.

Ondřej Bitto: Antivirový program

Microsoft tvrdošíjně nepřidává do svých systémů žádný antivir, nejinak je tomu také v případě Windows 7. Sice zde najdete Windows Defender a Řízení uživatelských účtů UAC, nicméně klasickou antivirovou ochranu nikoliv. Aspoň trochu to tvůrci kompenzují paralelním vydáním Security Essentials, ale uživatel si je musí sám přidat.

Pavel Nygrýn: Náhledy oken

Miniatury oken, které se zobrazí při najetí na ikonu v Hlavním panelu, jsou sice užitečné, ale konkurence je pořád dál – zobrazí náhled jakéhokoliv programu a skutečně „naživo“, tedy například včetně přehrávání videa v libovolném přehrávači nebo zobrazování flashových animací webových stránek.

Klepněte pro větší obrázek

Dušan Kos: Grafika lepší, ale…

Přepracovaná grafická stránka je velkou změnou, ale pořád to ve srovnání třeba s Mac OS X není ono. V mnohém za to samozřejmě mohou značně nejednotné ikonky rozličných programů, které dokážou dokonale zničit původní grafický záměr tvůrců hlavního panelu.

Jan Sedlák: Zase bez titulků

Zabudovaný Windows Media Player 12 je velmi dobrý a konečně není nutné instalovat žádné balíky kodeků pro přehrání videí a hudby. Jenže opět chybí podpora externích titulků. Proč? Taková funkce je na implementaci velmi jednoduchá, ale zde znovu musím instalovat VobSub. Podobné je to i v případě Windows Media Center. Tato mediální továrna pracuje skvěle, titulky ale opět nezvládá.

David Sláma: Dvě okna

Téměř každý, kdo s Windows pracuje, si okamžitě po instalaci systému instaluje nějakého správce souborů, třeba Total Commander. Ani po tolika letech vývoje se v Redmondu nerozhoupali k tomu, aby z Průzkumníka udělali dvouokenní prohlížeč. Namísto integrace knihoven či přichycení okna k bočním krajům obrazovky (ač jde o šikovné funkce) by ale jistě mnoho uživatelů ocenilo právě přiblížení k funkčnosti správců souborů.

Klepněte pro větší obrázek
Dvoupanelový Průzkumník? Kdepak, dvě okna vedle sebe. Díky přichytávání k okrajům obrazovky však tohoto rozpoložení dosáhnete bleskurychle.

Jakub Čížek: Práce s ISO

ISO obraz DVD nebo CD sice nativně vypálím, ale pouze v jedné vrstvě. Ostatní formáty obrazu disku podporovány nejsou, na dvouvrstvé disky a další je tak nutné opět instalovat nějaký nástroj. Zbytečně. Stejně tak není možné obrazy přímo spouštět, chybí funkce virtuální mechaniky typu Daemon Tools.

David Polesný: Přetažení ke spodnímu okraji

Přetahování oken ke krajům je silně návykové. Aktivní jsou v tomto směru strany a horní hrana. Zcela logicky by mělo být možné okno přetáhnout také ke spodní hraně za účelem minimalizace do hlavního panelu, nicméně tato funkce chybí.

Jaké edice a za kolik?

Nakonec se sluší představit, v jakých edicích se bude Windows 7 u nás nabízet a kolik bude stát. Zde máte přehled:

Windows 7 Starter

Základní verze s omezenými funkcemi určená pro netbooky s úhlopříčkou maximálně 10,2" a slabším výkonem. Nenabídne grafické efekty Aero a bude výhradně v 32bitové verzi. Samostatně koupit nelze, dostanete je s novými netbooky.

Cena OEM: cca 1 000 Kč

Klepněte pro větší obrázekWindows 7 Home Premium

Systém určený pro domácnosti a většinu běžných uživatelů. Umí grafické efekty, multimediální funkce a k dispozici je i 64bitová verze pro systémy s větším množstvím paměti. Chybí pouze funkce určené pro podnikové nasazení – začlenění do domény, vzdálená správa a další.

 • Cena krabice: cca 4 500 Kč
 • Cena OEM: cca 2 400 Kč
 • Cena upgradu: cca 2 700 Kč

Klepněte pro větší obrázekWindows 7 Professional

Verze určená pro firemní nasazení. Kromě všech vlastností Windows 7 Home Premium obsahuje také Centrum pro Zálohování a Obnovení, podporu souborový systém EFS, režim prezentace, připojení k doméně či ovládání prostřednictvím serveru vzdálené plochy. K této verzi bude zdarma k dispozici virtualizované prostředí Windows XP, tzv. XP Mode.

 • Cena krabice: cca 6 900 Kč
 • Cena OEM: cca 3 200 Kč
 • Cena upgradu: cca 6 400 Kč

Windows 7 Enterprise

Edice Enterprise nebude ve volném prodeji. Získají ji pouze firemní zákazníci programu Software Assurance. Oproti edici Professional obsahuje navíc BitLocker, podporu nové funkce Windows Serveru 2008 R2 Branch Cache, jazykových balíčků MUI či připojování i bootování virtuálních pevných disků VHD.

Klepněte pro větší obrázekWindows 7 Ultimate

Verze určená všem, kteří chtějí naprosto všechny funkce. Dopřát si je může i běžný domácí uživatel, pochopiteln však musí sáhnout hlouběji do kapsy. Obsahuje všechny funkce z verze Enterprise. Do běžného domácího provozu je však naprosto zbytečná a postačí zde výrazně levnější Home Premium.

 • Cena krabice: cca 7 200 Kč
 • Cena OEM: cca 4 200 Kč
 • Cena upgradu: cca 6 700 Kč

Pokud jste si pořídili nový počítač se systémem Windows Vista Home Premium, Business nebo Ultimate v období od 26. června 2009 do 31. ledna 2010, máte právo na bezplatný upgrade na Windows 7 (podrobnosti zde).

Diskuze (193) Další článek: AMD (ATI) si utahuje z „papírového draka“ v podobě Fermi od Nvidie

Témata článku: Windows, Windows 7, Nový Computer, Premium, Windows Defender, Cena, Ostatní forma, Velký test, 4 Home, Grafická stránka, První reakce, Home, Daemon, Běžná verze, Multimediální centra recenze, Window, Krabice, Test, Dokonalý systém, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Home Premium, Horní hrana, Microsoft Security Essentials, Dobrý test, Velký, Kvalitní notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 68

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 23Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky