Operační systémy | Windows 7 | Statistiky

Windows 7 stále žijí: rok po ukončení podpory běží na stovkách milionů počítačů

14. ledna 2020 byla oficiálně ukončena podpora operačního systému Windows 7. V praxi to znamená, že od tohoto data vydává Microsoft aktualizace pouze pro platící firemní zákazníky. Přestože lze používání nezáplatovaného systému označit jako bezpečnostní riziko, „sedmičky“ stále běží na stovkách milionů počítačů.

Připomeňme, že Windows 7 spatřily světlo světa v říjnu roku 2009. V té době navázaly na nepříliš úspěšný systém Windows Vista a z dnešního pohledu můžeme uznale konstatovat, že výrazně napravily jeho reputaci. V roce 2012 následovalo vydání Windows 8 a o další tři roky později Windows 10, které jsou aktuální dodnes.

Rok po velkém konci

Server ZDNet se rozhodl zjistit, jak jsou na tom „sedmičky“ rok poté, co měly oficiálně skončit v propadlišti dějin. Výsledky jsou poměrně překvapivé a na jejich základě lze konstatovat, že tato verze operačního systému rozhodně ještě ani zdaleka nevymřela.

Microsoft neposkytuje žádná oficiální čísla o zastoupení jednotlivých verzí Windows. Pro zjištění, na kolika počítačích běží Windows 7, tedy bylo nutné využít analytické služby. Jako první se podíváme do Spojených států, kde web usa.gov publikuje analýzu návštěvníků. Lze logicky předpokládat, že čísla budou odrážet situaci především v rámci USA.

Jeden z datových souborů obsahuje informace o návštěvách ze všech počítačů s libovolnou verzí systému Windows, což z něj činí ideální zdroj pro zodpovězení otázky. Na konci prosince 2019 používalo Windows 10 75,8 % návštěvníků, Windows 8.x 4,6 % a v případě Windows 7 dokonce 18,9 % uživatelů. O rok později se podíly citelně změnily – Windows 10 byly zaznamenány na 87,8 % zařízení, Windows 8.x na 3,4 % a Windows 7 na 8,5 % – jejich podíl tedy klesl na méně než polovinu původní hodnoty.

Globální pohled

Podstatně jinak však vypadají čísla získaná analytickou službou NetMarketShare. Dle tohoto zdroje používá Windows 10 73,0 % uživatelů, Windows 8 jen 3,0 %, zatímco Windows 7 sice klesly, ale stále běží na 22,6 % počítačů.

Od tohoto výsledku se výrazněji neodchylují ani čísla publikovaná konkurenční službou StatCounter. Dle jejích údajů patří první příčka Windows 10 s 75,7% zastoupením. Zatímco Windows 8 se potácejí na čtyřprocentní hranici, Windows 7 si drží 18% podíl. To jsou přitom statistiky počítačů, které se pravidelně připojují k internetu, Windows XP přitom mohou sloužit ještě na mnoha dalších pracovních stanicích, které fungují převážně offline. 

Převod procentuálního zastoupení na konkrétní čísla není v tomto případě úplně jednoduchý, protože neznáme jmenovatele. Pokud ale vezmeme v úvahu tvrzení Microsoftu, dle kterého uživatelskou základnu Windows tvoří 1,5 miliardy zařízení, pak dojdeme k závěru, že na světě běží asi 270 až 339 milionů počítačů s Windows 7. To je rok po ukončení podpory nečekaně vysoké číslo.

Diskuze (103) Další článek: 26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

Témata článku: Windows, Microsoft, Internet, Operační systémy, USA, Windows 7, Statistiky, Windows XP, Windows Vista, StatCounter, NetMarketShare, Win + N, Stovka milionů, Ukončení, Ukončení podpory, Operační systém, Počítač, Operační systémy na Heureka.czZapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Recenze GTA: The Trilogy - Definitive Edition. Remaster, co si za rámeček nedáte

Recenze GTA: The Trilogy - Definitive Edition. Remaster, co si za rámeček nedáte

Vylepšené verze třech legendárních dílů série Grand Theft Auto zněly jako sázka na jistotu, na které se toho nedá moc pokazit. Nakonec to ale dopadlo katastrofou, kterou hráči Rockstaru určitě jen tak neodpustí.

Martin Nahodil
GTA Vice CityGTA 3PS5GTA San AndreasRecenze