Windows 7 se už během několika týdnů stane tržní dvojkou

Windows 7 má po necelém roce zaděláno stát se globální dvojkou mezi operačními systémy. Mělo by se tak stát už během několika dnů, v České republice si ale podle odhadů počkáme.

Před dvěma měsíci jsem si položil otázku, kdy rostoucí Windows 7 konečně překoná přechodnou verzi Windows Vista. Na pomoc jsem si vzal statistická data StatCounter sesbíraná z webových prohlížečů a Excel, který spočítal trendy na několik příštích měsíců.

Diskuze pod článkem se ale tehdy zaplnila argumentací, že data ze StatCounteru nepatří zrovna k těm nejreprezentativnějším. Uběhly dva měsíce a já se opět podíval do statistik a zkontroloval jsem, jestli se předpovědi splnily. Na srdce jsem si vzal i vaše doporučení a nové trendy jsem tentokrát spočítal jak pro data ze StatCounteru, tak pro český Rankings.cz (Gemius) a respektovaný Netmarketshare (Hitslink).

Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadala dlouhodobá předpověd spočítaná podle dat z května 2010

Začátkem května se podle předpovědí zdálo, že by se Windows 7 mohl stát globální tržní dvojkou někdy na pomezí července a srpna. Pro ty, kterým do studijního života zasáhla statistika, doplním, že jsem pro zobrazení použil polynomický trend druhého řádu, který nádherně pasoval na surová data.

Tentokrát jsem použil jednoduché lineární trendy, rozsah dat jsem totiž omezil na poslední rok a v případě Rankings.cz pouze na posledních šest měsíců. Časové osy jsou tedy poměrně vyrovnané bez výrazných škobrtnutí. A jak to dopadlo? Podívejte se na grafy níže.

Windows 7 vs. Vista a StatCounter

StatCounter už nabízí částečná data pro červenec. Jelikož ale nejsme ani v polovině, čísla se mohou ještě změnit a mohou se do nich promítnout letní prázdniny a dovolené. V praxi by to mohlo poznamenat především rychlejší pád Windows XP (firemní sektor).

Data mluví jasně, víceméně kopírují moje květnové trendy a zdá se, že Windows 7 se skutečně stane dvojkou už během několika příštích týdnů. Jelikož se ale jedná pouze o statistické odhady, možná už dvojkou dávno je.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj podílu operačních systémů podle StatCounteru (v procentech)

Windows 7 vs. Vista a Hitslink

A jak vypadají data na americkém Hitslinku, který byl dlouhou dobu (a nadále je) jednou z hlavních referencí? Výstupy vypadají pro Windows7 ještě lépe než na StatCounterovi, k výměně pozic totiž má dojít už v průběhu července (poslední celý změřený měsíc je červen). Podle grafu by se tak přitom mohlo stát už v jeho první polovině. Podle Netmarketshare a Hitslinku je tedy pravděpodobně Windows 7 stříbrný už dnes a počkáme si na potvrzení, kterého se dočkáme na začátku srpna.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj podílu operačních systémů podle Hitslink (v procentech)

Windows 7 vs. Vista a český Rankings.cz

Rankings.cz čerpá data ze sítě Gemius, do které jsou zapojené prakticky všechny velké české weby včetně Živě.cz. Z hlediska tuzemských webových statistik tedy patří k těm nejreprezentativnějším. Gemius měří všechny webové žánry od technického Živě.cz až po všeobecný iDnes, měří tedy i všechny sociologické typy surfařů. Samozřejmě ne každý počítač je zapojený k internetu, ale jedná se už o dostatečně statisticky reprezentativní vzorek společnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj podílu operačních systémů podle Rankings.cz ¨(v procentech)

Data z Rankings.cz také mluví jasně – Windows Vista dlouhodobě nemá šanci, výměna pozic by ale měla oproti světovému průměru nastat o něco později. Podle lineárních trendů spočítaných pro tržní vývoj v tomto roce bychom se „oslav“ měli dočkat někdy v srpnu až září letošního roku – na sklonku léta. Opět jsem měl ale po ruce pouze data za celé měsíce, do kterých se ještě nepromítlo léto a prázdniny, jakmile se tedy dozvíme čísla pro červenec, možná to nakonec dopadne trochu jinak.

A co ti další?

Z dlouhodobějšího hlediska bude zajímavé ještě sledovat výměnu na první pozici. Windows 7 samozřejmě může v příštích měsících zpomalit, přesto ale bude růst rychleji nebo alespoň stejně rychle jako bude naopak klesat Windows XP. Ten sice doposud dobře slouží, už ale není dlouhou dobu v prodeji, jeho historické verze pomalu přichází o podporu a definitivně se objevují programy, které v něm už díky starému softwarovému jádru nespustíte.

Zajímavá je také pozice Linuxu a Mac OS X. Jejich tržní podíly jsou v čase téměř rovnoběžné, rostou tedy stejným tempem. V globálním i českém měřítku se však jedná o desetiny až setiny procent. Přes velkou mediální a blogerskou podporu napříč internetem zde asi i nadále nelze čekat nějakou velkou revoluci tržních čísel. Vypadají totiž totožně jako na sklonku roku 2008, kdy jsme je probírali v teprve třetím vydání Týdne Živě.

Kde hledat statistiky:

Témata článku: Software, Apple, Windows, Linux, Windows 7, Statistiky, Tržní podíl, Globální surfař, Prázdniny, Osu, Stříbrná verze, Letní prázdniny, OSA, OS X

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 157

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje