Windows 7: První krůčky

Windows 7 nejsou jen přebarvená Vista. Microsoft upravil spoustu součástí systému včetně instalace a spouštění.
Kapitoly článku

Minulé pondělí jste se v prvním dílu recenze Windows 7 zde na Živě.cz mohli seznámit se vznikem, edicemi a vypuštěnými vlastnostmi Windows 7. Ještě než se příští týden dostaneme k vlastnostem, které byly přidány či vylepšeny, projdeme instalaci a vylepšení spouštění nainstalovaného systému.

Windows 7 budou na trhu v šesti edicích, které jsem vám blíže představil již před týdnem. Zdůraznit je třeba nikoli nevýznamný rozdíl oproti Windows Vista. Ve Windows 7 je každá edice součtem funkcí edice nižší a funkcí vlastních. Mezi žádnými edicemi tak při pohybu vzhůru v jejich hierarchii funkce a vlastnosti neubývají. Tuto změnu Microsoft do světa Windows uvedl proto, aby byl usnadněn upgrade prostřednictvím Windows Anytime Upgrade.

Windows Anytime Upgrade, neboli upgrade edice Windows, bude nyní jednodušší díky shodnému instalačnímu obrazu (WIM) všech existujících edic. Instalační program Windows 7 instaluje automaticky soubory potřebné pro nejvyšší edici Ultimate. Při provedení upgradu se pouze odemknou funkce vyšší edice bez potřeby vlastnictví jiného instalačního média a jakéhokoli laborování s ním. Opačně to však nefunguje. Při provedení downgradu edice Windows vypíše systém, že takový krok není možný, a nabídne přeinstalaci.

Klepněte pro větší obrázek
Informace o systému Windows 7 edice Ultimate

Takové chování nelze považovat za závadu, rozhodně se totiž nejedná o standardní postup. Jen zkrátka není možné nainstalovat například Windows 7 Ultimate a myslet si, že po uplynutí čtyřikrát třiceti dní bez povinnosti aktivace jednoduše zadáte svůj produktový klíč k nižší edici a aktivujete si tu.

V souvislosti s touto změnou byla také zrušena možnost ručního výběru edice při instalaci. Nový instalátor neumí rozeznat edici ani podle zadaného produktového klíče, neboť ten se vkládá až po dokončení samotné instalace během tzv. fáze OOBE, out of the box experience. Instalovanou edici naopak určuje soubor ei.cfg v adresáři Sources na instalačním DVD. Pokud tento soubor smažete, nabídne instalátor ruční výběr edice.

Klepněte pro větší obrázek
Dialog zadání produktového klíče se po stránce vzhledu téměř nezměnil

Hardwarové požadavky

Po kritice (ve své době) vysokých požadavků Windows Vista přicházejí Windows 7 s požadavky totožnými. Jak se však dozvíte později, jsou se stejným hardwarem Windows 7 mnohem svižnější. Pro Windows 7 je nezbytný alespoň jednogigahertzový procesor. Dvaatřicetibitová verze vyžaduje jeden gigabajt paměti RAM, čtyřiašedesátibitová pak dva gigabajty. Rozdíl mezi verzemi je i v požadovaném místu na pevném disku. Pro dvaatřicetibitovou postačí šestnáct gigabajtů, modernější čtyřiašedesátivitová si řekne o rovných dvacet. Grafická karta musí splňovat již z Windows Vista známé požadavky pro rozhraní Aero, konkrétně tedy musí podporovat DirectX 9 a být vybavena 128 MB operační paměti.

Klepněte pro větší obrázek
Hodnocení hardwaru Windows 7 je stejné jako ve Windows Vista

Pro využití virtualizace Windows XP (XP Mode) je potřeba další jeden gigabajt paměti RAM, patnáct gigabajtů volného místa na pevném disku a především procesor podporující hardwarovou virtualizaci, tedy Intel VT či AMD-V. Zejména u některých procesorů Intelu však není podpora virtualizace samozřejmá. Na problémy pravděpodobně narazíte u některých procesorů řady Core 2 Duo a rovněž u většiny notebooků Sony Vaio, kde podporu virtualizace vypíná výrobce přímo v EFI. Hodláte-li tedy XP Mode využívat, ověřte si, že váš hardware jej podporuje. V nejhorším případě na to přijdete v okamžiku, kdy vám instalátor Virtual PC oznámí, že váš systém hardwarovou podporu virtualizace postrádá.

Varianty instalace

Při instalaci Windows 7 lze vybírat z celkem tří variant. První a nejlepší možností je čistá instalace. Druhou přechod z Windows Vista, přechod z Windows XP přitom podporován není. Třetí variantou je instalace do dual-bootu, kdy je přirozené instalovat nejmladší systém (tedy Windows 7) jako poslední kvůli správné detekci starších systémů bootmanažerem Windows 7.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr varianty instalace je jedním z prvních kroků po spuštění Windows Preinstallation Environment

Pokud můžete, zvolte čistou instalaci. Jako vždy v minulosti není hladký přechod ze starších na novější Windows zaručen. Windows 7 se sice pokusí přenést většinu uživatelských nastavení a aplikací, avšak chování a zejména výkon systému nebývají ideální.

V další kapitole si spolu s námi můžete projít instalaci Windows 7.

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 7, Clear, Windows 7 Ultimate, Stejný hardware, Dokončené dílo, Upgrade, Nejhorší hodnocení, Varianta, Ruční výběr, Instalace, Získaný klíč, Instalační systém, Variant, Anytime, Ultimate

104 komentářů

Nejnovější komentáře

  • LoWang 22. 8. 2009 21:57:18
    Nechápu jaký to má význam. Myslí si snad MS, že se stále najde dost lidí,...
  • Miroslav Pragl 20. 8. 2009 11:51:54
    Ano, samozrejme - ftp i webdav protokol je uz od XP integrovany do...
  • Mi.Chal 18. 8. 2009 21:15:00
    Standardně je sice adresní prostor omezen na 4GB a paměť využitelná...
Určitě si přečtěte

Co mohou USA poslat Japonsku a Jižní Koreji proti Kimovi?

Co mohou USA poslat Japonsku a Jižní Koreji proti Kimovi?

** Donald Trump nedávno zatweetoval, že USA nabídnou Japonsku a Jižní Koreji podstatně větší množství výzbroje ** Postavit nové lodě, letadla nebo rakety ale zabere hodně dlouhou dobu ** Pokud to USA myslí s pomocí vážně, tak Američané zřejmě sáhnou do vlastních zásob

13.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 3

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

Včera | David Polesný | 45

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky