Windows 7: Podvod nebo realita?

Poslední týden hýbou světem zprávy o údajné existenci prvního sestavení Windows 7, které opustilo náruč Microsoftu.

Již zhruba týden můžeme vesměs na Windowspozitivních online zdrojích sledovat šílenství okolo Windows Seven. Pokud někdo podle názvu nepoznal, jde o příští klientský operační systém Windows, nástupce Windows Vista. Microsoft se však u Visty poučil, že zveřejnění informací o chystaných vlastnostech a průběhu vývoje přináší pouze problémy při pozdějším škrtání. Windows Seven tak stojí v řadě vedle například Office 13. Víme, že budou existovat, nicméně nevíme, jaká budou ani kdy budou. O to větší rozruch budí každá drobnost, která do světa oficiálními či neoficiálními kanály unikne.

Sedmička označuje číslo verze, kdy Windows 2000 byla 5.0, Vista 6.0 a Seven pravděpodobně budou 7.0. Proč pravděpodobně? Přestože totiž kódové jméno systému číslovku přímo obsahuje, je (i přes popření MSBoba na konci článku) možné, že Microsoft dostojí svým slibům, které zveřejnil po vydání Windows Vista.

Klientské systémy Windows totiž podle nich mají být aktualizovány v přibližně dvouapůlletých intervalech střídavě minoritní a majoritní upgrade. Po Windows Vista by tedy měla následovat Windows 6.1, podobně jako následovala Windows 5.1 (XP) po Windows 2000. Windows 7.0 by se měla na trhu objevit zhruba pět až šest let po vydání Visty. Windows Seven byla dříve známa i pod kódovými názvy Windows Blackcomb a Vienna. Blackcomb měl původně následovat hned po Windows XP.

Jako první se na konci minulého týdne objevily spekulace o překvapivém posunu data vydání sedmé generace Windows. Hovořilo se o roku 2009. To by odpovídalo v předchozím odstavci zmíněným plánům na budoucí vývoj Windows - konkrétně by šlo o druhé pololetí toho roku. Jenže zdravý rozum a čerstvé vzpomínky na vývoj Windows Vista této spekulaci příliš úspěchu nepřikládají. Naprogramování a především otestování operačního systému nějaký čas zabere. Je přitom nepravděpodobné, že to lze stihnout během osmnácti až čtyřiadvaceti měsíců.

Klepněte pro větší obrázek
Okno O Windows

Podle našich informací jsou Windows Seven momentálně ve stadiu plánování. Nové vlastnosti a funkce se sice v současnosti už méně vymýšlí a více škrtají, nicméně pořád jde o opravdu ranou fázi vývoje. Nezdá se být pravděpodobné, že by Microsoft stihl připravit první betaverze (dostupné externím betatesterům v programu Connect, ne veřejnosti) během příštích devíti, deseti měsíců. Jak bylo vidět u Windows Vista, rok by mohl být dostatečným časem pro testování a postupné dokončení.

V tuto chvíli můžeme říci pouze to, že oficiální zdroje v Redmondu mlčí. Nevyjadřují se k inovacím ani datu uvedení na trh. Jediné, co zůstává, je definice vývoje jako quality-driven. To znamená, že nový operační systém bude vydán až bude Microsoft spokojen s jeho kvalitou.

Klepněte pro větší obrázek
Plocha údajných Windows 7 i s označením zkušební verze

Úterý tohoto týdne přineslo překvapivé novinky. Na fóru webu Neowin.net se totiž objevil později smazananý a administrátory znovu obnovený příspěvek uživatele Kenipnet, který tvrdil, že se mu do rukou dostal první vývojový milník Windows Seven, jejž Microsoft poskytl svým OEM partnerům. Pravda nebo fikce? Přinášíme překlad Kenipnetova příspěvku spolu s barevně vyznačenými komentáři.

Přes víkend jsem se dostal k nainstalování Windows. Jsem však zklamán.

Na mém primárním stroji systém nerozeznal SATA řadič nastavený do režimu emulace IDE a vyžádal si ovladač. Instalace se pak sice dokončila, systém se však nikdy nespustil.

Na notebooku proběhlo vše bez problémů. Windows pouze odmítala nainstalovat ovladač grafické karty. Musel jsem se tedy obejít bez rozhraní Aero.

Kdybychom chtěli padělat snímky obrazovky z neexistujícího systému, také bychom Aero vypnuli. Bez grafických efektů je to jednodušší.

Sestavení je označeno jako 6.1.6519. Grafické rozhraní je velmi podobné Vistě. Systém je svižný a po startu zabírá pouze 480 MB operační paměti.

Označení verze není směrodatné. Microsoft může větev 6.1 zachovat, nebo také náhle přečíslovat na 7.0. Malé změny v grafickém rozhraní jsou pochopitelné. I první betaverze Visty vypadaly více jako Windows XP.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládací panely

Miniaplikace jsou integrovány do Průzkumníka. Přidání miniaplikace lze řešit kliknutím pravým tlačítkem na plochu. Systém obsahuje novou miniaplikaci, která zajišťuje výpis informací o aktuálním dění ve Windows Media Centeru. (...)

Jednotlivé funkční položky nabídky start nabízí možnost vypíchnutí jako důležité. Integrované vyhledávání v Průzkumníku nyní informuje o aktuálně prohledávaném umístění. Uživatel může měnit velikost vyhledávacího formuláře v každém okně.

Součástí sbírky systémových písem ve složce Fonts jsou písma XAML (kompozitní fonty). To by mohlo znamenat, že příští vydání Windows bude více propojeno s Windows Presentation Foundation. Součástí systému je konečně i nová aplikace - prohlížeč XPS souborů.

Přímou podporu formátu XPS Microsoft sliboval již pro Windows Vista.

Pak jsem ale objevil něco zajímavého: Nástroj pro zpětnou vazbu. V něm Microsoft vyjmenoval priority, na něž se nová verze Windows zaměří. Primárním úkolem je citlivé doladění systému oproti Vistě. Podobně, jako tomu bylo mezi Windows 2000 a XP. Nové funkce a vlastnosti jsou až druhé v pořadí. Další prioritou jsou nové nástroje a detektory pro práci se sítěmi. Systém by měl být zcela samostatně schopen identifikovat použitou síť a správně nastavit parametry připojení.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení zobrazení

Účet Windows Live ID umožní online synchronizaci oblíbených položek Internet Exploreru. Součástmi systému budou nová kalkulačka, Poznámkový blok, Wordpad a další. Instalace systému by neměla trvat déle než deset minut a provést více než jeden restart. (...)

Některá tvrzení z tohoto zápisku působí reálně, Kenipnet však nepřináší žádný důkaz. Naproti tomu včerejšek nabídl o něco přesvědčivější výpověď, kterou lze najít na serveru Thinknext.net.

Klepněte pro větší obrázek
Obrazovka Vítejte

Autor zápisku zde povrzuje, že vydání prvního milníku Windows Seven opravdu existuje. Plány pro budoucnost jsou již prý také dány. Objeví se tři milníky, betaverze, kandidáti na vydání a verze finální. Druhého milníku bychom se měli dočkat za čtyři až pět měsíců, třetího ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Číslo aktuálního sestavení je 6519.1.071220-1525. Ani tato instalace neproběhla hladce, objevily se problémy s ovladači. Vedle již výše jmenovaných novinek by měl být přítomen PowerShell. Inovováno bylo chování oznamovací oblasti u hodin. Ikony už se neskrývají, nýbrž řadí do nabídky, jíž je třeba rozkliknout stejně jako například v Panelu rychlého spuštění.

Klepněte pro větší obrázek
Integrovaný PowerShell

Ani v tomto případě nemůžeme nabýt stoprocentního přesvědčení o reálnosti aktuálního sestavení Windows Seven. Třetí pohled (a nebo o něco komplikovanější lež) nabízí zatím reakce uživatele MSBob v diskuzi pod článkem podobným tomuto našemu na blogu známého Long Zhenga.

MSBob zde potvrzuje, že informace o Windows Seven jsou pravdivé. Touto verzí poskytnutou OEM partnerům končí vývoj v prvním milníku Windows Seven. Programátoři se teď budou zaměřovat spíše na funkce. Významných změn grafického rozhraní bychom se měli dočkat až po druhém milníku. Finální vzhled systému ale bude tajen nejdelší možnou dobu (do posledních betaverzí) podobně jako tomu bylo u rozhraní Luna ve Windows XP či Aero ve Windows Vista.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka Start

Windows Seven budou provázána s aplikacemi Windows Live. V žádném případě však není řeč o jejich integrování. Systém nabídne spíše jakési rozhraní pro komunikaci s aplikacemi jiných stran. Pokud tedy nějaký jiný výrobce napíše konkurenční software, měl by být schopen využívat úplně stejných výhod provázání se systémem, jaké budou mít aplikace sady Windows live.

Klepněte pro větší obrázek
Inovované chování oznamovací oblasti u hodin

Podle MSBoba je také pozměněno dříve představené a výše zmíněné schéma vydávání majoritních a minortiních verzí Windows. To je totiž údajně plán, který prosazoval dřívější šéf vývoje Windows Jim Allchin, který už je několik měsíců v důchodu. Nový šéf Steve Sinofsky však razí filozofii, že po té aktuální vždy přijde nová verze. Vyhýbá se snaze vytvářet jednu významnou verzi jednou za krátký čas a preferuje spíše postupný vývoj, kdy každá předchozí verze je poučením pro možné budoucí. V každé verzi Windows by proto mělo být několik funkcí, které uživatelům vyrazí dech, ale zároveň několik nástřelů, které dají Microsoftu obrázek, jakou cestou se dále ubírat. Podobný model vývoje se uplatňuje již od verze 2000 i v Microsoft Office.

Zdá se vám tento exkurs do budoucnosti Windows reálný? Nezbývá, než několik měsíců počkat. Uvidíme.

Zdroj: ThinkNext, I started something [1, 2]
 

Obrázky: ThinkNext

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (316) Další článek: Goowy: Osvoboďte svou pracovní plochu

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Linux, Open source, Windows 7, Podvod, Stihl, Zajímavý milník, Luna, Seven, První funkce, Budoucí plán, Nové rozhraní, Nový objev, Fonts, Vienna, Blackcomb, Aero, Grafické rozhraní, Nová kalkulačka, Primární úkol, Významná součást, Pravděpodobný kandidát, Win +, Nový notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk