Windows 7: Novinky na dosah ruky

Windows 7 přináší oproti Windows Vista celou řadu více či méně významných změn. V jejich představování dáme přednost těm viditelným.
Kapitoly článku

V předešlých dílech recenzního maratónu Windows 7 na Živě.cz jste se již dočetli o funkcích, které v systému chybí, i o tom, jak vypadá a jak se provádí instalace. Část toho, co je ve Windows 7 nové či vylepšené, vám popíši již dnes. Zaměřím se zejména na vylepšení na první pohled viditelná, tedy úpravy grafického rozhraní a shellu. Už za týden ale Windows 7 nahlédnete pod pokličku, neboť svůj prostor dostanou i novinky v oblastech jádra systému, podpory multimédií (včetně Windows Media Center), bezpečnosti či práce s daty.

Císařovy nové šaty

Nejedné změny oproti Windows Vista (neřku-li Windows XP) ve vzhledu a ovládání systému si všimnete ihned po prvním spuštění čerstvě nainstalovaných Windows 7. Samotné rozhraní Windows Aero, které bylo novinkou již ve Windows Vista, po třech letech skutečně nepřekvapí. Windows 7 jdou však ve využití jeho možností o něco dále. Nejnápadnější inovace se dočkal hlavní panel. Jde vlastně o první významnou změnu ve způsobu jeho používání (jeho funkcionalitě, chcete-li) od jeho představení coby jednoho z hlavních ovládacích prvků systému již ve Windows 95.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace bez rámečku jsou připojené, aplikace s rámečky jsou právě spuštěny

Hlavní panel se oproti Windows Vista zvýšil o 10 pixelů, díky čemuž z něj již nevyčnívá tlačítko Start. Zvýšení hlavního panelu, které lze na moderních širokoúhlých displejích poměru stran 16:10 či dokonce 16:9 považovat za zbytečný luxus, má však své důvody. Jsou jimi zejména lepší přehlednost tlačítek bez popisků (tedy musí být rozlišitelná ikona aplikace) a také lepší ergonomie dotykového ovládání, které je jednou z významně vylepšených funkcí Windows 7.

Aplikace na hlavním panelu jsou reprezentovány pouze svými ikonami. Běžící aplikace je orámována a lehce podbarvena efektem odlesku rozhraní Aero. Při přejetí myší přes tlačítko běžící aplikace se navíc tlačítko vybarvuje barvou odvozenou od barvy ikony v něm zobrazené. Hlavní panel je nově průhlednější a rovněž neztrácí průhlednost v případě maximalizování některého z oken. Zrušen byl panel rychlého spuštění, který je nahrazen možností připnout zástupce programů přímo na hlavní panel.

Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka se při přejíždění myší vybarvují. U ikony Internet Exploreru je viditelných několik navrstvených oken

Více oken jedné aplikace je automaticky sdružováno pod jedinou ikonu, která se však vizuálně jakoby navrství, aby uživatel věděl, že se pod ní skrývá více oken. Mezi nimi je pak možné přepínat po rozbalení jejich seznamu. Seznam se rozbaluje horizontálně i s živými náhledy. Výjimkou je situace, kdy se nevejde na šířku displeje. Tehdy se zobrazí vertikálně a pouze v podobě textu bez živých náhledů. Pokud vám přepínání aplikací pouze pomocí jejich ikon nebude vyhovovat, lze Windows 7 přepnout do podoby i funkcionality Windows Vista, tedy zobrazit u tlačítek i textové popisky. Skutečně potřeba to však není.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam otevřených záložek a oken Internet Exploreru s živými náhledy

Stejně jako Pás karet představený v Microsoft Office 2007 je třeba si i nový hlavní panel ve Windows 7 zvyknout. Ovládání pouze prostřednictvím ikon není nijak neergonomické. Snad jen nutnost cestovat myší tam a zpět kvůli aktivaci některého z oken aplikace, která jich má otevřeno tolik, že jejich náhledy se rozloží po celé šíři obrazovky, je o něco méně pohodlná než ovládání Windows Vista. To je však bohatě vyváženo možností připichování aplikací včetně přidávání dokumentů do tzv. jump listů (zobrazí se po kliknutí pravým tlačítkem na ikonu) na hlavní panel a také možností tlačítky na hlavním panelu posouvat pro jeho lepší přehlednost či ergonomičtější ovládání při intenzivním využití multitaskingu.

Klepněte pro větší obrázek
Jump listy aplikací nabízí přístup k často používaným funkcím a dokumentům

Přepracována byla také oblast oznámení - zde nutno říci, že k horšímu. Oblast oznámení nově standardně zobrazuje pouze trojici ikon (napájení, připojení k síti a zvuk). Je však konfigurovatelná, takže doplnit či zaměnit ikony není problém. Vypnout je navíc pro konkrétní aplikace možno také případná otravná bublinová upozornění. Nové ikony jsou zpracovány pouze v bílé barvě, která je sice stylová, ale řadě uživatelů připadá málo přehledná.

Klepněte pro větší obrázek
Vybělená oblast oznámení Windows 7

Ikony, které se do oznamovací oblasti nevejdou, se z nepochopitelných důvodů nově nerozbalují do strany směrem na hlavní panel, ale do samostatného okna směrem nahoru. Toto okno je nejen ošklivé, ale pochybná je také jeho ergonomie. Občas nereaguje správně na klikání na ikonky a především občas tvrdohlavě odmítá automaticky mizet, pokud jej již není potřeba. Abych inovovanou oblast oznámení pouze nekritizoval, pochválím hodiny, které ve Windows 7 zobrazují nejen čas, ale také datum. Ze všech inovací jsem si paradoxně na tuto zatím nezvykl a když chci vědět, jaké je datum, automaticky na hodiny klikám pro spuštění kalendáře.

Klepněte pro větší obrázek
Okno ikon, které se do oblasti oznámení nevešly

Na samotném pravém konci hlavního panelu najdete tlačítko Zobrazit plochu. Kliknutí na něj vyvolá stejnou funkci, jakou měl ve Windows Vista a starších jeden ze zástupců v panelu snadného spuštění: Minimalizuje všechny aplikace, čímž odkryje pracovní plochu. Pokud však na tomto tlačítku kurzor myši pouze podržíte, aplikace jen zprůhlední, čímž plochu odhalí také. Po opuštění tlačítka se okna aplikací opět vyplní. Tato funkce nakouknutí pod okna se v angličtině jmenuje velmi příznačně Aero peek. Byť je její efekt pohledný, ihned po instalaci Windows 7 jej vypínám a nechávám tlačítko reagovat pouze na kliknutí. Důvod je prostý: Do dolního pravého roku obrazovky jsem zvyklý parkovat kurzor, pokud jej nechci nikde na obrazovce.

Duhové tlačítko Start

Samostatnou kapitolou je tlačítko Start a nabídka stejného jména. Po přejetí tlačítka myší se zobrazuje duhový efekt v barvách loga Windows. Nabídka Start je provedena podobně jako ve Windows Vista. Je rozdělena na dvě části: oblíbené programy a přístup k dalším položkám, nápovědě apod. Rozdíl oproti Windows Vista spočívá v tom, že nabídka Start nejde přepnout do klasického rozložení známého z Windows Vista. K dalším zásadním změnám v nabídce Start nedošlo, drobnosti však upraveny byly.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka Start se od Windows Vista příliš neliší

Pro využití již zmíněných jump listů aplikací musí tuto formou ovládání aplikace podporovat. Pokud ji podporuje a jump listy se zobrazují i na hlavním panelu, dokáže jejich výhody využít i nabídka Start, z níž jsou jump listy také dostupné. Dalšími novinkami v nabídce Start jsou schopnost vyhledávacího pole vyhledávat i v ovládacích panelech, nahrazení nepřehledné grafické nabídky pro vypnutí Windows Vista mnohem vhodnější nabídkou textovou a také nasměrování odkazů na Dokumenty, Obrázky a Hudbu na nové Knihovny dat místo na prosté složky v souborovém systému, jako tomu bylo ve Windows Vista a starších.

Co jsou Knihovny se dočtete ve druhé kapitole článku.

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 7, Běžící pás, GDI, Directx 11, Peek, Windows +, Grafika, Aero, Grafik, Window, Start, Hlavní panel, Vyhledávací engine, Nainstalovaný Windows, Grafické rozhraní, Dosah, Pravé okno, HTPC, Hlavní funkce, Nouzové řešení, Win +, Rozhraní, Pevný disk na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu