Windows 7 a Firefox 4 se blíží

V uplynulém týdnu se toho stalo poměrně dost. Byl uvolněn SP1 pro Vistu, ke stažení je první verze Firefoxu 4 a Windows 7 zřejmě opravdu dorazí zakrátko.
Windows 7 a Firefox 4 se blíží

Windows Seven, SP1 pro Windows Vista a Firefox 4

Potká tolik milované a nenáviděné Windows Vista stejný osud, jako právem zatracené Windows Me? Jsou Visty pro Microsoft neúspěchem? Plyne čas ve světě IT rychleji než voda a je potřeba stejně rychle vyvíjet nové produkty? Tyto a ještě mnohem více otázek vyvolávají neustálé spekulace o uvedení další verze operačního systému Windows na trh. Už před několika týdny se začalo mluvit o brzkém uvedení dalších „oken“ v pořadí, Windows Seven, tento týden se konečně dostalo finálnímu rozhřešení. Sám Microsoft se nechal slyšet, že další evoluční verzi Windows uvede už v roce 2010, aktuální Visty se tak na trhu jako hlavní produkt ohřejí pouhé tři roky oproti více než dvojnásobné době předchozích XP. Bylo by zbytečně to dále komentovat, každý si jistě najde tu svojí pravdu. Každopádně, datu 2010 stejně nikdo nevěří, určitě se bude prodlužovat a prodlužovat.

Service Pack 1 pro Windows Vista je oficiálně venku. Pro různých spekulativních RTM a warez verzích Microsoft umístil na své stránky kompletní instalační balíček, prozatím ale v pěti světových jazycích, mezi kterými, světe div se, nefiguruje čeština. Pokud vlastníte například anglickou verzi systému, můžete radostně instalovat už nyní a užívat si například několikanásobně rychlejší kopírování. Vy ostatní čekejte na polovinu dubna.

Programátoři v Mozille jsou rychlejší než svůj vlastní stín a možná i trochu schizofrenici. V poslední beta verzi Firefoxu 3 bylo objeveno solidní množství chyb (a to jich určitě ještě další velké množství nebylo odhaleno), přesto už se pracuje i na verzi čtvrté. Nic moc se o ní ještě neví, určitě by ale měla disponovat novým vykreslovacím jádrem. Na FTP Mozilly je možné stáhnout si verzi v označení Pre-Alpha, tedy verzi ne zrovna hodnou klasickému užívání.

Čína blokuje YouTube, GMail musí změnit název

O tom, proč jsou často právem uživatelé výrobků značky Apple označováni jako fanatici, nás přesvědčil americký televizní moderátor Charlie Rose. Než aby upustil svůj zánovní notebook MacBook Air když padal obličejem přímo na chodník, raději se rozhodl pro jeho záchranu a nechal se tak pěkně vytrestat betonovou dlažbou. Doplňte rovnici: Američan + Apple = XXX.

Spravedlnost si vždycky cestu najde a nikdo jí neuteče. Nebo možná také nikdo neuteče lepkavým a vtíravým chapadlům Evropské unie. Google totiž bude muset pro Evropu změnit název svého GMailu. Ačkoliv internetový kolos vlastní celosvětovou ochrannou známku na toto jméno, nějaký pán v sousedním Německu si ji zaregistroval už v roce 2000 a provozuje pod ní svojí vlastní službu, a Google mu musí ustoupit.

210 miliónů občanů Číny má zablokovaný přístup k serveru YouTube. Důvodem jsou zveřejněná videa tibetských nepokojů. Před třemi týdny přitom oznámil blokaci oblíbeného serveru pro sdílení videa i Pákistán, jehož představitelům vadily zveřejněné karikatury proroka Mohameda. Já nevím, proč si někteří pánové s nedostatkem sebeúcty, problémovým dětstvím či čímkoliv jiným, myslí, že mohou rozhodovat nad vkusem a potřebami ostatních.

Ač to může vypadat jako opičení se, není tomu tak. Poté, co společnost O2 oznámila zrušení veškerých FUP omezení pro své ADSL tarify, přišla s touto zprávou i GTS Novera a Volný. Zde můžeme názorně vidět, jak na některých „monopolních“ konglomerátech nejsme závislí pouze my uživatelé, ale i jiné a na venek poměrně soběstačné korporace.

Phishing na Safari zapsaný v Open XML

Z původně poměrně nenápadné, a někdy i celkem uvěřitelné taškařice s phishingem „od České spořitelny“ se vyklubalo otravné kolečko spamu a zábavných překladů původních zpráv do češtiny. Mnoha uživatelům začalo chodit veliké množství podvodných e-mailů denně, a to z mnoha různých e-mailových adres. Bohužel, struktura e-mailu jako takového je mnoho let stará a do veliké míry dost nedotažená, proto se někteří uživatelé dokáží nechat nachytat na důvěrně známou adresu odesílatele.

Apple vydal první relativně dobrý program pro Windows. Po příšerném iTunes a prvních verzích internetového prohlížeče Safari přichází verze s označením 3.1, která nabízí, jak je u dobrého moderního internetového prohlížeče zvykem, mnoho užitečných funkcí a dokonce jako první přichází s podporou nových prvků u HTML 5. Ke vší smůle, klasické HTML už snad v současné době nemá ani smysl a lepší je se zaměřit na aktuálnější XHTML. Co do rychlosti ale Safari triumfuje.

Bouřlivá diskuze se opět vyrojila u tématu standardizace formátu Open XML od Microsoftu. Jedni v tom vidí naprosté zlo, druzí zase samá pozitiva a těm ostatním je to jedno, prostě jim stačí, když dokument otevřou a otevře ho i jejich kolega, zákazník či kdokoliv jiný. I proto má Microsoft velikou šanci uspět v probíhajícím hlasování. Standardem je přece to, co lidé používají, a standardizace OXML je tudíž poměrně logickým krokem.

Zajímavé články v uplynulém týdnu:

 

Diskuze (57) Další článek: Ke stažení: univerzální počítačový Pomocník

Témata článku: Windows, Firefox, Windows 7, Solidní novinka, Velké množství, Mohamed, Zánovní notebooky, Seven, Houska, Charlie, Internetový kolos, Zábavný prvek


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku