Windows 2000 Professional Beta 3 RC0 krok za krokem

Nové možnosti Windows 2000 Professional u instalace programů a nově přidané komponenty.
S novým rokem je tu i další článek o vlastnostech budoucího operačního systému firmy Microsoft, Windows 2000 Professional (testovaná verze nese označení Beta 3 RC0, build 1951). Po úspěšné instalaci a prvních novinkách popisovaných v minulém článku se dnes podíváme na tento systém trochu blíže.

Do celého systému je plně integrován Internet Explorer 5.0 (prozatím ve své druhé beta verzi build 1011.2000) a s webovým prostředím se setkáte na každém kroku. Podobné systému Windows 98, ale Microsoft jde s integrací webové technologie zase o kus dál. Prvky webu budete moci sledovat v následujících řádcích mých článků.

Složku s jednotlivými profily uživatelů systému byste marně hledali ve hlavní složce systému WINNT. Microsoft přesunul tuto složku do kořenového adresáře systémového disku a najdete ji pod názvem „Documents and Settings“. Struktura složek v profilech uživatelů zůstává zachována. Složka „My Documents“ v profilu daného uživatele systému nyní obsahuje podsložku nazvanou „My Pictures“. Obrázky uložené v této složce se zobrazují formou náhledu, včetně informací o jejich formátu, velikosti apod. Lze použít nástroje „Lupa“ pro zvětšení či zmenšení vybrané oblasti, obrázek je možné ihned vytisknout, aniž byste museli použít dalším program. Všechny tyto možnosti složky „My Pictures“ je možné jednoduchým nastavením přenést na další složky.

Windows 2000 Professional používají některé známe věci již z Windows 98. Mezi jednu z nich patří i to, že v případě pokusu o otevření složky „Program Files“ nebo systémové složky „WINNT“. Windows varují před změnami v těchto složkách a odkazují vás na použití patřičného nástroje. Na štěstí to jde vypnout.

Novými možnostmi je nyní vybaven dialog „Add/Remove Programs“, který se skrývá za ikonou stejného názvu v „Control Panelu“. Toto okno je od toho, jaké známe z Windows NT 4.0, změněno k nepoznání. Jedná se o samostatnou webovskou stránku či aplikaci, která má hned několik funkcí. Pomocí tlačítka „Change or Remove Programs“ lze v pravé části okna zobrazit více podrobností o nainstalovaném programu. Například potřebné místo na disku, hyperlink k příslušným webovským stránkám s příslušnou podporou (nápovědou), datum posledního použití aplikace, tlačítka pro přidání komponent programu nebo jeho odebrání ze systému. Je zde použita i větší bezpečnost při instalaci nových programů. Pokud uživatel instalaci v jejím průběhu přeruší, dojde k postupnému odebrání všech souborů, které byly do té doby nainstalovány. V systému tak nezůstanou žádné zbytkové knihovny DLL, které by mohly mít rušivé účinky.

Po volbě tlačítka „Add New Programs“ se vám nabízejí tři možnosti, jak přidat (nainstalovat) nový program. Za prvé, lze provést instalaci programu z CD-ROM disku nebo za pomoci disket (nic nového). Za druhé, můžete program nainstalovat přímo z prostředí sítě Internet, díky „Active Setup“ firmy Microsoft. Windows 2000 Professional se zde obrací na server http://windowsupdate.microsoft.com, odkud získává aktuální nabídku nových verzí programů. Poslední možnost instalace nových programů do systému najde své uplatnění především v podnikových sítích se systémem Windows 2000 Server. Na tomto serveru je možné nadefinovat jednotlivé kategorie programů (např. Office, Web tools apod.), do kterých jsou potom vloženy odkazy na instalátory programů. Uživatel si poté může na své stanici se systémem Windows 2000 Professional zobrazit všechny nebo pouze vybranou kategorii s nabízenými programy a zahájit instalaci (vyzkoušel jsem a můžu jen doporučit).

Další novinkou, která přichází s tímto buildem, je možnost zobrazení lišty „Radio“ pro poslech libovolné rozhlasové stanice, která vysílá po Internetu. Tuto lištu je možné mít zobrazenu kdekoliv v systému (např. v Internet Exploreru, při prohlížení složek ve Windows Exploreru apod.). Pro vyhledání stanice slouží průvodce, který vás provede potřebnými kroky. Jednou naladěnou stanici si je možné uložit do „Favorites“ (oblíbených) pro pozdější snadné naladění. Na liště je k dispozici tlačítko „Play“, které se po aktivaci mění v „Stop“ a to potom slouží k vypnutí poslechu. Regulátor hlasitosti přímo na liště také dobře plní svoji funkci.

Mezi dlouhým seznamem nových rysů systému Windows 2000 Professional je i „speech engine“ (nástroj řeči, hovorový nástroj). Pokud si pamatujete, Microsoft sliboval, že jeho budoucí systém bude možné ovládat lidským hlasem (v tomto buildu se jedná jen o jakýsi příslib). „Speech engine“ je zde od Lernout & Hauspie. Náznak hovorového nástroje je patrný v nastavení „Sounds and Multimedia Properties“, v záložce „Speech“ (veškerá funkčnost je nulová, snad novější buildy ukážou víc).

Pro dnešní den je to vše, příště se podíváme na administrativní nástroje systému a další zajímavosti.

Váš názor Další článek: Service Pack 4 pro česká NT je tu!

Témata článku: Microsoft, Windows, Vybrané okno, Remove, Internet Radio, Krok, Pictures, Budoucí krok, Potřebná možnost, Složka, Windows 7 Professional, Potřebný nástroj


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 43

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 130

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?