Windows 2000 Professional Beta 3 RC0 – první pohled

Před několika dny firma Microsoft vypustila do světa další upgrade svého budoucího systému, který se nyní označován jako Windows 2000. Co nové v něm najdete?
Před několika dny firma Microsoft vypustila do světa další upgrade svého budoucího systému, který se nyní označován jako Windows 2000. Tento build (sestavení, překlad - dále už jen označení build) nese číslo 1946.1 a je označován jako Beta 3 Release Candidate 0, což je první přiblížení se ke kvalitě a novinkám třetí bety tohoto systému. Microsoft plánuje uvedení plné verze Beta 3 svého systému na 27. ledna 1999, bude směrována Microsoft Solution Providerům a beta testerům. Veřejná verze Beta 3 by měla být k dispozici kolem 14. února 1999.

S každým buildem Microsoft přidává do svého systému více věcí a funkcí. Tento build je ohromný svou velikostí, protože po instalaci má hlavní složka systému, např. WINNT, velikost více jak 300 MB. Z operační paměti vám ukousne cca 50 MB, takže pro provozování tohoto systému na počítači lze jen doporučit minimálně 64 MB operační paměti RAM. Pokud máte opravdu dobrý počítač, potom je tento systém opravdu až překvapivě rychlý (v mém případě se jedná o konfiguraci Pentium 166MMX, 160 MB RAM, 3,2GB HDD).

Celá instalace systému je velmi jednoduchá, po celou dobu instalace vám napomáhají průvodci a pokud máte dobrý hardware, je vcelku bezproblémová. Zapotřebí je ovšem dostatek trpělivosti, protože taková instalace může trvat poměrně dlouhou dobu. Upgrade na verzi Beta 2 tohoto systému je podporován, ale Microsoft jej nedoporučuje (můžu jen potvrdit). Upgrade na verzi Beta 2 Serveru není podporován (Windows 2000 Professional, o kterých se zde zmiňuji, byly původně označeny jako Windows NT 5.0 Workstation).

Na první pohled jsou všechny funkce více či méně shodné s předchozími buildy, avšak všechny zmínky o Windows NT 5.0 Workstation jsou již opravdu změněny na Windows 2000 Professional a došlo i k menší změně designu celého systému.

Při prvním spuštění systému se ještě před vlastním přihlášením se, zobrazí průvodce, který vám usnadní nastavení přihlášení k síti (jakým jménem se budete hlásit, do jaké domény, jaký profil systému vám má být určen, administrátor či pouhý uživatel apod.). Po vyplnění a zatrhnutí všeho potřebného se objeví inovované okno pro přihlášení do systému. Kombinace kláves Ctrl-Alt-Delete zůstává zachována.

Po přihlášení se před vámi zobrazí na pracovní ploše okno „Welcome to Windows 2000“ ve kterém se naskýtá možnost registrace systému přes Internet, možnost prohlídky a seznámení se s novinkami obsaženými v celém systému. Dále je možné nakonfigurovat způsob připojení k síti Internet a v nespolední řadě je tu možnost nadefinovat si údržbu systému v daných časových intervalech, kdy dochází ke kontrole souborů na disku, zjišťování chyb a jejich automatickému odstranění (pokud je dostupná instalační sada, systém si natáhne vše potřebné pro obnovení své plné funkčnosti), defragmentace disku a optimalizace souborů, které k sobě logicky patří.

Další viditelnou novinkou, kterou Microsoft zavedl s přejmenováním na Windows 2000 je zobrazování krátké nápovědy formou tzv. bublin, známých např. z produktů firmy Lotus.

Další možností, kterou se sebou systém přináší, je definice zobrazení vybraných položek a nabídek v nabídce „Start“. Jste schopni přes nabídku „Settings“, položku „Taskbar & Start Menu …”, ve spodní části okna v záložce „Start Menu Options“ zpřístupnit či zakázat určité věci. Do nich spadá například zobrazení nabídky „Administrative Tools“ (administrativních nástrojů) v nabídce „Programs“, zobrazení nabídky „Favorites“ (oblíbených položek) v hlavním menu po stisknutí tlačítka „Start“, dále je zde možné definovat rozbalení všech položek v „Control Panelu“ do nabídky nebo k otevření do vlastního okna. Jako poslední nastavení je zde „Use Personalized Menus“, což vám umožní personalizovat nabídku „Start“ pro daného uživatele systému.

Při instalaci tohoto systému není možné zvolit jako výchozí jazyk češtinu, ale toto lze provést až po jeho nainstalování. V „Control Panelu“ poklepáním na ikonce „Regional Options“ je nutné ve spodní části okno zaškrtnout volbu „Central Europe“ a poté z horní nabídky vybrat „Czech republic“. Z instalačního CD se doinstaluje vše potřebné a je vyžadován restart systému. Po jeho opětovném spuštění je k dispozici česká klávesnice a české fonty. Na tento systém jsem nainstaloval jak Office 2000 Beta 2, tak český Photoshop 5.0 a podpora češtiny je opravdu bezproblémová.

Tímto bych tento dnešní svůj článek ukončil, ale nemusíte být smutní. Na stránkách Živě uvidíte dva články týdně o nových možnostech systému Windows 2000 Professional. Po představení Windows 2000 Professional (Windows NT 5.0 Workstation) bych se zaměřil na instalaci, konfiguraci a správu systému Windows 2000 Server Beta 3 RC0 (nebo i nějakého novějšího buildu).

Váš názor Další článek: E-komerce pro každého

Témata článku: Microsoft, Windows, Předchozí build, Windows 7 Professional, Hlavní složka, Dobrý počítač, Přihlášení, Options, Systém, První spuštění, Potřebná možnost, Pohled, Automatické odstranění, Dobrá optimalizace, Beta, Možný upgrade, Welcome, Plná funkčnost, Plná možnost, Build, Sestavený profil


Určitě si přečtěte

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku