Windows 2000: novinky ve správě a formátu disků

Správa systému Windows 2000 Professional je nyní jednodušší než ve Windows NT 4.0.
Správa systému Windows 2000 Professional je nyní jednodušší než ve Windows NT 4.0. V nabídce administrativních nástrojů se nachází položka “Computer Management”, kterou jste schopni spravovat a konfigurovat celý systém. Tato položka se dá vyvolat i přes ikonu “My Computer” na desktopu, kliknutím pravého tlačítka myši a vybráním položky “Manage” z nabídky. Spustí se Management Console ve verzi 1.2 známá z Windows NT 4.0 Option Packu (používaná pro správu Microsoft Internet Information Server 4.0 apod.). Zde jsou shromážděna veškerá data a nástroje, které se vztahují k systému. Všechny nástroje jsou přehledně řazeny do stromové struktury. Najdete zde správu uživatelů a skupin v systému, systémové informace, přehled služeb a nastavování systémové politiky. V tomto prostředí je implementován i “Disk Management” pro správu a řízení pevných disků. Pomocí něj můžete zakládat, rušit a formátovat disky, také rozšiřovat jednotlivé partition, zavádět i rušit zrcadlení disků a to vše bez restartování systémů a přerušení práce. V “Computer Managementu” naleznete další nástroje, které ve verzi Windows NT 4.0 existovaly samostatně, jako např. Event Viewer, Certificate Manager apod. Pomocí Microsoft Management Consoly jste schopni efektivně (z jednoho místa) administrovat téměř všechno.

V okně “My Computer” je navíc ikona “Web Folders” (pokud máte nainstalován Internet Explorer 5 Beta 2 na svém stávajícím systému, můžete její služby využívat již nyní). Po kliknutí na tuto ikonu se zobrazí samostatné okno, do kterého si můžete vkládat odkazy na webové servery v rámci vašeho intranetu i mimo něj. Takový odkaz vám potom umožňuje okamžitou správu vašeho webu a v případě potřeby zobrazení libovolné stránky, stačí kliknout a stránka se načítá přes webový server jejím URL.

Další novinkou je zobrazení záložky “Hardware” v okně “Properties” libovolného disku (ať už se jedná o disketovou jednotku, pevný disk, disk CD-ROM, ZIP drive nebo páskovou jednotku). Po stisku tlačítka “Properties” v záložce “Hardware” jsou k dispozici základní informace o daném médiu a v záložce “Driver” můžete zjistit detailnější informace o používaném driveru, lze jej i odinstalovat a nahradit jiným, nebo provést update driveru z diskety, Cdéčka či z Internetu.

Ve vlastnostech jednotlivých pevných disků, v záložce “Tools” je vedle kontroly disků a jejich zálohování konečně přístupná defragmentace disku.

Souborový systém NTFS 5 ve Windows 2000 se dočkal zavedení diskových kvót, které v předchozí verzi vůbec nebyly. Kvóty se mohou nastavit pro jednotlivé uživatele, pro jednotlivé adresáře, ale také pro celé disky. Můžete tedy určit, kolik dat může na daný disk uživatel zapsat a při jakém stavu zbývajícího volného místa vyšle systém varovné hlášení. Do LOG souborů je potom možné zaznamenávat překročení limitu pro varování a stanoveného limitu uživatelem.

NTFS 5 také umožňuje větší zabezpečení důležitých dat na disku. Příkazem “Encrypt” z vlastností příslušné složky nebo souboru může oprávněný uživatel tato data zakódovat pomocí čtyřicetibitového (v USA 56bitového) klíče.

Windows 2000 nyní umí pracovat se třemi souborovými systémy. Jedná se o FAT, FAT32 a NTFS. Toto uvítají určitě uživatelé provozující na svém počítači systém Windows 95/98 se souborovým systémem FAT32. Windows 2000 umí číst i zapisovat na disk s FAT32 a pokud zvolíte formát libovolného disku, nabídnout vám již uváděné tři varianty souborových systémů.

Pokud budete formátovat váš disk pod Windows 2000 Professional souborovým systémem NTFS a tento disk potom přesunete do počítače s Windows NT 4.0, nebude tento disk přístupný, dokud neaplikujete Service Pack 4 pro Windows NT 4.0. Nová Windows 2000 totiž používají již dříve zmíněný NTFS verze 5. Jeho výhody však nelze využít na předchozím systému Windows ani po aplikace SP4.

V okně „My Computer“, v nabídce „Tools“, položce „Folder Options“ si můžete navolit jakým programem má být asociován soubor s danou příponou. K dispozici je přehledné dialogové okno pomocí kterého to zvládne opravdu každý. Ke každé příponě souboru je možné definovat i jednotlivé akce, které se potom zobrazují v nabídce po kliknutí na souboru pravým tlačítkem. Jedná se o akce otevření souboru, tisk souboru apod., které si můžete libovolně předdefinovat. V témže okně „Folder Options“, v záložce „Offline Files“ si můžete nadefinovat způsob práce v režimu off-line (způsob práce bez připojení k síti). Windows 2000 vám umožňují brát si své síťové prostředky se sebou bez aktivního spojení se serverem. I když nejste právě připojeni k síti, můžete se stále odkazovat na soubory podle jejich síťových jmen. Po opětovném připojení vašeho počítače k síti provedete synchronizaci pomocí nástroje „Synchronize“ v nabídce „Accessories“ (Příslušenství).

Po delší práci se systémem se projeví funkce personalizace nabídky „Programs“. Po šesté pracovní relaci se systémem Windows 2000 Professional se nejčastěji používané programy zařadí na začátek. Dochází k tomu až po šesté relaci z toho důvodu, protože systém sleduje, co používáte a co ne, a podle toho potom reaguje. V nabídce dole se potom zobrazí šipka, kde po kliknutí na ni se zobrazí i méně používané programy. Jedná se opravdu o užitečnou novinku.

V současné době je poslední build Windows 2000 Professional Beta 3 RC 0 číslo 1953. Oficiální Beta 3 tohoto systému bude mít číslo buildu 1960 a podle informací firmy Microsoft bude uvolněna 14. února 1999. Příště se zaměřím na novinky v nejnovějším buildu Windows 2000 Serveru.

Předchozí články
Windows 2000 Professional Beta 3 RC0 krok za krokem
Windows 2000 Professional Beta 3 RC0 – první pohled
Váš názor Další článek: Apple: firma si stojí nejlépe za poslední čtyři roky

Témata článku: Windows, Libovolný soubor, Jednotlivé verze, Síťová jednotka, Jednotlivá místa, Options, Formát, Jednotlivý uživatel, Jednotlivé položky, Console, Předchozí nástroj, Jednotlivý soubor, Libovolné místo, Windows 7 Professional


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

** Po necelém půl roce je tu další aktualizace Windows ** Přináší časovou osu nebo sdílení souborů jako na mobilu ** A také Application Guard, který umí virtualizovat Edge

Jakub Čížek | 143

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 30

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

** Ubuntu a Fedora patří k nejpopulárnějším linuxovým OS pro desktop ** A pak je tu zástup dalších nebo jejich odvozenin ** Jedním z nich je Elementary OS, který se brzy dočká novinek

Jakub Čížek | 71

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?