Windows 2000 nebo Windows ME?

Windows 2000 se již nějaký ten pátek prodávají i v české mutaci, a pokud vše půjde tak, jak se všeobecně předpokládá, budou brzy na trhu Windows Millennium Edition alias ME.
Windows 2000 se již nějaký ten pátek prodávají i v české mutaci, a pokud vše půjde tak, jak se všeobecně předpokládá, budou brzy na trhu Windows Millennium Edition alias ME. Řada uživatelů je již nyní zmatena při výběru operačního systému a často se mylně domnívá, že Windows 2000 jsou přímým pokračovatelem Windows 98, ovšem opak je pravdou. Windows 2000 jsou následníkem Windows NT – také se původně měla jmenovat Windows NT 5.0, ovšem z marketingových důvodů bylo toto jméno změněno.

Jaký systém byste si tedy měli vybrat pro svůj domácí a jaký pro pracovní počítač? Pojďte se společně s námi podívat na rozdíly, kterými se liší Windows 2000 a ME; třeba vám to pomůže při správné volbě.

Minimální požadavky
Začněme minimálními požadavky:

Windows 2000:

 • Procesor Pentium nebo kompatibilní na 133 MHz
 • 64 MB operační paměti
 • 650 MB volného místa na disku

  Windows ME

 • Procesor Pentium nebo kompatibilní na 150 MHz
 • 32 MB operační paměti
 • Přibližně 500 MB volného místa na disku

  Jak sami vidíte, požadavky jsou velmi podobné. Windows ME požadují o maličko silnější procesor, ovšem proti Windows 2000 se spokojí s poloviční pamětí. Většina uživatelů má dnes stroje, které uvedené požadavky s velkou rezervou splňují, proto asi nebude tento údaj tím rozhodujícím v otázce, jaký operační systém si nainstalovat.

  Hlavní rysy
  Podívejme se tedy na základní rysy obou systémů:

  Windows 2000:

 • Navržené pro nasazení ve firmách a v sítích
 • Podpora dvou procesorů běžících v symetrickém multiprocessingu (SMP)
 • Plně 32bitový operační systém
 • Postaven tak, aby bylo potřeba co nejmenší množství restartů
 • Funkce Windows File Protection. Tato funkce chrání systémové soubory před přepsáním. Pokud je některý soubor přepsán, Windows File Protection nahradí tento soubor správnou verzí.
 • O 25 procent vyšší výkon než systémy Windows 9x.
 • Stabilita a bezpečnost jádra Windows NT.
 • Podpora USB
 • Podpora plug-and-play
 • Podpora DirectX

  Windows ME

 • 16/32bitový operační systém vycházející z architektury Windows 9x. Pro tuto platformu existuje větší množství kompatibilních programů než pro Windows NT/2000.
 • Zaměřený na domácí uživatele
 • Podpora USB
 • Podpora plug-and-play
 • Vyžaduje po uživateli menší znalosti, je více nápomocný (například je připravena celá řada průvodců, kteří uživatele vedou doslova krok za krokem).
 • Funkce Windows Auto Update - kompletně zautomatizovaný update operačního systému bez nutnosti zásahu uživatele.
 • Funkce System Restore - výborná funkce, která obnovuje systémové soubory, jež uživatel náhodou smazal.
 • Zaměření na domácí sítě - k dispozici je průvodce, který zjednodušuje nastavení domácí sítě a usnadňuje přidávání dalších počítačů a periferií.
Windows ME jsou tedy podstatně více zaměřena na průměrného domácího uživatele, zatímco Windows 2000 se hodí spíše do firem a pro uživatele, kteří budou umět využít všech výhod, které tento operační systém přináší. Až si budete vybírat, který operační systém budete chtít na svůj počítač, ujasněte si, co budete chtít na tomto počítači dělat. Potřebujete stabilní stroj, který zajistí bezpečnost vašich dat? Pak sáhněte po Windows 2000, které jsou založena na platformě NT a zajistí vám bezpečnost použitím technologie NTFS. Potřebujete počítač především na hry? Pak zvolte raději Windows ME, protože pro platformu Windows 9x, ze které ME vycházejí, bylo vytvořeno mnohem více her.

Cena
Zapomínat bychom neměli ani na cenu. V tuto chvíli bohužel známe pouze cenu Windows 2000, která se pohybuje kolem 5600,- Kč za OEM verzi 2000 Pro. Obecně se dá předpokládat, že Windows ME budou stát stejně jako v současné době aktuální Windows 98 SE, která přijdou na 4000,- Kč. Rozdíl 1600,- Kč tedy nebude při rozhodování mezi Windows ME a 2000 asi tím zásadním kritériem.

Jak se rozhodnout?
Dá se tedy doporučit následující postup: jestliže používáte Windows 98 nebo Windows 98 SE, můžete zůstat u aktuálních verzí a upgradem se vůbec nezabývat. Pokud ale chcete nějaká ta vylepšení, rozhodně sáhněte po Windows ME, která svou filozofií spíše splňují vaše očekávání. Nebude to pro vás zase tak velká změna a budete moci používat aktuální verze většiny programů počínaje Explorerem verze 5.5, Outlook Expressem, Media Playerem 7.0 a konče mnoha dalšími. Pokud oželíte, že nebudete moci používat některé programy, které vám pod Windows 9x fungovaly bez problémů, obejdete-li se bez některých her a je-li vaší zásadní prioritou bezpečnost, stabilita a robustnost, pak raději zvolte Windows 2000. Tento operační systém zvolte i v případě, že chcete provozovat počítač se dvěma procesory, protože jedině Windows 2000 je dokáží využít. Uživatelé Windows NT by s upgradem na Windows 2000 neměli váhat, protože dostanou mnoho rozšíření, které stará platforma nenabízí - za všechny jmenujme plug-and-play, aktuální verzi DirectX a podporu USB zařízení. Oba nové operační systémy jsou lepší než jejich předchůdci - například mají rychlejší start a ukončení, jednodušší instalaci a vylepšenou stabilitu.

Vyložili jsme si nejdůležitější vlastnosti, kterými disponují dva podobné a přitom tak jiné operační systémy zaměřené na rozdílné typy uživatelů. Nyní je na vás, který z nich si vyberete. Pochopitelně nemáme zde jen Windows, ale můžete si nainstalovat Linux, BeOS, nebo cokoli jiného, ale to už je jiná kapitola...

Diskuze (28) Další článek: Partition Magic 5.0: První oddíl připraven!

Témata článku: Windows, Windows Me, Window, Podobné množství, Správná funkce, Podobný krok, Stará platforma, Poloviční paměť, Win + N, Operační systém, Plug, Windows +, Nejmenší procento, Win +, Kompatibilní programSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

** Zrušení práva na potrat v USA má nečekaný vliv i na mobilní technologie ** Uživatelky ze strachu mažou citlivé aplikace ** Meta zase maže příspěvky a účty lidí, kteří nabízí potratové pilulky

Martin Miksa
MetaZdravíPro ženy
Víte, s čím vším souhlasíte při používání Androidu? Zjistili jsme to za vás

Víte, s čím vším souhlasíte při používání Androidu? Zjistili jsme to za vás

** Android dnes používá každý druhý mobilní uživatel ** Víte, s čím při jejich používání vlastně souhlasíte? ** Varování: Některé pasáže uživatelských podmínek jsou jen pro otrlé...

Martin Chroust
SoukromíAndroid
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Tvůrci mobilního hitu Pokémon GO mají problémy. Ruší nové projekty a propouští část zaměstnanců

Tvůrci mobilního hitu Pokémon GO mají problémy. Ruší nové projekty a propouští část zaměstnanců

Niantic prorazil do světa se svojí verzí pokémonů v augmentované realitě. S jejich dalšími výtvory se jim ale nezadařilo, a tak se nyní vypořádávají s následky.

Martin Nahodil
NianticByznys
Na televizích Samsung už se obejdete bez konzole. Kromě aplikace Xboxu jsou k dispozici i další streamovací služby

Na televizích Samsung už se obejdete bez konzole. Kromě aplikace Xboxu jsou k dispozici i další streamovací služby

Není to tak dlouho, co Xbox oznámil příchod svého streamovaného hraní i na televize Samsung. Na nejnovějších modelech už ho najdete v novém Gaming Hubu.

Martin Nahodil
Cloud GamingProject xCloud
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě