Windows 2000 finálně

Výkonné, stabilní, uživatelsky příjemné, plné Internetu a moderních technologií – takové a ještě zajímavější jsou Windows 2000; systém, jehož ostrá verze bude zapsána do dějin datem 17. února 2000.
Tomáš Tůma: Výkonné, stabilní, uživatelsky příjemné, plné Internetu a moderních technologií – takové a ještě zajímavější jsou Windows 2000; systém, jehož ostrá verze bude zapsána do dějin datem 17. února 2000.

Operační systém Windows 2000 je postaven na jádře Windows NT 4.0 a je obohacen ovládáním a vzhledem Windows 98. Co bylo na obou systémech dobré, najdete ve Windows 2000. Samozřejmě je tu mnoho novinek, jak v oblasti funkční, tak i vzhledové, nejde jen o pouhou předělávku narychlo slepenou dohromady.

rozbalovací nabídky jsou součástí systémuJak se tedy Windows 2000 liší od Windows NT a jak od Windows 98? Rozdělení sil a výhod je docela zřetelné. Windows NT 4.0 mají velmi výkonné a stabilní jádro, vynikají více v síťových podmínkách, podporují lepší souborový systém NTFS a jsou bezpečnější. Od Windows 95 se však liší ve své základní verzi uživatelským prostředím jen málo, nejsou v tomto ohledu tak moderní. Windows 98 přišly později, proto jsou mnohem komfortnější, „hezčí“ a je v nich obsaženo daleko více z moderních technologií.

O tom všem jsme však už psali v recenzích na různé betaverze. Proto zabrousíme dále, hlouběji pod povrch.

Zázemí programů
Windows 2000 jsou velmi stabilní operační systém. Stabilita a funkčnost aplikací však úzce závisí na zpětné kompatibilitě s předchozími verzemi Windows. Ve Windows 2000 by neměly mít žádné větší problémy aplikace napsané obecně pro platformu Win32 (patří sem Windows 9x a NT). Programy navržené pro Windows NT 4.0 mívají nejméně problémů s využíváním systémových funkcí. O něco hůře jsou na tom aplikace pro Windows 95, u nichž dochází k problémům většinou v případě, kdy program volá funkci systémové knihovny, která již není implementována. Častými problémy jsou také prohřešky proti ochrannému systému. Programy pro Windows 3.x běží jen některé, zde se ukazují problémy především s paměťovou architekturou.

Podrobnější systém odinstalace programů s měřením jejich používání.

Windows 2000 umí také spouštět 16bitové programy pro DOS, zde už ale nemůže být k dispozici plná funkčnost procesoru a počítače v reálném módu; nenáročné a „slušné“ programy však mohou běžet bez problémů. Pokud tedy zatoužíte po starém Norton Commanderu, můžete si jej klidně nainstalovat a používat. U dosových her je to komplikovanější, protože používají většinou „tvrdé“ techniky – přímé zápisy do paměti, na porty a na disk, práci přímo s hardwarem, přepínání do chráněného módu atd. Fungovat tedy spíše nebudou.

Aplikace v úzkých
Když analyzujeme příčiny nefunkčnosti aplikací pod Windows 2000, zjistíme ve většině případů následující důvody: nefunkčnost instalátoru, chyby vstupu a výstupu, chyby v důsledku volání neexistujících funkcí nebo ostatní problémy.

Nefunkčnost instalátoru se většinou projeví tím, že se aplikace odmítne nainstalovat. Přestože by normálně program mohl fungovat, instalátor ohlásí chybu špatné verze operačního systému a odmítne dál pokračovat. V tomto případě se většinou jedná o špatné zacházení s číslem verze operačního systému, aplikace není připravena na nové číslo verze (Windows 2000 se hlásí jako NT 5.0) – nemá podmínku „taková verze nebo vyšší“ – a instalátor končí.

Chyby vstupu a výstupu souvisejí s ochrannými mechanismy Windows 2000. Některé aplikace se mohou snažit o přímý přístup k hardwaru (často to jsou hry), což se neslučuje se specifiky 32bitové aplikace a Windows takový program ukončí. Jedná se také často o chyby v managementu paměti a obsluhy hardwaru. Takto fungující aplikace se velmi těžko zprovozňují.

Chyby v důsledku volání neexistujících funkcí jsou opakem příliš opatrného instalátoru. Některé starší aplikace používají funkce jádra systému, které byly v průběhu dalšího vývoje odstraněny. Typicky jde o pozůstatky funkcí z 16bitových Windows, které Windows 95 měly jen kvůli zpětné kompatibilitě a které ve Windows NT nebo 2000 už neexistují.

Ostatní problémy souvisejí hlavně s bezpečnostní politikou jádra Windows NT/2000. V každém případě je dobrým nápadem informovat se u výrobce o upgradech, nových verzích a záplatách.

Rozsáhlé možnosti konfigurace
Administrátory a pokročilé uživatele potěší novinky v Ovládacích panelech (Control Panel). K dispozici sice není ještě úplně všechno, co se dá konfigurovat, ale mohli bychom to nazvat celkovou centralizací správy počítače.

Velmi důležitá je složka Administrative Settings, místo, kde se soustřeďují všechny utility pro konfiguraci systému. Ve Windows 2000 Professional není sice nabídka tak bohatá, v serverových variantách to je však více než dvacet objektů. Většinou nejsou konfigurační utility samostatné aplikace, ale jde o tzv. moduly MMC – Microsoft Management Console. Konzole MMC poskytuje modulům základní rozhraní – stromovou strukturu (ovládací prvek strom ), nabídku, panel nástrojů a okno pro vlastní ovládací prvky, vstup a výstup apod. Na modulu potom je, aby upravil tuto základní konzolu pro své potřeby.

Konfigurace systému v přehledné podobě.

Když klepnete na odkaz ve složce Administrative Settings (třeba Computer Management), spustí se pouze program mmc.exe s parametrem specifikujícím soubor modulu. Program MMC otevře daný modul, který může do stromu opět nahrát odkazy na další takové moduly, upravit nabídku voleb, panel nástrojů a samozřejmě přidat své funkce.

Ve skutečnosti to pak vypadá tak, že každý jednotlivý modul má svou vlastní nabídku a panel nástrojů. Asi je už zřejmé, že se jedná o mocnou technologii umožňující integrovat všechny dříve rozdělené konfigurační utility do jedné centrální aplikace přinášející jednotný vzhled a uživatelské rozhraní. Ve prospěch MMC mluví i fakt, že většina dřívějších konfiguračních programů pro NT se už stala moduly MMC, stávající soubory modulů lze jednoduše upravovat a není problémem z MMC spravovat vzdálené počítače.

Nové Ovládací panely
Velkou novinkou je konzole Computer Management, která centralizuje vlastní konfiguraci systému. Jde hlouběji než Ovládací panely a umožňuje více zasahovat do systému, přináší nové nástroje, které jsou rozděleny do tří hlavních skupin: Všechny Tools, Storage, Services and Applications.

Obsah celého Computer Managementu se může různit jak podle varianty Windows, kdy serverové verze mají mnohem více položek, tak i podle konkrétního stavu daného systému. Jedno však mají všechny konfigurace Windows společné – Computer Management je výchozím bodem pro administraci a konfiguraci počítače.

Všechny známé ikony v Ovládacích panelech lze samozřejmě nadále používat. Přestože mnoho konfiguračních apletů je přeměněno na moduly MMC, v Ovládacích panelech je stále plno ikon. Například správa uživatelů, která je implementována v Computer Managementu, existuje stále jako Users and Passwords v Ovládacích panelech, stejně jako mnoho dalších důležitých nastavení.

Nejen kosmetické změny
Ve Windows 2000 je samozřejmě mnoho dalších změn. Jaké jsou ty nejvíce viditelné?

Průzkumník se slévá s prohlížečem - Internet Explorer se stal integrální součástí systému a prakticky nahradil původního Průzkumníka a Tento počítač. Téměř mezi nimi není rozdíl: k dispozici jsou tlačítka Back a Forward, téměř stejné nabídky jako v Internet Exploreru. Když brouzdáte obsahem disku, máte před sebou webovou stránku, do níž je tento obsah upraven. V adresním řádku můžete plynule přejít ze složek v lokálním počítači na Internet, čímž se bourají bariéry a rozdíly mezi prohlížením obsahu lokálního disku a disku na serveru kdekoli ve světě.

Přehrát Mozarta není problém - Pokud v Průzkumníku klepnete na jakýkoli multimediální soubor, HTML stránku nebo obrázek, zobrazí se v levé části kromě informací o souboru i náhled nebo ovládací panel přehrávače. V případě multimediálních souborů umožňuje přehrávač okamžitě z daného místa spustit ukázku. Ani pro video není potřeba otevírat další okno – přehrává se také v levém stavovém pruhu u panelu přehrávače.

Komfort při ukládání – V souvislosti s novými osobními složkami (My Pictures, Fax, My Webs, My Network Places) bylo téměř nutností usnadnit jejich dostupnost a nabídnout k nim uživateli centralizovaný přístup. Výsledkem je nový standard dialogů pro otevírání a zavírání souborů, který by se měl postupně rozšířit do všech aplikací.

Na levé straně dialogu je k dispozici panel odkazů, který bude uživatelům Outlooku svým vzhledem určitě připadat povědomý. Uživatel se může odtud dostat do všech klíčových částí pro ukládání dat – My Documents, My Computer, My Network Places, Desktop a zvláštní ikona History. Přes poslední jmenovaný odkaz uvidíte seznam naposledy použitých složek a souborů – velmi praktická věc šetřící čas.

Vyšperkovaná multimédia – Především designových změn dostál Přehrávač CD (CD Player). Za nový vzhled by se nemusel stydět leckterý skutečný přístroj, je totiž pojat velice moderně. Přidána byla i zajímavá funkce, kdy stahuje informace o cédéčku z Internetu a rovnou pojmenovává skladby; jako primární server je pro tyto účely definován Tunes.com.

Přehrávač záznamů (Media Player) se stal ve Windows 2000 jakýmsi multimediálním centrem: umí přehrát pěknou řádku multimediálních souborů a běžnému uživateli by měl úplně stačit pro přehrávání všeho, co potřebuje, jak hudby, tak videa, a to i z Internetu (tzv. streaming soubory: real audio, real video apod.).

Spi, počítači, spi
Novinkou ve Windows 2000 je také funkce hibernace, tedy lépe řečeno hibernace stolního počítače; tato funkce je dobře známá z notebooků. Operační systém zkopíruje obsah celé paměti, všech registrů a datových struktur procesoru na disk. Poté se počítač vypne, přičemž bude při příštím spuštění obnoven poslední stav celého systému včetně všech spuštěných aplikací. Není třeba žádné speciální hardwarové podpory, na disku musí být pouze dostatek místa pro uložení celé paměti.

Ve správné době na správném místě
Důležité je zvolit správný operační systém ve správnou dobu. Je tím správným operačním systémem právě teď pro vás Windows 2000? Poměrně dlouhá doba vývoje a velké množství betaverzí je na jedné straně neoblíbená věc, ale na druhou stranu zaručuje větší kvalitu konečné ostré verze operačního systému. Až do poloviny prosince roku 1999 bylo možné objednat si přes Internet vždy nejnovější verzi Windows 2000. Vznikající operační systém tak už teď používají statisíce lidí a při uvolnění verze RC2 na něj přešel i sám Microsoft.

Myslím, že komplikace se samotným operačním systémem a jeho stabilitou by neměly být žádným problémem. Noční můrou mohou být spíše mnohé aplikace, které nejsou kompatibilní s novým systémem a jsou proto nefunkční. Před přechodem na Windows 2000 je tedy nutné pečlivě zvážit reakci všech programů a případně vyzkoušet jejich provoz na některé z neostrých verzí Windows 2000.

Na druhé straně obsahují nové Windows mnoho rysů pro práci v síti. Velkým dílem usnadňují svou správu administrátorům a koncentrují v sobě všechny osvědčené rysy Windows NT spolu s moderními technologiemi.

Diskuze (95) Další článek: Actrix Technical nyní také s nálepkou Design 2000

Témata článku: Windows, Internet, Velký díl, Tunes, Panel, Špatná stabilita, Špatná podmínka, Forward, Window, Nová chyba, Důležitá složka, Praktická věc, Fina, Špatná věc, Základní věc, Rozdělená stránka, Důležitá novinka, Úzké video, Levý panel, Ostrá verze, Win +, Správná funkce, Mozart, Ovládací panel, Důležitý soubor