Windows 2000, beta 3: připraveno k používání?

Co se skrývá za plošnou distribucí nové betaverze Windows 2000.
O ohlášení dostupnosti třetí betaverze Windows 2000 jsme již na Živě informovali; Microsoft uvádí tento produkt pro dosud nebývalý počet uživatelů a vývojářů – jejich celkový počet dosahuje skoro šest set tisíc!

Toto číslo je skutečně mimořádné a zaslouží si prozkoumat: proč Microsoft distribuuje tak obrovský počet produktů, které mají navíc ke komerčnímu uvedení v časové ose poměrně daleko, zhruba ještě půl roku? Znamená to totiž, že se k této verzi může dostat v podstatě každý, kdo má zájem; není to jako dříve omezeno na určitou především vývojářskou a partnerskou komunitu, na osoby, které jsou členy (placené) skupiny Microsoft Developer´s Network atd.

Podstatná je v tomto případě zcela jistě připravenost k používání, na betaverzi nebývalá. Neznamená to, že beta 3 je z tohoto důvodu už nesmírně blízko k finální verzi, ale to, že produkt je odladěný a je stabilní. Microsoft proto očekává, že si jej statisíce uživatelů nainstalují na své stroje naostro a hodlá to podporovat tím, že jej (údajně, nepotvrzená informace) nainstaluje sám plošně v celé firmě. Zmíněný postup Microsoftu nepostrádá půvab: získá obrovskou základnu pro testování a odhalování chyb (nejhorší jsou možné bezpečnostní díry či skryté nestabilnosti), ale současně se vlastně vzdává veškeré odpovědnosti za tyto chyby – vždyť je to beta. Jediné slabé místo tohoto postupu může být v tom, když se v praxi – tedy zejména v několikatýdenním ostrém provozu v nejrůznějších variantách nasazení, s nejrůznějšími aplikacemi – ukáže, že beta 3 je ještě příliš děravá, takže běžně, ostře nasazovaná nebude. To se ovšem během krátké doby dozvíme.

Co se ještě podaří dostat do finální verze – a také kdy to bude – je ve hvězdách a i Microsoft o tom zatím docela urputně mlčí. Beta 3 však už obsahuje hodně potřebné funkce, jako je třeba IntelliMirror nebo zdokonalenou verzi Active Directory (i když právě zde je možné, že výsledná verze bude opět výrazně novější a lepší).

Dá se předpokládat, že tento způsob šíření software bude v budoucnu stále častější, protože na jeho straně jsou prakticky pouze výhody – dokonce může být i výhoda finanční, protože se nalezne hodně lidí, kteří budou ochotni za tuto „preview“ verzi cosi zaplatit, aby si ji otestovali, a pak ještě jednou provést plnou úhradu za verzi finální. Hlavním přínosem pro firmu (a nemusí to být jen Microsoft) ale je vytvoření umělého náskoku (produkt už „má“ a přitom nemá) a vyřešení většinou kritické doby při překlápění produktu z jedné verze na druhou – uživatelé totiž už dlouho předtím nenakupují verzi starou, a ještě docela dlouho poté nenakupují verzi novou, protože nechtějí jako první pohořet na možných problémech či bezpečnostních rizicích programu. Zmíněný způsob distribuce přinejmenším povede k eliminaci pomalého náběhu upgrade, i když zřejmě nezabrání tomu, že uživatelé – pokud jim ovšem Microsoft nenabídne velmi levný upgrade při nákupu předchozí verze od určitého data – už pozastaví pořizování předchozí verze programu.

Diskuze (2) Další článek: Pád Explorer.exe při otevření Dokumentů zkratkou z plochy

Témata článku: Microsoft, Windows, Možné riziko, Určité data, Finální verze, Win +, Možný upgrade, Bezpečnostní díra, Verse, Nejrůznější způsoby, Pomalý provoz, Nepotvrzená informace, Windows +, Window, Pomalá doba, Používání


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 90

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně