Microsoft | Operační systémy | Windows 11

Velká sláva, Microsoft právě představil Windows 11. Akci jsme sledovali online

Microsoft měl velký den, ve čtvrtek 24. června 2021 představil světu operační systém Windows 11. Přímý přenos jste mohli sledovat na microsoft.com, nebo v našem tradičním textovo-obrázkovém přepisu přímo v tomto článku.

Největší hity Windows 11

17:50 | Microsoft zveřejnil produktové video, na kterém ukazuje to nej z Jedenáctek:

Obrázky prostředí Windows 11 od Microsoftu

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Windows 11
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Microsoft Store

Na úplný závěr Satya Nadella

17:40 | Šéf Microsoftu mluví o vizi, kterou Microsoft naplňuje, a možnostech, které nový operační systém otevírá.

Klepněte pro větší obrázek

Konec?

17:38 | „Doufám, že se vám líbilo, co jste dnes viděli,“ uzavírá Panos Panay. Věta, která vinou stávkujícího streamu dostala ironickou pachuť. Ano, přenos měl podle plánu být takto krátký.

Aplikace z Androidu!

17:37 | Na Windows 11 poběží aplikace napsané pro Android. Ne však ty z Google Play Store, ale ty z Amazon appstoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Windows Store

17:34 | Microsoft předělal obchod s aplikacemi, který se v minulých letech neuchytil tak, jak to známe z mobilních platforem. Panos Panay mluví k vývojářům, oslovuje je jako hrdiny a nabízí jim platformu, ze které si provozovatel nevezme ani procento. Evidentní útok na Apple a Google, kteří s vývojáři válčí o peníze...

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Gaming

17:26 | Hry jsou klíčovou součástí Windows. Platilo to v historii a bude to platit i dál. Microsoft slibuje:

  1. Špičková grafika, technologie AutoHDR bez nutného zásahu vývojářů.
  2. Rychlost. Technologie Direct Storage má zajistit rychlejší načtení při spouštění her.
  3. Platforma Xbox Game Pass na Windows 11. Cloudové hraní, synchronizace her napříč různými zařízeními.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Widgety a vkládání textu

17:20 | Microsoft teď předvádí, jak se mění uživatelské prostředí, když od tabletu odpojíte klávesnici. Prvky se zvětší a je mezi nimi více prostoru, abychom se lépe trefili prsty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vedle klávesnice, dotykové klávesnice a pera budeme text častěji vkládat pomocí rozpoznání hlasu. To dává smysl, tyto technologie už dávno mají použitelnou kvalitu. Nechybí ani hlasové povely.

Windows 11 mají gesta pro dotykové displeje – stejná, která roky používáme na touchpadech. Virtuální klávesnice jde zmenšit, takže na ní budeme psát pouze jedním palcem. Mezerník pak poslouží pro posouvání kurzoru v textu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Principy Widgetů známe z mobilních platforem, u Windows je půjde přerovnávat, zvětšovat, ale v praxi rozhodne podpora ze strany vývojářů. Skleněný panel s widgety se vysouvá z levého okraje plochy/displeje.

Zkuste Twitter

17:19 | Problémy se streamem jsou opravdu na straně Microsoftu, jako fungující alternativa se jeví Twitter.

Integrace Teams

17:15 | Pandemie přivedla Microsoft na nápad integrovat komunikační platformu Teams přímo do Windows. Stačí kliknout na ikonku na hlavním panelu, vyjedou kontakty a na další kliknutí jste ve spojení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nový level multitaskingu

17:13 | Řeč je o novém levelu multitaskingu, který funguje napříč zařízeními. Prohlíželi jste si na mobilu dokument? Je připravený i v nabídce Start.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Z nabídky Start budeme hledat v počítači, na OneDrive, ale i na webu.

Nebudeme přepínat pouze aplikace, ale i jednotlivé projekty. Hezky zní, že po připojení počítače zpět k monitoru, dostanete rozložení oken, jako jste měli naposledy. Uživatel si může připravit různé Plochy (funkce Desktops) – jinou pro práci, jinou domů, jinou pro zábavu, na střih videa, na hry atd...

Klepněte pro větší obrázek
Snap Layouts umožní přichytit okna nejen ke stranám, ale i do rohu a v různých konfiguracích.

Design a rychlost

17:07 | Prvky a okna ve Windows 11 vypadají jako broušené kusy skla, které se přirozeně překrývají. Panos slibuje, že Jedenáctky jsou úspornější, rychlejší, efektivnější a bezpečnější než Desítky. Updaty jsou o 40 % menší.

Konec pochyb

17:04 | Do poslední chvíle nebylo jasno, ale systém se opravdu jmenuje Windows 11.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Začínáme

17:00 | Panos Panay je na obrazovce. Windows jsou s námi 35 let.

Klepněte pro větší obrázek

...a nám se stream zastavil. Zdá se, že problém je na straně Microsoftu.

Předehra

16:45 | Pro novináře začíná akce o 15 minut dříve a zatím není úplně jasné, o co půjde. Budeme vás informovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Program dnešního dne a řečníci.

„Někteří z vás si v minulém týdnu hráli s uniklým buildem, dnes vám ukážeme tu pravou příští kapitolu Windows.“

Klepněte pro větší obrázek

„Příští týden bude zveřejněn první build pro insidery, ale tam ještě nebudou všechny nové funkce, které dnes uvidíte.“

Stream jede

16:10 | Videopřenos je zatím poněkud bezobsažný, ale jede. Akce začíná za necelou hodinu. Ještě jednou připomínám adresu.

Klepněte pro větší obrázek

Teams místo Skypu?

24. června, 12:45 | V uniklém sestavení Windows 11 se vůbec nenachází Skype a na hlavním panelu po instalaci není tlačítko Meet Now (Sejít se hned) s ním spojené. Šušká se, že je to hřebíček do rakve kdysi slavné sítě a že by její roli měla přezvít úspěšná aplikace Teams.

Další pozvánka

24. června, 10:20 | Firma na Twitteru nalákala na dnešní přenos krátkým videem. Je v něm vidět zvlněná tapeta nového systému a dotyk na konci naznačuje, že se opravdu dočkáme nějakých tabletových specialit.

Windows 11 s grafickými linuxovými aplikacemi

24. června, 9:15 | Web Windows Latest připomněl, že uniklé sestavení pracuje s grafickými ovladači architektury WDDM 3.0 (Windows Display Driver Model), díky němuž v systému poběží skrz vrstvu WSLg i linuxové programy s grafickým rozhraním. Novinka se objevila už také v jednom testovacím sestavení Desítek a my jsme ji hned vyzkoušeli.

Název Windows 11 se objevil na webu Microsoftu

22. června, 9:45 | Ještě týden před uniklým buildem Jedenáctek se v dokumentaci ke cloudovým službám Azure objevila zmínka o Windows 11 a zkratce w11. Všimli si toho v magazínu Windows Latest, Microsoft už ale danou stránku stačil smazat.

Hardwarové novinky

21. června, 18:45 | Většina zpráv se zatím týkala vizuálních novinek, protože ty jsou logicky nejvíce vidět. Dojde ale také ke změnám uvnitř systému. Měl by podporovat nový hardware, zlepší zážitek na tabletech a bude také rychlejší než Windows 10.

Klepněte pro větší obrázek
Nová funkce pro přichycování oken k okraji nebo rohu displeje je šitá na míru tabletům

Microsoft maže pirátské kopie Windows 11

21. června, 15:35 | Microsoft zahlazuje stopy a snaží se nahlašovat a odstraňovat všechny odkazy vedoucí ke stažení uniklé verze Jedenáctek.

Jak systém vypadá v tmavém motivu?

17. června, 12:45 | Povedlo se nám aktivovat Windows 11 klíčem z Desítek, což otevřelo možnosti nastavení vzhledu. V naší komentované galerii si můžete prohlédnout, jak vypadá tmavý motiv, co lze dělat se Startem a hlavním panelem a v jakém stavu je aktuálně čeština.

Windows 11 nebo něco jiného?

16. června, 18:45 | Bezpečnostní expert KrabsOnSecurity prošel uniklé sestavení i po vývojářské stránce a domnívá se, že název Windows 11 rozhodně není 100% jistý. V systému je pořád mnoho referencí na Desítky, což ale podle nás nemusí vůbec nic znamenat. Je pořád ještě v tak rané formě, že se na takové detaily nehledí. Systém přitom logicky nevzniká na zelené louce, ale odvíjí se od předchůdce.

Co zatím prozradilo uniklé sestavení?

16. června, 18:30 | Přestože vydávání nových testovacích sestavení skončilo, evidetně se to týkalo jen veřejných verzí. Interně v Redmondu pilně pracují a někdo dosavadní výsledky vyzradil. Nejprve unikly první screenshoty, později se na pirátských sítích začala šířit celá instalačka.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadají Windows 11 z uniklého sestavení kolujícího internetem

K té jsme se dostali i my vy se již můžete kochat galerií s více než 50 obrázky budoucího systému. Zatím se potvrdilo následující:

  • V systému jsou zmínky o Windows 11.
  • Microsoft přemaloval instalátor i samotný systém.
  • K dispozici jsou ony zmíněné nové ikonky, změnilo se logo Windows a v systému jsou nové tapety.
  • Hlavní panel je standardně zarovnaný na střed.
  • Zcela nová je nabídka Start, která se zbavila dlaždic, jinak vypadá také Centrum akcí.
  • Tlačítko pro maximalizaci nově umí okna připnout na kraj nebo do rohu tak, aby vyplnila polovinu či čtvrtinu obrazovky.

Microsoft podnikl první kroky

16. června, 18:00 | Microsoft před týdnem nenápadně prozradil, že podpora Windows 10 skončí v roce 2025, takže systém rozhodně bude mít nějakého nástupce. Zhruba ve stejné době pozastavil vydávání nových insiderských verzí Windows, nejspíš aby lidem nekazil překvapení z budoucích novinek. Naopak sám ještě přiložil pod kotel spekulacím, když vydal kryptické video se sestřihem zvuků ze starších verzí Windows. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby ale video nemělo přes 11 minut. Naznačuje tím příchod Windows 11?

Sun Valley nahradí Fluent Design

16. června, 17:45 | Už loni na podzim přinesl Zac Bowden z magazínu Windows Central zprávu o tom, že firma chystá nové prostředí Sun Valley nahrazující současný Fluent Design.

Bowdenovy zdroje tvrdily, že dorazí přepracovaná nabídka Start, novinek se dočkají též Centrum akcí, hlavní panel nebo Průzkumník. Dorazí nové animace i funkce. Tmavý režim by měl také vypadat lépe a být konzistentnější napříč systémem. Mělo jít o největší redesign v historii Desítek. Nakonec už tedy možná ani součástí Windows 10 nebude, přestože to tak v minulosti sám Microsoft plánoval

Oficiální premiéra už za týden

16. června, 17:00 | Příští týden, ve čtvrtek 24. června v 17:00 našeho času, Microsoft představí „něco nového týkajícího se Windows“. Redmondská společnost je zatím tajemná a nic víc než pozvánku na akci a příslib šéfa společnosti o nové generaci Windows zatím nemáme.

Něco tak velkého se ale nedaří ututlat, a tak se díky četným únikům dozvídáme hromadu nových informací. A do příštího týdne ještě určitě nějaké střípky přijdou. Všechny uniklé zprávy zatím do sebe zapadají.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 10X měl být původně systém pro dvoudisplejové počítače, pak jej chtěl Microsoft vydat i pro klasické jednodisplejové. Ale stejně skončil v koši

Microsoft například potvrdil, že ukončil vývoj zvláštní edice Windows 10X a vymyšlené nápady zužitkuje v hlavním systému. To nám dává naději, že firma bude především sjednocovat, nikoliv tříštit. Známe ale také další podrobnosti, které jsme dříve přisuzovali pouhé budoucí velké aktualizaci Desítek.

Půjde o první Windows od začátku připravenou pro procesory typu x64 a Arm64 s tím, že armové edice budou dostanou emulátor, který rozjede aplikace psané pro x64 procesory od AMD a Intelu. Velmi pravděpodobně už se pak nepočítá s CPU typu x86, tedy staršími 32bitovými čipy.

Microsoft připravil nové systémové ikonky a vylepšené písmo Segoe UI Variable. Firma chystá nové fonty i pro vývojářská prostředí a balík MS Office.

Diskuze (148) Další článek: V novém Computeru najdete tři srovnávací testy: sportovní kamery, M.2 NVMe SSD a bezzrcadlovky

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Internet, AMD, Intel, Operační systémy, Windows 10, Windows 11, Redmond, Windows 10X, Fluent Design, Desítka, Systém, Microsoft Support, Sestavení, Zac Bowden, Průzkumník, Uživatelské prostředí, Start, Operační systém, JSM, Sun Valley, Přerov, MS Office, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť