Windows 10 | Windows 11 | Statistiky

Windows 11 ukusují podíl Desítek. Už jsou na pěti procentech

Windows 11 ukusují podíl Desítek. Už jsou na pěti procentech

Určitou uživatelskou základnu měla Windows 11 vybudovanou ještě předtím, než oficiálně vyšla. Plyne to z toho, že Microsoft své operační systémy veřejně testuje. Před koncem září už novinka poháněla 1,3 % počítačů s Windows 10/11, jak uvedla agentura AdDuplex.

Teď už ale známe výsledky měření provedeného dne 26. října. AdDuplex ukázal, že po zhruba třech týdnech od oficiálního vydání už Windows 11 vyšplhala na 4,8 % s tím, že další 0,3 % instalací platí za testovací vydání Jedenáctek. Distribuce je v této fázi řízená a tedy z podstaty relativně pomalá, byť Microsoft hlásí, že počet zařízení, kam systém automatizovaně distribuuje, se rozšířil.

Většina strojů zůstává na posledních dvou vydáních Desítek. Specificky 37,6 % na verzi 21H134 % na verzi 20H2 z loňského podzimu. Windows 10 verze 21H2 už klepou na dveře (či spíše strká skoro všechny prsty do dveří), zatím ale stále formálně nedorazila. Podstatnější je, že 14,1 % zařízení používá Windows 10 verze 2004. Jejich podpora skončí už v prosinci, takže Microsoft bude na poslední chvíli upgradovat nemálo zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
Zastoupení jednotlivých verzí Windows 10 a Windows 11 koncem října 2021 (data a graf: AdDuplex)

Uvedená čísla AdDuplex nasbíral prostřednictvím pěti tisíc aplikací z Microsoft Storu, a to ze 60 tisíc zařízení s Desítkami či Jedenáctkami. Údaje vždy berte s určitou rezervou. Jde o jeden z mála zdrojů. Ideální by bylo, kdyby statistické údaje poskytoval výrobce, jenže Microsoft si čísla až na občasné výjimky nechává pro sebe.

Zdroj: AdDuplex Report for October 2021 | Windows Update na Twitteru

Diskuze (35) Další článek: Nejpovedenější halloweenské kostýmy s vesmírnou tématikou

Témata článku: Windows, Microsoft, Operační systémy, Windows 10, Twitter, Windows Update, Windows 11, Microsoft Store, Statistiky, Tržní podíl, AdDuplex, Zařízení, Vydání, Verze, Desítka, Operační systémy na Heureka.czRecenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android