Microsoft | Operační systémy | Windows 11

Windows 11 poběží rychleji než Desítky a poradí si s novým hardwarem

  • Microsoft zapracuje na podpoře tabletů a skládacích zařízení
  • Windows 11 poběží na rozmanitém hardwaru různých architektur
  • První testy také ukazují, že budou rychlejší než Windows 10

Jedenáctky jsou za rohem, už ve čtvrtek večer totiž Microsoft představí novou generaci operačního systému. Díky dřívějším plánům pro Windows 10 a 10X, několika zvěstem dobře informovaných insiderů i čerstvě uniklému sestavení Windows 11 už víme, co od systému zhruba čekat. Bez oficiálního vyjádření Microsoftu ale vidíme jen ty vizuální změny. Jenže mnoho novinek by se mělo odehrát i pod kapotou. Co konkrétně?

Tablety

Microsoft ještě pořád nedokázal vyvážit uživatelské rozhraní tak, aby vyhovovalo desktopům i novým dotykovým zařízením. Osmičky znamenaly pro konzervativní uživatele až příliš velký šok a odklon od klávesnico-myšového světa k tomu dotykovému. Desítky udělaly krok zpět, což ale naštvalo uživatele tabletů.

Windows 11 budou muset na podpoře tabletů lépe zapracovat, ostatně všechny počítače vyráběné Microsoftem mají dotykové obrazovky. Ne všechno ale lze pohodlně ovládat pomocí prstů, vždyť i řada integrovaných aplikací je převzatá ze starších verzí Windows, které s tím nepočítaly.

Klepněte pro větší obrázek
Nová funkce pro přichycování oken k okraji nebo rohu displeje

Že v Redmondu na dotyky znovu myslí, je vidět na už na uniklém buildu. Hlavní panel je vyšší, ikonky větší. Nabídka Start připomíná spíš launchery z mobilu. Nová funkce pro přichycování oken ke krajům obrazovky či do jejich rohů, která se schovala do tlačítka pro maximalizaci, je také ušita spíš na míru prstům než myši.

Rovněž víme, že Microsoft chystá ovládání pomocí gest na dotykových displejích (nejen touchpadech), které známe z iPadů nebo tabletů s Androidem.

Diskuze (90) Další článek: Hyundai si za miliardu dolarů koupilo fabriku na terminátory Boston Dynamics

Témata článku: Apple, Software, Hardware, Windows, Microsoft, AMD, Linux, Android, Intel, Operační systémy, SSD, Samsung, Windows 10, Windows 11, Architektura, ARM, iPad, DirectX, Raspberry Pi, Atom, Xbox, Surface, Redmond, Qualcomm, MediaTekTCL 65C825: Stříbřitý šperk s MiniLED podsvícením v zádech [test]

TCL 65C825: Stříbřitý šperk s MiniLED podsvícením v zádech [test]

K testu dorazilo drobné překvapení. Televizor TCL 65C825 s mini LED podsvícením. Podobnou formu svícení u panelu LCD lze řadit do novinek a tak se čtenáři dozví, jak si stojí podobně obdařený LCD televizor.

Alexandr Bray
miniLEDTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika
Chtěl rodokmen, a dostane vězení. Poté, co poskytl DNA genealogické databázi, ho policie zatkla za znásilnění

Chtěl rodokmen, a dostane vězení. Poté, co poskytl DNA genealogické databázi, ho policie zatkla za znásilnění

** Američan poskytl svou DNA otevřené genealogické databázi ** Odsouhlasil její použití pro účely policejního vyšetřování ** Policie ho následně obvinila ze 14 let starého znásilnění

Karel Kilián
GenealogiePolicieDNA
Vyšel Total Commander 10. Novinek je několik, ale dá se bez nich žít
Lukáš Václavík
Správce souborůTotal CommanderSoftware