Windows 11 | Operační systémy | MacBook

Windows 11 nakonec nebudou podporovat procesory Apple M1

Windows 11 nakonec nebudou podporovat procesory Apple M1

Společně s příchodem Windows 11 se řeší, zda tento nový operační systém od Microsoftu poběží i na počítačích od Applu, které používají vlastní čip M1. Doposud se dařilo systém zprovoznit, Microsoft ale nyní potvrdil, že s oficiální podporou nepočítá.

I když vlastníte počítač od Applu s operačním systémem macOS, tak se občas hodí mít k dispozici i Windows. A to nejen na hraní, ale třeba i k běhu specifických programů. To se často řeší ne přímo instalací systému na počítač, ale jeho virtualizací skrze Parallels či jiné řešení. Doposud právě totiž tento program umožňoval běh Windows 11 pro zařízení běžící na ARMu, pouze ale v rámci testovacích sestavení Windows Insider.

Nyní se ale Microsoft vyjádřil pro web The Register, že „běh Windows 11 na počítačích s M1 není podporovaný scénář“, a tak pohasly naděje na oficiální možnost zakoupení licence a spuštění systému. Společně s tím začaly nejnovější sestavení vykazovat chyby hardwaru, které sice tvůrci Parallels opravili, není ale zaručené, že se to podaří i příště. Podle webu Thurrott to ale přitom ještě nedávno vypadalo, že se podpory dočkáme.

Ze strany Microsoftu nejde o příliš překvapivý krok – nemá příliš mnoho důvodů, proč podporovat svůj operační systém na specifických procesorech jiného výrobce, který Windows sám o sobě nepoužívá (a sám svůj operační systém pro zařízení s Windows také nenabízí). Zároveň ale zamrzí všechny ty, kteří k macOS občas Windows potřebují. Ti nyní musí doufat, že se podaří udržet dočasné funkční řešení či že v budoucnu přijde oficiální podpora.

Windows 11 přinesou mnoho optimalizací. Zde je Microsoft ukazuje na videu:

Diskuze (26) Další článek: Viditelné peníze: dokázaly by vyřešit problémy lidstva?

Témata článku: Microsoft, Windows, Apple, Windows 11, Operační systémy, macOS, ARM, Windows Insider, MacBook, iMac, Mac Pro, Parallels, Počítač, Běh, Systém, Operační systém, Procesor, The RegistraBezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Takhle budou vypadat Windows 11. Prohlédněte si více než padesát obrázků
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft