Windows 11 | Statistiky | Tržní podíl

Windows 11 ještě oficiálně nevyšly, ale už běží téměř na jednom procentu počítačů

Windows 11 ještě oficiálně nevyšly, ale už běží téměř na jednom procentu počítačů

Společnost AdDuplex zveřejnila nejnovější zprávu o používání systému Windows, která nyní zahrnuje i testovací sestavení Windows 11. Z publikovaných informací plyne, že připravovaná verze nejnovějšího operačního systému běží již na 0,9 % počítačů.

Hned v úvodu je na místě vysvětlit, kdo je vlastně litevská firma AdDuplex, která publikovala tato data. Jedná se o největší síť pro křížovou propagaci aplikací a her ve Windows Storu, jež pomáhá vývojářům zdarma oslovit nové uživatele. V roce 2015 využívalo tuto síť více než 10 tisíc aktivních aplikací a her, které denně zobrazovaly přes 30 milionů reklam.

Windows 11 očividně zaujaly

V tomto případě údaje vycházejí z dat získaných z přibližně pěti tisíc aplikací, které používají AdDuplex SDK verze 2 nebo vyšší, a byly shromážděny 26. července. Společnost uvedla, že celkem bylo analyzováno asi 60 tisíc počítačů.

Největší novinkou je, že systém Windows 11 běží na 0,9 % počítačů, které byly předmětem průzkumu. Zajímavostí je také 0,2 % zařízení, na kterých běží „insiderská“ verze Windows 10 (pravděpodobně 21H2). Toto číslo je tak malé, protože dostupnost verze 21H2 je značně omezená.

Klepněte pro větší obrázek 
Windows 11 běží téměř na jednom procentu počítačů

Předchozí zpráva AdDuplexu byla vydána v dubnu a v té době vypadala situace o hodně jinak. Nejoblíbenější verzí systému Windows tehdy byla ještě verze 2004, těsně následovaná novějším sestavením 20H2. Od té doby se situace pochopitelně změnila.

Desítky stále na špičce

V žebříčku je nyní druhá verze 21H1 se 26,6 %, zatímco na první místo se vyšvihla verze 20H2 se 36,3 % (která však spadla ze 40,1 %). Nejstarší podporovaná verze pro spotřebitele s číslem 2004 sklouzla ze 40,6 % na 24,6 % a propadla se na třetí místo.

Klepněte pro větší obrázek 
Rychlost instalace nových verzí systému Windows

Dalším údajem, který AdDuplex poskytuje, je rychlost instalace nových verzí systému Windows. Je vidět, že Microsoft prošel v průběhu let různými trendy. Všimněte si, jak rychle byla přijata verze 1803 – to bylo v době, kdy Microsoft začal aktualizace posílat všem.

Poté Microsoft celý proces aktualizací přepracoval a uživatelům již nevnucuje aktualizace, pokud nepoužívají verzi, jejíž podpora se blíží ke konci. Je vidět, že po této změně se doba přijetí nových verzí prodloužila. S verzí 21H1 by to však mohlo jít o něco rychleji než v předchozích letech.

Diskuze (9) Další článek: AMD: procesory s architekturou Zen 4 a grafické karty s RDNA 3 dorazí v roce 2022

Témata článku: Windows, Microsoft, Windows 10, Windows 11, Microsoft Store, AdDuplex, Statistiky, Tržní podíl, Počítač, Operační systém, Aplikace, Verze, Systém, Instalace, Windows Store