Windows 11 | Raspberry Pi

Windows 11 běží dokonce i na nejlevnějším Raspberry Pi 4. A není to žádná katastrofa

  • Vyrobil jsem si ISO obraz Windows 11 ARM
  • Pomocí projektu WoR jsem ho nainstaloval na SSD
  • A to pak připojil k maličkému Raspberry Pi 4 za tisícovku!

Lukáš před pár dny napsal praktický tip, jak vyrobit instalační obraz ve formátu ISO s Windows 11 Insider Preview a ten pak dostat na libovolný počítač. Není to nic složitého, o vše se totiž postará webová samoobsluha uupdump.net, ve které si jen vyberete konkrétní sestavení, procesorovou architekturu, edici a jazyk.

Stránka poté vyplivne drobný balíček ZIP se skriptem pro příkazovou řádku, který provede v podstatě to samé, co dělá aktualizační utilita Microsoft Update, když instalujete novou verzi Desítek.

Skript se spojí se servery Microsoft Unified Update Platform (proto ta neoficiální doména uupdump) pro moderní rozdílový upgrade systému Windows 10+ a stáhne všechny potřebné balíčky. Namísto instalace na počítač se ale vše jen složí dohromady a program vytvoří kýžené ISO.

Rozjedeme Jedenáctky i na malé destičce?

Dále se už nebudeme opakovat, v návodu výše totiž opravdu vše krok za krokem a do nejmenších podrobností vysvětlil sám Lukáš. Mě zaujalo něco jiného. Jak moc libovolný může být počítač, na který chci nahodit betaverzi Jedenáctek? Mohlo by to třeba být jednoduché Raspberry Pi za tisícovku? Samozřejmě v jeho nejvýkonnější 4. generaci?

Klepněte pro větší obrázek
Raspberry Pi 4 Model B pohání SoC BCM2711 se čtyřmi jádry ARM Cortex-A72

Pokud by se to povedlo a drobná destička s jednoduchým armovým procesorem by to skutečně utáhla způsobem, že by to bylo alespoň trošku použitelné, za pár kaček byste mohli postavit počítač třeba pro nenáročnou mámu. Ostatně, Raspberry Pi je dnes už k dispozici i v zakrytované podobě s klávesnicí jako model Pi 400, takže nahození nejnovějších Windows se doslova nabízí.

Raspberry Pi 4 Model B běží na čipsetu BCM2711 od Broadcomu se čtyřmi 64bitovými jádry architektury ARM Cortex-A72 s instrukční sadou ARMv8-A. Podporují ji i Windows 10 a 11, které už nějaký pátek běží na armech a Microsoft to ostatně v minulosti zkoušel i se staršími verzemi samotné britské Maliny, pro kterou upravil svůj minimalistický operační systém Windows 10 IoT Core.

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Windows, Microsoft, YouTube, YouTube Music, Chrome, Samsung, Windows 11, Edge, Operační systémy, Microsoft Store, Bluetooth, OneDrive, Wi-Fi, SSD, Bastlení, Raspberry Pi, GitHub, USB, Total Commander, ARM, Modulární PC, Redmond, DIY, TPM, UEFI, Pevné disky SSD na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid