Windows 11 | Raspberry Pi

Windows 11 běží dokonce i na nejlevnějším Raspberry Pi 4. A není to žádná katastrofa

  • Vyrobil jsem si ISO obraz Windows 11 ARM
  • Pomocí projektu WoR jsem ho nainstaloval na SSD
  • A to pak připojil k maličkému Raspberry Pi 4 za tisícovku!

Lukáš před pár dny napsal praktický tip, jak vyrobit instalační obraz ve formátu ISO s Windows 11 Insider Preview a ten pak dostat na libovolný počítač. Není to nic složitého, o vše se totiž postará webová samoobsluha uupdump.net, ve které si jen vyberete konkrétní sestavení, procesorovou architekturu, edici a jazyk.

Stránka poté vyplivne drobný balíček ZIP se skriptem pro příkazovou řádku, který provede v podstatě to samé, co dělá aktualizační utilita Microsoft Update, když instalujete novou verzi Desítek.

Skript se spojí se servery Microsoft Unified Update Platform (proto ta neoficiální doména uupdump) pro moderní rozdílový upgrade systému Windows 10+ a stáhne všechny potřebné balíčky. Namísto instalace na počítač se ale vše jen složí dohromady a program vytvoří kýžené ISO.

Rozjedeme Jedenáctky i na malé destičce?

Dále se už nebudeme opakovat, v návodu výše totiž opravdu vše krok za krokem a do nejmenších podrobností vysvětlil sám Lukáš. Mě zaujalo něco jiného. Jak moc libovolný může být počítač, na který chci nahodit betaverzi Jedenáctek? Mohlo by to třeba být jednoduché Raspberry Pi za tisícovku? Samozřejmě v jeho nejvýkonnější 4. generaci?

Klepněte pro větší obrázek
Raspberry Pi 4 Model B pohání SoC BCM2711 se čtyřmi jádry ARM Cortex-A72

Pokud by se to povedlo a drobná destička s jednoduchým armovým procesorem by to skutečně utáhla způsobem, že by to bylo alespoň trošku použitelné, za pár kaček byste mohli postavit počítač třeba pro nenáročnou mámu. Ostatně, Raspberry Pi je dnes už k dispozici i v zakrytované podobě s klávesnicí jako model Pi 400, takže nahození nejnovějších Windows se doslova nabízí.

Raspberry Pi 4 Model B běží na čipsetu BCM2711 od Broadcomu se čtyřmi 64bitovými jádry architektury ARM Cortex-A72 s instrukční sadou ARMv8-A. Podporují ji i Windows 10 a 11, které už nějaký pátek běží na armech a Microsoft to ostatně v minulosti zkoušel i se staršími verzemi samotné britské Maliny, pro kterou upravil svůj minimalistický operační systém Windows 10 IoT Core.

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Microsoft, Windows, YouTube, YouTube Music, Chrome, Edge, Samsung, Windows 11, Microsoft Store, Operační systémy, Bluetooth, Wi-Fi, OneDrive, GitHub, SSD, Bastlení, Raspberry Pi, USB, ARM, Total Commander, Modulární PC, DIY, Redmond, Coop, UEFI, Pevné disky SSD na Heureka.czV nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony
MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

** Po dlouhých letech se mění ikonický design MacBooku Air ** Apple zlepšil výkon, obraz i zvuk ** Zůstává přitom pořád skvělá výdrž a dokonale tichý chod

Lukáš Václavík
MacBookApple
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

** OpenAI uvolnilo do betaverze umělou inteligenci DALL-E pro generování obrázků a fotografií ** Technologie zvládne generovat obrazy všeho druhu i podle jakéhokoli stylu **

Karel Javůrek
OpenAIUmělá inteligenceByznys