Windows Insider

Windows 11 24H2 budou letošní velké vydání, potvrzuje Microsoft a ukazuje novinky

  • Další hlavní vydání bude označené jako Windows 11 verze 24H2
  • Do kanálu Dev teď míří sestavení řady 26000
  • Windows 11 build 26052 přináší spoustu malých novinek

Nedávno Microsoft v dokumentaci k Windows zmínil zatím neexistující Windows 11 verze 24H2. Naznačil tím, že předcházející zvěsti o rozhodnutí nefragmentovat ekosystém arbitrárním rozdělením Windows na více produktů, bylo pravdivé. Je stále méně pravděpodobné, že nás Redmondští na podzim překvapí „Windows 12“.

Jak totiž potvrzují Amanda Langowski a Brandon LeBlanc, vedoucí týmu Windows Insider, tak další hlavní vydání bude označené jako Windows 11 verze 24H2. Uvedli to při příležitosti uvolnění sestavení 26052 do kanálů Canary a Dev současně.

Každý kanál doteď testoval jinou vývojovou větev. V kanále Dev od loňského března pobývala sestavení řady 23000. Současně v té době vznikl kanál Canary, kde byla následně testována sestavení řady 25000 (a od konce listopadu série 26000).

00.png
Windows 11 24H2 budou letošní velkou aktualizací systému

Langowski a LeBlanc potvrzují, že jde o dočasný stav, což znamená, že kanál Canary v dohledné době projde podobnou proměnou a začne testovat sestavení s vyšším označením. Microsoft si chystá půdu pro další vlnu novinek. Kdo se do testování těchto raných sestavení zapojit nechce, má nyní krátkou příležitost k přepnutí na kanál Dev.

Sudo, správa barev a připojení QR kódem

Z uvedeného vyplývá, že do kanálu Dev fakticky míří poslední inovace z kanálu Canary jako upravený instalační program, spořič energie, tvorba archivů 7Z a TAR nebo filtr pro čištění hlasu. Součástí změn je také odstranění některých starších aplikací jako WordPad a Lidé.

Windows 11 Insider Preview build 26052 přináší i vlastní novinky. Není jich málo, jen se z větší části jedná o drobnosti. Patří k nim v první řadě příkaz sudo, známý z unixových systémů. Kolega Jakub Čížek mu nedávno věnoval samostatný článek.

01.png
Detailnější nastavení naslouchátek

Nastavení rozšiřuje sekci pro bluetoothová naslouchátka. Úrovně okolních ruchů určíte pro každý kanál zvlášť. Je také možné zvolit přednastavený zvukový profil a volit nastavení podle situace. Bluetoothu se týká ještě jedna novina. Při vyhledávání zařízení ke spárování Windows používají filtr, který teď v případě potřeby potlačíte.

02.png
Otestujte oba režimy nahrávání

Používáte-li mikrofon, jenž nabízí dva režimy záznamu, tj. standardní a komunikační, tak oba si vyzkoušíte v detailech mikrofonu v Nastavení. V Nastavení konečně najdete i sekci pro správu barev, která do této chvíle setrvávala ve starém ovládacím prostředí. V moderním prostředí přidáte či odstraníte barevný profil nebo vyvoláte kalibraci obrazovky.

03.png
Správa barev se stěhuje do Nastavení

Potenciálně velmi užitečnou funkci přináší aplikace Kamera, která podporuje připojení k Wi-Fi naskenováním kódu QR. Od podzimu Jedenáctky testují obrácený postup, tedy generování kódů na počítači tak, abyste je mohli naskenovat např. mobilem. Editor registru pro změnu získává filtr pro vyhledávání pouze ve vybraném podstromu klíčů.

04.png
Webkamerou naskenujete kód QR a tím se připojíte k Wi-Fi

Microsoft tu a tam vymění ikonu, aby odpovídala zvoleném vizuálnímu stylu operačního systému, případně aby byla pro uživatele a uživatelky čitelnější. Řada přišla na úsporný režim, který teď má vlastní ikonu pro klasické počítače bez akumulátoru. Po zapnutí režimu uvidíte lístky. (Stroje s akumulátorem ukazují symbol baterie s lístkem.)

08.png
Spořič energie na desktopech ukazuje lístky

Při přepínání mezi okny uvidíte indikátor, jestli okno Průzkumníku obsahuje více otevřených karet. Copilot mění ikonu, aby indikoval, že nabízí pomocnou ruku v některých situacích. Na jeho ikonu vedle hodin můžete přesunout obrázek – tím ho v Copilotu otevřete. AI pomocník ve většině Evropy zatím nefunguje.

Kdo jde z kola ven?

Dochází opět i na opačný proces, kdy funkce ubývají. Windows 11 24H2 končí s podporou náhlavních zařízení pro platformu Windows Mixed Reality. Její postupné rozpuštění Microsoft oznámil před koncem loňského roku. Pokud vlastníte např. Hololens, tak už vám nebudou fungovat, leda byste zůstali např. na Windows 11 23H2.

Končí také režim Microsoft Defender Application Guard. Tahle volitelná funkce cílila na firmy a loni výrobce oznámil, že ji zruší. Teď už ji tak na seznamu volitelných funkcí ve Windows nenajdete. Redmondští místo toho doporučují používat bezpečnostní řešení Defender for Endpoint, chráněný režim v aplikacích Office a Windows Defender Application Control.

Zdroje: Windows Insider Blog

Diskuze (13) Další článek: Prusa Research začal odesílat upgrady MK3.5. Za šest tisíc nabídnou dvakrát rychlejší tisk než MK3S+

Témata článku: , , , , , ,