Microsoft | Windows 10X

Windows 10X budou hotové v prosinci. Zatím ale bez podpory Win32 aplikací

Windows 10X jsou nový systém, který měl být původně určený primárně pro zařízení s duálním displejem. Z toho ale sešlo a nyní zamíří na standardní notebooky. Mění se i zaměření systému – konkurovat má přímo Chrome OS a ztratí tak podporu klasických aplikací.

Microsoft se již poměrně dlouho snaží přijít se systémem, který nebude zatížený svou vlastní historií, jako je tomu u Windows. Ty totiž obsahují velké množství součástí, které jsou držené z důvodu kompatibility a vůbec nekorespondují s tím, jak vypadají (a chovají se) novější části systému. I z toho důvodu je vše těžkopádnější na zařízeních s nižším výkonem a byť se situace lepší, nejsou Windows ani skvělé na dotykových strojích.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Windows 10X měly původně sloužit hlavně pro dvoudisplejová zařízení

Nové Windows 10X to mají změnit – využívají z klasických Desítek jádro, nad ním je ale postavené nové rozhraní oproštěné od přebytečných částí, které nejsou třeba. K tomu vše mělo být uzpůsobené právě pro stroje se dvěma displeji, třeba jako Surface Neo. Ten byl ale odložen až na rok 2022 a tak došlo k přeorientování 10X i na standardní počítače. Přesto ale měla zůstat podpora klasických Win32 aplikací.

Sázka na web a moderní aplikace

To se ale, dle informací Windows Latest, mění a Microsoft přímo zamíří proti Chrome OS. Do systému totiž nainstalujete pouze moderní UWP aplikace (kterých je minimum) a PWA, kde se de facto jedná o „pouhé“ webové stránky. Firma se tak oklikou vrací zpět do dob, kdy vydávala Windows RT společně s prvním tabletem Surface. Jak se ale ukázalo, v té době to byla slepá ulička.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
I v emulátoru pro vývojáře se počítalo s podporou dvou displejů

Chce zaujmout ty, kteří chtějí jednoduché a rychlé zařízení hlavně na internet, což může fungovat, pokud přinesou i něco dalšího navíc. Již zmíněný Chrome OS má třeba nativní podporu aplikací z Androidu, zde se ale nic takového neplánuje. Tady může zapůsobit případná nízká cenovka zařízení a rychlost systému. Microsoft chce navíc aspoň podnikům umožnit případné potřebné aplikace streamovat přes internet, aby byly dostupné alespoň takto.

Další velkou změnou je i dostupnost. Původně mělo být možné nainstalovat systém i na starší zařízení, nově si ale zřejmě budete muset pro jeho získání koupit nový stroj. RTM verze (tedy ta, kterou Microsoft poskytuje výrobcům pro nainstalování do počítačů) má přitom vyjít už v prosinci a finální vydání systému se plánuje na jaro 2021. Času již tak není příliš a za poslední měsíce se toho ohledně vývoje Windows 10X událo mnoho, včetně několika otoček o 180 stupňů.

Původní směr ale Microsoft nezahodil zcela – v roce 2022 by měla přijít vylepšená verze systému s podporou Win32 aplikací společně s uvedením Surface Neo. Po zkušenostech z letoška je ale datum nutné brát spíše jako přibližný výhled od budoucna, nežli pevně stanovené datum.

Diskuze (20) Další článek: V Evropě se chystá stavba superpočítače LUMI s výkonem 552 PFLOPS. Dostane procesory od AMD

Témata článku: Windows, Software, Microsoft, Internet, Operační systémy, Chrome, Android, Windows 10, Aktualizace, Windows 10X, Chrome OS, Zařízení, Podpora, Windows RT, Windows Latest, Surface Neo, Aplikace, PWA, Displej, Systém, Software na Heureka.czRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Důkaz proti nepoctivým poskytovatelům internetu. ČTÚ spouští vlastní měřič rychlosti
Lukáš Václavík
Český telekomunikační úřad (ČTÚ)Připojení k internetuInternet
Sledujte start rakety Sojuz-2.1b se satelity Galileo
Jiří Černý
Vesmírné startySojuzFalcon
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy