Windows 10 začne nativně podporovat nový formát obrázků HEIF

Microsoft potvrdil, že brzy rozšíří základní výbavu operačního systému Windows 10 o nativní podporu formátu HEIF (High Efficiency Image File Format).

Podpora by se měla ve Windows 10 stát realitou již v další velké aktualizaci systému „Spring Creators Update“. Tato aktualizace by měla být uvolněna v průběhu následujících týdnů. Nyní je podpora HEIF součástí nedávno vydaného testovacího náhledu Windows 10, který je dostupný pro Windows Insider z okruhu Fast Ring. Jde o sestavení 17123.

Kontejnerový formát HEIF je označován (minimálně jeho tvůrci a Applem) za faktického nástupce populárního JPEG. Autorem je MPEG Group, která například deklaruje, že v obrázku HEIF stejné velikosti jako JPEG je možné uchovat až dvojnásobek informací, a to vše při ještě lepší výsledné kvalitě zobrazení.

HEIF poslouží nejen na samotné ukládání obrázků či fotografií, ale ukládat lze i sekvence obrázků, matadata jako EXIF, XMP či data nedestruktivních úprav obsahu za pomoci kompatibilního softwaru.

Podporou HEIF už se nyní chlubí Apple ve svých operačních systémech macOS a iOS. Na platformě Windows byl prvním fotoeditorem s podporou HEIF český program Zoner Photo Studio X, díky nativní podpoře formátu přímo systémem už podporovaných editorů významně přibude.

Diskuze (27) Další článek: Apple si začíná vyrábět vlastní displeje. Používá technologii MicroLED, která je pokročilejší než OLED

Témata článku: Software, Microsoft, Apple, Windows, Spring Creators Update, Windows 10, Operační systémy, HEIF, JPEG, Operační systém, Obrázek, Nedestruktivní úprava, Podpora, Zoner Photo Studio X, Nový formát, Nativní podpora, Systém, Základní výbava, Stejná velikost, Formát

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost