Windows 10 | Ovladače | Windows Update

Windows 10 vylepšují správu aktualizací ovladačů hardwarových komponent počítače

Windows 10 vylepšují správu aktualizací ovladačů hardwarových komponent počítače

Aktuální ovladače hardwaru jsou jedním z klíčových prvků správného fungování operačního systému. Nové verze opravují chyby (včetně bezpečnostních), vylepšují stabilitu a často také přinášejí nové funkce. Jenže kdo má neustále hlídat, zda máte nainstalovanou poslední verzi? Mohou to za vás dělat Windows 10, jak informuje Windows Latest.

V srpnu Microsoft spustil v rámci Windows Update novou sekci Volitelné aktualizace, což je věc, kterou jsme znali z Windows 7. Předtím bylo možné provádět volitelné aktualizace prostřednictvím Správce zařízení, ale tato funkce byla deaktivována a uživatelé mají místo ní používat standardní aktualizační systém.

Aktualizace ovladačů

Změna se netýká pouze přechodu na modernější rozhraní. Microsoft také upravil způsob, jak je instalace nových ovladačů nabízena uživatelům prostřednictvím služby Windows Update. V rámci této změny je nyní možné snadno zobrazit dostupné ovladače grafické karty a dalších hardwarových komponent.

Microsoft pomalu přidává na obrazovku Volitelné aktualizace další a další ovladače. V listopadu byla zveřejněna poměrně velká várka aktualizací. V seznamu nabízených updatů byly nabízeny nové ovladače zvukových komponent – například těch od Realteku.

Klepněte pro větší obrázek 
Volitelné aktualizace

Stojí za zmínku, že Windows 10 budou i nadále stahovat a instalovat důležité aktualizace ovladačů automaticky bez nutnosti jakékoli interakce s uživatelem. Ve Windows 10 verze 2004 nebo 20H2 pak lze získat volitelné ovladače pouze ručně – tedy po klepnutí na odkaz Zobrazit volitelné aktualizace.

Není to dokonalé

Nové prostředí je bohužel poměrně matoucí – méně zkušení uživatelé zde budou mít problém rozhodnout se, který ovladač je pro jejich zařízení vhodný nebo nezbytný. Zdroje blízké vývoji však uvádějí, že Microsoft zvažuje vylepšení uživatelského rozhraní v této sekci tak, aby nebylo matoucí, respektive méně pochopitelné pro začátečníky.

Každopádně nadále platí, že nejlepších výsledků dosáhnete, když ovladače stáhnete a nainstalujete ze stránek výrobce. Až v případě, kdy nelze najít ovladač na webu výrobce a nějaké zařízení nefunguje správně, můžete zvážit použití služby Windows Update.

Mohlo by vás zajímat - Windows 10 October 2020 Update:

Diskuze (25) Další článek: Takhle jste o státních vlajkách asi ještě nepřemýšleli: interaktivní aplikace je analyzuje podle barev

Témata článku: Hardware, Microsoft, Windows, Aktualizace, Windows 10, Ovladače, Windows Update, Počítač, Komponenta, Uživatelé, Ovladač, Realtek, Nový ovladač, Windows Latest


Určitě si přečtěte

Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5