Windows Update

Windows 10 vás vyzvou k přihlášení k účtu Microsoft, Windows 11 zase přidávají reklamy do Startu

  • Microsoft 14. května večer vydal servisní aktualizace pro Windows
  • Ve Windows 11 se zobrazí více doporučení a návrhů na aplikace
  • Dohromady vývojový tým opravil 60 slabých míst zabezpečení

Máme za sebou květnové záplatovací úterý. Zatímco v dubnu Redmondští opravili téměř 150 různých děr v kódu, tentokrát jich je pouze šedesát. Ani novinek není tolik, zvlášť ve srovnání s minulým měsícem, kdy na všech počítačích s Windows 11 definitivně zapnuli balíček Moment 5.

Do Windows 11 se z poslední volitelné aktualizace přelévá doporučování některých aplikací ze Storu. Jde o další typ reklamy, kterými Microsoft své operační systémy v posledních měsících hojně zásobuje. Tipy a doporučení nicméně můžete vypnout.

Postupně se ve Startu začnou objevovat i návrhy na některé aplikace, které používáte nejčastěji. Doporučovací mechanismus vynechá aplikace připnuté ke Startu nebo hlavnímu panelu. Dále vývojový tým přidal animace a zostřil ikonu nabídky widgetů na hlavním panelu. Bez bližšího upřesnění tvrdí, že widgety na zamykací obrazovce teď fungují lépe.

zaplaty 05-24.png
Vyřešeny jsou prý i potíže s nestabilním připojením přes VPN

Redmondští se věnovali také Windows 10, kam přenesli stejná vylepšení widgetů na zamykací obrazovce. Především pak přidali do Nastavení na hlavní obrazovku výzvu k přihlášení k účtu Microsoft, abyste mohli spoléhat na zálohování nastavení nebo souborů do OneDrivu. Microsoftu se dále podařilo zmenšit velikost kumulativních aktualizací až o 20 %.

Vývojový tým i opravil nepříjemný problém s padáním připojení, pokud jste použili VPN. Potíže s připojením se objevovaly jak ve Windows 11, tak ve Windows 10, a to po instalaci dubnové servisní aktualizace.

Přehled vydaných aktualizací

Povinné servisní aktualizace vyšly 14. května. Jako vždy nabízíme přehled aktualizací pro podporované spotřebitelské edice operačních systémů:

  • KB5037771 pro Windows 11 verze 22H2 a 23H2 (sestavení 22621.3593 a 22631.3593),
  • KB5037768 pro Windows 10 verze 22H2 (sestavení 19045.4412).

Známé problémy s aktualizacemi

Windows 11 verze 22H2 + 22H3

  • Po instalaci aktualizace se vám nemusí podařit změnit profilovou fotografii uživatelského účtu.

Windows 10 verze 22H2

  • Copilot může na sestavách s více obrazovkami přesouvat ikony na ploše mezi obrazovkami.
  • Copilot nemůžete používat s hlavním panelem ve vertikální poloze.
  • Po instalaci aktualizace se vám nemusí podařit změnit profilovou fotografii uživatelského účtu.
  • Firemní počítače nemusí být schopné využít DHCP Option 235 k vyhledávání uzlů Microsoft Connected Cache. Tyto stroje pak stahují aktualizace standardně z internetu.

Microsoft shrnuje poslední změny ve Windows 11:

Zdroje: Security Update Guide | Windows support (1, 2)

Diskuze (16) Další článek: Nejvýkonnější přílivová turbína na světě vypadá jako ze Star Wars. Experimenty skončily, začíná se stavět ve velkém

Témata článku: , , , , , , , , ,