Windows 10 sbírá telemetrická data. Ale Windows 7 a 8 také

Krátce po uvedení Desítek se komunita začala ptát, co vše s internetem provázaný systém posílá Microsoftu. Windows 7 a 8.1 ale i kvůli záplatám posílají podobná telemetrická data.

Od vydání Windows 10 už sice uplynulo bezmála šest týdnů, diskuze o přístupu Microsoftu k uživatelským datům ale neutichá. Poprvé ji rozvířily seznamy několika desítek domén, se kterými Windows 10 na pozadí komunikuje a zasílá na tyto servery všemožná šifrovaná data. Tématu jsme věnovali jeden z našich nedělních Týdnů Živě.

Pokud pomineme komunikaci samotných integrálních částí Windows, kam patří třeba kontrola aktualizací, vestavěný cloudový antivirus Defender, synchronizace konfigurace nebo třeba stahování obsahu pro jednotlivé předinstalované aplikace (třeba počasí), tvoří zbytek této šifrované komunikace tzv. telemetrická data.

Tajemná telemetrická data

Telemetrická data představují poměrně široký pojem, který zahrnuje třeba hlášení chyb a různých neobvyklých situací, ale také sběr statistických dat, jakým způsobem používáme počítač a jednotlivé aplikace. Nejedná se o žádnou novou praxi a zejména na webu je vcelku běžná – takovým velkým sběratelem je totiž třeba služba Google Analytics a další podobné systémy, které dnes neměří pouze surfaře, ale vývojáři pomocí nich mohou zjišťovat i to, jak používáme jejich mobilní aplikace (třeba Google Analytics pro Android).

Klepněte pro větší obrázek
Služba pro sběr telemetrických dat od Microsoftu – Application Insights. její podpora je dnes zabudovaná ve Windows 10 a formou záplat i ve Windows 8.1 a Windows 7.

Podobnou službu nabízí svým vývojářům i Microsoft. Jedná se o systém Application Insights, který programátorům aplikací pro Windows, Android i iOS může hlásit chyby, statistiku výkonu a způsob používání. Všechna tato agregovaná a anonymizovaná data pak mohou využít k lepšímu pochopení, jak jejich program vlastně komunita používá.

Data zasílají i starší verze Windows

Windows podobná telemetrická data sbírají už dlouhé roky a to třeba skrze systém CEIP – Customer Experience Improvement Program nebo třeba skrze ještě starší aplikaci pro hlášení chyb Dr. Watson. Windows 10 tedy není první svého druhu – vždyť CEIP byl k dispozici třeba už ve Windows Vista.

Schopnosti sběru dat podobných subsystémů Windows, Office a dalších produktů Microsoftu se však postupně zvyšují. Stojí za tím jak potřeba monitoringu i aplikací třetích stran (zmíněná služba Application Insights), tak samotný fakt, že většina domácích počítačů má k dispozici instantní internetové připojení, a tak není potřeba komunikaci příliš krotit jako v dobách vytáčeného dial-upu.

Windows 10 s tím už počítají, a proto může jejich bohatá komunikace na pozadí vzbuzovat podobné vášně a otazníky jako během letošních prázdnin. Zdá se však, že podobně mohou se svým ústředím komunikovat i předchozí systémy, jak totiž píše třeba Ars Technika, už letos na jaře dorazila na Windows 7 a Windows 8 systémová záplata KB3022345 později následovaná ještě aktualizacemi KB3068708, KB3080149 nebo třeba KB3075249.

Tyto záplaty spustily v systému novou službu Diagnostic Tracking, která rozšířila schopnosti systému CEIP třeba právě o sběr dat o aplikacích třetích stran pro službu Application Insights. Některé aktualizace byly označené jako důležité, instalace ostatních byla volitelná.

Windows 10 je transparentnější

S příchodem Windows 10 se sice o sběru telemetrických data začalo mluvit ve velkém, z výše napsaného ale zároveň platí, že nové Desítky s nimi nakládají ještě relativně nejtransparentněji. V nové konfiguraci tedy najdete v sekci Soukromí hromadu přepínačů, ve kterých můžete vypnout sběr podobných informací pro jednotlivé funkční části operačního systému.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení úrovně zasílání diagnostických dat Microsoftu ve Windows 10

Chování samotného subsystému CEIP pak lze v Desítkách omezit  v sekci Soukromí – Zpětná vazba a diagnostika, kde lze nastavit míru komunikace se servery Microsoftu na základní, rozšířenou a úplnou. Detailní popis jednotlivých úrovní najdete na této stránce.

  • Základní úroveň zasílá Microsoftu informace „nezbytné k provozu Windows.“ V tomto režimu se tedy do Redmondu zasílají třeba údaje o tom, jaké programy máte nainstalované, jestli fungují správně, zasílají se základní reporty o chybách aj.
     
  • Rozšířená úroveň zasílá Microsoftu třeba i údaje o tom, jak často a jak dlouho používáte jednotlivé programy a funkce OS, a když dojde ke kritické chybě, do Redmondu odcestují i podrobnější diagnostické reporty o stavu paměti aj.
     
  • Úplná úroveň nakonec může do Redmondu v případě chyb zasílat i systémové soubory a snímky paměti, „které mohou neúmyslně obsahovat části dokumentu, na kterém jste pracovali, když došlo k problému.“

Telemetrická data zasílá téměř každá krabička připojená k internetu

Sběr telemetrických dat v každém případě není nic nového a rozhodně se neomezuje pouze na Microsoft a klasické počítače. Obecně lze říci, že určitá míra automatické diagnostiky je součástí téměř každé pokročilejší elektroniky připojené k internetu.

Před dvěma lety jsme tak prozkoumali třeba chování chytrých televizorů připojených k internetu, které cíleně komunikují se svým ústředím často i tehdy, když prostě jen přepnete na jiný kanál. Účelem těchto dat ale zpravidla není to, aby vás někdo odposlouchával, ale jen agregovaně sledoval, jak se jeho produkt používá, jak uživatelé pracují s GUI (a jak tedy funguje UX) atd.

Za určitou hranu tehdy zašla snad jen společnost LG, která v rámci svých telemetrických dat zasílala na servery i názvy souborů na připojených USB médiích, což se ji vymstilo, způsobila poprask mezi zákazníky a funkci musela posléze vypnout.

Klepněte pro větší obrázek
Analýza komuniakce někdejšího televizního systému LG, který se pokoušel zasílat názvy souboru na připojených USB médiích do svého ústředí pro reklamní účely (Více k tématu na Avmania.cz)

Telemetrická data jsou tedy poměrně širokým pojmem, ale obecně slouží k tomu, aby tvůrce mohl zlepšovat svůj produkt. Microsoft například na základě telemetrických dat upravil UX Windows 10, podle chování betatesterů v programu Windows Insider přepracoval nabídku Start, opravil mnoho jinak těžko dokumentovatelných chyb a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telemetrická data svého času zasílal třeba i HbbTV klient České televize. Po přepnutí na kanál se v aplikaci televizoru zpracopval skript Google Analytics a podobné služby Gemius (Více k tématu na Avmania.cz). 

Zvláště po aféře okolo NSA jsou však lidé přirozeně mnohem více ostražitější – a právem. Velké softwarové firmy by měly být mnohem více otevřenější a měly by stále dokola vysvětlovat, co to telemetrická data opravdu jsou a k čemu slouží. A sběr by měl být ve výchozím stavu nastavený na co nejnižší úroveň, což je také často diskutovaná otázka právě ve Windows 10, kde je naopak většina diagnostiky ve výchozím stavu aktivní.

Diskuze (204) Další článek: Týden Živě z Berlína: IFA 2015

Témata článku: Software, Windows, Windows 10, Bezpečnost, Operační systémy, Windows 7, Customer Experience, Diagnostika, Telemetrická data, Velký sběr, Tel, Google Analytics, Podobný systém, Reklamní účel, Ars Technica, Gemius, Support, Zpětná vazba, Určitá míra, Windows Defender, Předchozí systém, Základní úroveň, Televizory LG 2016, Detailní popis, Televize živě na internetu


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Mírumilovná Pilsneria čelila největšímu kybernetickému útoku v dějinách

Mírumilovná Pilsneria čelila největšímu kybernetickému útoku v dějinách

** Počítačové systémy Pilsnerie kolabují! ** Nejprve zaútočil hurikán Mozkyto, pak Sauronia ** Naštěstí jen během cvičení Cyber Czech 2018

Jakub Čížek | 6

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu