Windows 10 Redstone propojí mobil a PC jako Apple

Zatímco čekáme na listopadovou aktualizaci Windows 10, webem se už začíná šířit šuškanda, co přinese mnohem větší upgrade Desítek příští rok v létě. Redstone se blíží a spekulací přibývá.

O víkendu jsme sepsali sumář drobných novinek, které se objeví v listopadové aktualizaci Windows 10 – snad už příští týden, ale už od jara se ví, že chce Microsoft vylepšovat systém dvakrát ročně.

V létě se objeví balík větších a déle vyvíjených novinek, na které vždy na podzim zareaguje menší upgrade, který by mohl vzdáleně připomínat někdejší servisní balíček. Stále by se však mělo jednat o Windows 10 a nikoliv o Windows 11, 12, 13 a tak dále.

Ostatně pokud tato vize Microsoftu opravdu vydrží delší čas – třeba dalších deset let, časem by se mohl zbavit i oné číslovky na konci, která s takovou bude postupně ztrácet svůj smysl, a Windows by byl prostě jen Windows – vždy aktuální a tedy bez potřeby takto viditelně prezentovaného číselného označení.

Tajemný Redstone

Taková hypotetická budoucnost je však ještě kdesi daleko. Nyní se na internetech začíná spekulovat o tom, co by mohla přinést ona větší aktualizace naplánovaná snad na polovinu příštího roku. Jistě, za tu dobu se toho ještě může mnoho změnit, ale jednou z jistot tou dobou už snad skutečně bude slibovaná podpora doplňků v prohlížeči Edge.

Klepněte pro větší obrázek
Snad bude Redstone vkusnější než tato cedule stejnojmenné horské osady v Coloradu

Dorazit měla sice už letos, Microsoft to však nestihl a i podle Aleše Holečka, který se v Redmondu podílel na vývoji Windows 10 a MS Edge, jsou nyní doplňky prioritou a určitě dorazí příští rok, čili jejich uvedení nejpozději v rámci aktualizace Redstone se přímo nabízí.

Začnete na mobilu a doděláte to na PC

Spekulacemi sršící web WinBeta nyní přispěchal (via Neowin) s další údajnou novinkou letního upgradu. Microsoft v posledních měsících zapracoval na postupném provazování mobilní a desktopové verze Windows. Windows na PC tedy skrze notifikační systém upozorní třeba na zameškaný hovor na telefonu a skrze Cortanu umožní odpovědět na SMS. Připomíná to tedy populární Pushbullet.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 10 Insider už umí částečně přebírat notifikace z mobilu díky Cortaně, ta však u nás není k dispozici (fiktivní představa české lokalizace)

Tím by to ale rozhodně nemělo skončit, návrhářům z Redmondu se totiž zalíbil Apple a způsob jeho propojení kapesního a velkého počítače a především jeho aplikací.

Hrubá představa je asi takováto. Když rozepíšete e-mail na kapesním počítači, budete v něm moci jednoduše pokračovat na laptopu nebo u stolního počítače. Nemám přitom na mysli funkci klasických konceptů, která je v poštovních klientech již desetiletí, ale skutečně zkušenost, kdy otevřete velký poštovní program a ten vám zahlásí, že jste na mobilu rozepsali zprávu a jestli ji budete chtít dopsat, přičemž ji v ideálním případě zobrazí přesně v identickém stavu na jako na kapesním počítači.

Klepněte pro větší obrázek
Párové aplikace, které jsou k dispozici jak pro desktop, tak mobil, by mohly disponovat absolutní synchronizací. Co rozpracujete na jednom zařízení, budete moci dodělat na druhém. (fiktivní představa)

Ani tím to ale podle WinBety nekončí, velký Windows by totiž mohl převzít i roli telefonu. Když vám tedy někdo zavolá a vy budete sedět v gauči s laptopem v klíně, namísto toho, abyste jen smutně koukali na vrnící telefon kdesi dva metry daleko, prostě hovor přijmete na PC, protože bude vyzvánět i tam. Když můžeme na počítači skajpovat, proč ne rovnou telefonovat?

Klepněte pro větší obrázek
Pokud budou desktopové Windows spárované s mobilem, v adresáři by mohly nabídnout možnost přímého telefonování. (fiktivní představa)

Telefon se tedy v takovém případě stane jen koncovou bránou do mobilní sítě a v rámci domácí Wi-Fi umožní komunikaci s PC skrze interní hlasový protokol. Tím pádem byste mohli z PC hovor také vyvolat, aniž by byl v laptopu slot na SIM kartu. Počítač se prostě skrze domácí síť Wi-Fi spojí s telefonem.

Apple Continuity podle Microsoftu?

Microsoft jde tedy opravdu ve šlépějích Applu, který přesně toto už umí v rámci technologie Continuity. Jenže Apple má stále jednu podstatnou výhodu. Většina majitelů jeho laptopů i desktopů zpravidla vlastní i iPhone. V případě Windows tomu tak už ale není. Zatímco Windows zůstává nejpopulárnější desktopovou platformou, podíl majitelů mobilních Windows se stále pohybuje okolo několika procent.

Klepněte pro větší obrázek
Apple to už umí, jenže jablečná společnost těží z toho, že většina majitelů Macbooku nosí v kapse zároveň iPhone. Microsoft je na tom úplně jinak.

Jinými slovy, většina uživatelů Windows nosí v kapse Android a nedokážu si moc dobře představit, že by měli mít v dohledné době v plánu houfně zahazovat své stávající mobily a kupovat Lumie. Microsoft tedy na tomto poli udělá díru do světa jen v případě, pokud podobné propojení mobilu s PC umožní těm, kteří mají na stole Windows a v kapse Android. To by byla teprve trefa do černého, poněvadž každý z těchto světů má nejméně miliardu duší.


Žádnou z těchto funkcí Microsoft oficiálně nepotvrdil, čili je na ně třeba pohlížet s notnou dávkou zdrženlivosti a jako na spekulace, které prostě občas vyjdou a občas nikoliv. 

Témata článku: Software, Windows, Operační systémy, Windows 10, Mobilní telefon, Cortana, Laptop, Red Pro, Red, Vyzvání, Edge, Colorado, Desktopový počítač, Windows Mobile

36 komentářů

Nejnovější komentáře

  • mungo 4. 11. 2015 19:03:02
    Snaha vnutit uživatelům univerzální přístroj - v tomto případě mobil - je...
  • Pan Kája 3. 11. 2015 12:47:39
    Nejsou to náhodou funkce, které během února MS jako jedny z hlavních...
  • arborad 3. 11. 2015 11:46:05
    Paradox IT sveta. M$ dokáže len kopírovať konkurenciu, ale vďaka...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

21.  9.  2017 | Stanislav Janů | 58

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky