Microsoft | Windows 10 | Operační systémy

Windows 10 překonaly další milník: běží na více než 900 milionech zařízení

Windows 10 překonaly další milník: běží na více než 900 milionech zařízení

Operační systém Windows 10 překonal počátkem tohoto roku dosud nejvíce používané Windows 7. Od té doby svou pozici vytrvale posiluje a nyní se Microsoft v prezentaci pochlubil dosažením důležitého milníku – „desítky“ v současnosti běží na více než 900 milionech zařízení po celém světě.

Číslo potvrdil na Twitteru i viceprezident Yusuf Mehdi s tím, že za posledních dvanáct měsíců přibylo více nových zařízení s Windows 10 než kdykoli předtím. Můžeme předpokládat, že svůj podíl na tom má i blížící se konec podpory Windows 7, který je naplánovaný na 14. ledna 2020. Předchozí mety 800 milionů zařízení bylo dosaženo v březnu tohoto roku.

Miliarda na obzoru

Microsoft se tak pomalu ale jistě chystá na důležitý okamžik, kterého se například s operačními systémy Windows 8 a 8.1 nikdy nedočkal – dosažení hranice jedné miliardy zařízení, běžících na jeho aktuální verzi operačního systému. Této mety by měl dosáhnout koncem tohoto nebo (při stávající dynamice pravděpodobněji) počátkem příštího roku.

Klepněte pro větší obrázek 
Windows 10 překonaly další milník – běží na více než 900 milionech zařízení

Nutno podotknout, že uvedené číslo zdaleka neznamená, že Windows 10 běží na 900 milionech počítačů a notebooků. Svůj podíl na něm mají také tablety, herní konzole Xbox One, brýle pro virtuální realitu HoloLens a interaktivní tabule Microsoft Hub. Proto je v oznámení používáno slovo „zařízení“ („devices“).

Úspěch, nebo neúspěch?

Navzdory nesporně skvělému výsledku byly původní plány Microsoftu před zahájením systému Windows 10 výrazně ambicióznější. Firma chtěla s novým operačním systémem dosáhnout jedné miliardy uživatelů do dvou, maximálně tří let, ale nakonec se jí to podaří až pět let po premiéře.

Dynamika růstu zastoupení systému Windows 10 je v posledních měsících poměrně stabilní. Loni v září Microsoft uvedl, že „desítky“ běží na 700 milionech zařízení. V březnu letošního roku se tento počet zvýšil na 800 milionů. Během následujících šesti měsíců pak toto číslo vzrostlo o dalších sto milionů.

Diskuze (5) Další článek: Příští generace procesorů od AMD mohou nabídnout 4 virtuální vlákna na jedno jádro

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, HoloLens, Xbox One, Operační systém, Zařízení, Milník, Milión zařízení, Systém


Určitě si přečtěte

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF