Windows 10 | Windows Insider | May 2019 Update

Windows 10 potěší fotografy, dostanou vylepšenou podporou formátu RAW

Windows 10 potěší fotografy, dostanou vylepšenou podporou formátu RAW

Microsoft pomalu připravuje velkou jarní aktualizaci Windows 10, které by se uživatelé měli dočkat v dubnu tohoto roku. Nejnovější testovací verze odhalila další chystanou novinku v podobě vylepšené podpory obrázků ve formátu RAW.

Beta testeři již mohou zkoušet chystané novinky v rámci programu Windows Insider. Zatím poslední sestavení s číslem 18323 přináší hlubší implementaci formátu RAW, který používají některé zrcadlovky a (volitelně) i chytré telefony.

Není jen jeden RAW

RAW není standardizovaným souborovým formátem. Jedná se o soubor obsahující surová nezpracovaná data ze snímače digitálního fotoaparátu. Tato data lze pak dále upravovat v grafickém editoru – podporu má například Photoshop a Lightroom. Situaci však komplikuje skutečnost, že prakticky každý výrobce implementuje jiný formát.

Aby bylo možné toto vylepšení řádně využít, je nutné z Microsoft Store nainstalovat balík RAW Image Extension, který vylepšuje nativní podporu formátu RAW v systému Windows. Aktuální verze rozšíření podporuje většinu formátů s výjimkou CR3 a GPR.

Klepněte pro větší obrázek
Je nutné nainstalovat balík RAW Image Extension

Průzkumník Windows pak bude schopen pracovat s více typy souborů, zobrazovat zmenšené náhledy obrázků a poskytne rychlý a pohodlný přístup k uloženým metadatům. Snímky lze také zobrazit v plném rozlišení prostřednictvím libovolné aplikace, která využívá framework Window Imaging Component.

Dubnových novinek nebude mnoho

Seznam novinek v systému Windows 10 19H1 není příliš dlouhý. Samozřejmě závisí na pohledu – „pod kapotou“ systému se toho mění docela dost. Chystaná verze slibuje vyšší stabilitu, lepší bezpečnost a další vylepšení.

Pokud jde o změny, které uvidí uživatel na vlastní oči, je pomyslný seznam podstatně skromnější. To vynikne zejména při srovnání s předchozími velkými aktualizacemi. Zmínit můžeme například další implementaci Fluent Designu, možnost jednoduše odinstalovat systémové aplikace či přepracované Centrum akcí.

Dočkáme se také méně agresivní metody aktualizace systému nebo světlého grafického tématu systémového rozhraní. Vylepšení se dočkal bezpečnostní modul proti malwaru, některé aplikace dostanou nový vzhled, zmínit můžeme také vylepšený Sandbox, který umožní provozování podezřelých programů v izolovaném prostředí.

Diskuze (11) Další článek: Startup Space Roasters vzbudil kontroverze svým záměrem pražit kávu ve vesmíru

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Aktualizace, Windows Insider, Microsoft Store, May 2019 Update, Fluent Design, Sandbox, Novinka, Vylepšení, RAW, Photoshop a Lightroom, Formát, Fotograf, Aplikace, Centrum akcí, Window, Fotoaparáty na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 252Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu