Windows 10 | April 2019 Update | Windows Insider

Windows 10 potěší fotografy, dostanou vylepšenou podporou formátu RAW

Windows 10 potěší fotografy, dostanou vylepšenou podporou formátu RAW

Microsoft pomalu připravuje velkou jarní aktualizaci Windows 10, které by se uživatelé měli dočkat v dubnu tohoto roku. Nejnovější testovací verze odhalila další chystanou novinku v podobě vylepšené podpory obrázků ve formátu RAW.

Beta testeři již mohou zkoušet chystané novinky v rámci programu Windows Insider. Zatím poslední sestavení s číslem 18323 přináší hlubší implementaci formátu RAW, který používají některé zrcadlovky a (volitelně) i chytré telefony.

Není jen jeden RAW

RAW není standardizovaným souborovým formátem. Jedná se o soubor obsahující surová nezpracovaná data ze snímače digitálního fotoaparátu. Tato data lze pak dále upravovat v grafickém editoru – podporu má například Photoshop a Lightroom. Situaci však komplikuje skutečnost, že prakticky každý výrobce implementuje jiný formát.

Aby bylo možné toto vylepšení řádně využít, je nutné z Microsoft Store nainstalovat balík RAW Image Extension, který vylepšuje nativní podporu formátu RAW v systému Windows. Aktuální verze rozšíření podporuje většinu formátů s výjimkou CR3 a GPR.

Klepněte pro větší obrázek
Je nutné nainstalovat balík RAW Image Extension

Průzkumník Windows pak bude schopen pracovat s více typy souborů, zobrazovat zmenšené náhledy obrázků a poskytne rychlý a pohodlný přístup k uloženým metadatům. Snímky lze také zobrazit v plném rozlišení prostřednictvím libovolné aplikace, která využívá framework Window Imaging Component.

Dubnových novinek nebude mnoho

Seznam novinek v systému Windows 10 19H1 není příliš dlouhý. Samozřejmě závisí na pohledu – „pod kapotou“ systému se toho mění docela dost. Chystaná verze slibuje vyšší stabilitu, lepší bezpečnost a další vylepšení.

Pokud jde o změny, které uvidí uživatel na vlastní oči, je pomyslný seznam podstatně skromnější. To vynikne zejména při srovnání s předchozími velkými aktualizacemi. Zmínit můžeme například další implementaci Fluent Designu, možnost jednoduše odinstalovat systémové aplikace či přepracované Centrum akcí.

Dočkáme se také méně agresivní metody aktualizace systému nebo světlého grafického tématu systémového rozhraní. Vylepšení se dočkal bezpečnostní modul proti malwaru, některé aplikace dostanou nový vzhled, zmínit můžeme také vylepšený Sandbox, který umožní provozování podezřelých programů v izolovaném prostředí.

Diskuze (11) Další článek: Startup Space Roasters vzbudil kontroverze svým záměrem pražit kávu ve vesmíru

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Microsoft Store, Aktualizace, April 2019 Update, Windows Insider, Fluent Design, RAW, Novinka, Vylepšení, Centrum akcí, Sandbox, Photoshop a Lightroom, Aplikace, Formát, Fotograf, Fotoaparáty na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 22

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17