Windows 10 | Aktualizace | Windows Insider

Windows 10 poskytnou uživatelům větší kontrolu nad volitelnými aktualizacemi

Microsoft vyvíjí novou sekci systému Windows 10, která uživatelům umožní větší kontrolu nad instalací volitelných aktualizací a ovladačů. O chystané novince informuje server Windows Latest s tím, že ji zaznamenal v seznamu změn Windows 10 Insider Preview sestavení 19536.

Můžeme předpokládat, že se novinka, v případě úspěšných testů, dostane do stabilního sestavení Windows 10 pravděpodobně v jedné z prvních aktualizací příštího roku. Měla by usnadnit správu ovladačů a aktualizací, které nejsou důležité pro zabezpečení systému.

Lepší kontrola nad aktualizacemi

Nová sekce bude součástí možností nastavení Windows Update. Uživatelé by zde měli vidět všechny dostupné volitelné aktualizace a budou moci rozhodovat o tom, které chtějí nainstalovat. Microsoft k tomu uvádí: „Stále pracujeme na usnadnění prohlížení všech volitelných aktualizací (včetně ovladačů, aktualizací funkcí a měsíčních aktualizací netýkajících se zabezpečení) na jednom místě.“

V praxi to bude fungovat tak, že pokud systém zjistí dostupnost nových aktualizací, nabídne je uživateli v Nastavení  Aktualizace a zabezpečení –„Windows Update pod novým tlačítkem Zobrazit volitelné aktualizace. Uživatel pak bude moci označit jednotlivé položky a provést jejich instalaci tlačítkem Stáhnout a nainstalovat.

Praktické to bude zejména pro aktualizaci ovladačů, kde Microsoft slibuje: „U ovladačů již nemusíte procházet Správce zařízení pro aktualizaci konkrétní komponenty. Windows Update automaticky aktualizuje ovladače, ale pokud nastane problém, může vám pomoci některý z volitelných ovladačů.“

Vylepšení pro rodinné počítače

K dalším novinkám patří rozšíření nastavení rodinné skupiny, která usnadňuje konfiguraci zařízení používaného více členy rodiny. Při úvodním nastavování počítače bude na otázku „Kdo bude toto zařízení používat“ nabízena možnost „lidé v mé rodině“. Pokud ji vyberete, dostanete se rovnou k definování rodinné skupiny.

V jejím rámci pak můžete například určit časové limity používání, definovat filtry obsahu, kontrolovat instalované a nakupované aplikace, nebo organizovat dění pomocí sdíleného rodinného kalendáře. V rámci rodiny lze také sdílet předplatné OneNote a Office 365 Home.

Microsoft obvykle oznamuje plánované novinky měsíc před tím, než se dostanou do stabilní verze. Můžeme tedy předpokládat, že přinejmenším některé z výše uvedených funkcí budeme moci vyzkoušet již v lednu nebo v únoru.

Jak zkrotit Windows Update? Poradíme:

Diskuze (18) Další článek: Nejchladnější Lego světa: Vědci zjistili, že plastové kostičky jsou vynikajícími tepelnými izolátory

Témata článku: Microsoft, Windows, Operační systémy, Windows 10, Aktualizace, Windows Insider, Windows Update, OneNote, Betaverze, Ovladač, Uživatelé, Zabezpečení, Novinka, Windows Latest, Velká kontrola


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky