Windows 10 po třech letech: konečně už může Microsoft říct, že je má každý druhý

Nejnovější zpráva analytické firmy StatCounter ukazuje, že Windows 10 se po třech letech konečně blíží 50% podílu na trhu operačních systémů.

Microsoft vypustil svůj aktuální operační systém Windows 10 v červenci roku 2015. Podle StatCounteru však až do konce roku 2017 běžely na více počítačích Windows 7, jejichž počátky sahají až do roku 2009. Situace se změnila v lednu 2018, kdy Windows 10 získaly 42,78 % trhu, zatímco Windows 7 spadly na 41,86 %.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 10 běží po třech letech na téměř polovině počítačů

Poslední statistická data jsou pro redmondského giganta zajisté dobrou zprávou. Nůžky mezi aktuální a stárnoucí verzí se dále rozevřely, když se podíl Windows 10 zvýšil z červnových 46,75 % na 47,25 %, zatímco Windows 7 pokračovaly v poklesu z červnových 39,63 % na 39,06 % v minulém měsíci.

Data naznačují, že pokud systém Windows 10 udrží stejné tempo růstu, měly by do konce roku překročit 50% podíl. Všechny ostatní verze, tedy zejména Windows 7, ale i XP a 8.1, budou nadále „ztrácet půdu pod nohama.“

Pokud vám připadá růst zastoupení Windows 10 pomalý, pak je váš dojem správný. Windows 7 rostly viditelně rychleji a ve své době úspěšného předchůdce Windows XP překonaly v říjnu 2011, tedy dva roky po uvedení.

Klepněte pro větší obrázek
Podíl zastoupení operačních systémů Windows od roku 2009

Na druhou stranu je však nutné podotknout, že v době uvedení Windows 7 figurovala na trhu s téměř 25% zastoupením Windows Vista, která však legendární „ikspéčka“ nikdy nepřekonala.

Na téměř polovičním zastoupení Windows 10 má významný podíl akce, během které Microsoft nabízel (případně můžeme použít termín „vnucoval“) uživatelům Windows 7 a Windows 8 aktualizaci na poslední verzi zdarma. Oficiálně tato možnost skončila v srpnu 2016, což je také okamžik, kdy růst podílu Windows 10 začal zpomalovat.

Lze předpokládat, že s blížícím se koncem podpory Windows 7, který má přijít na začátku roku 2020, bude růst zastoupení „desítek“ zrychlovat. Microsoft již se svými partnery zahájil kampaň, ve které chce zákazníky upozornit na toto důležité datum a přimět je k přechodu na aktuální systém.

10 důvodů proč přejít na Windows 10 na oficiální videu Microsoftu:

Diskuze (62) Další článek: Země je opravdu kulatá. Už to ukazují i Mapy Googlu

Témata článku: Microsoft, Windows 10, Windows, Windows 7, Windows XP, Windows 8, Verze, Významný podíl, Důležité datum, Druhá strana, Oficiální video, Stejné tempo, Analytická firma, Dobrá zpráva, Systém, Ostatní verze, Poloviční zastoupení, Podíl, Nejnovější zpráva, Zastoupení, Poslední verze, StatCounter, Operační systém, Blížící se konec, Minulý měsíc


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

** Prozkoumejte, jaké pásmo je pro vaši síť nejlepší ** Díky heat mapě snadno poznáte, kde to bude se signálem horší ** Vše zvládnete i z mobilního telefonu

Vladislav Kluska | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku