Windows 10 | FreeSync | G-Sync

Windows 10 konečně získávají přímou podporu pro FreeSync a G-Sync

Zdroj: Microsoft
Windows 10 konečně získávají přímou podporu pro FreeSync a G-Sync | Zdroj: Microsoft

Poslední velká jarní aktualizace operačního systému Windows 10 od Microsoftu přinesla jednu velmi zajímavou funkci. Té si mnoho uživatelů ani nevšimlo, přitom má velký dopad hlavně na hráče počítačových her a uživatele náročnějších grafických aplikací. Windows 10 totiž nově přímo podporují technologii pro synchronizaci frekvence obrazu grafické karty a monitoru. 

Pokud v počítači máte podporovanou grafickou kartu, najdete v nastavení Windows 10 přepínač, který umožňuje zapnout tzv. proměnou obnovovací frekvenci. Za tím hledejte podporu pro technologii AdaptiveSync, respektive FreeSync či G-Sync, na úrovni operačního systému pro všechny hry a aplikace, které mají grafický Engine založený na DirectX 11.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení najdete nově v menu Graphics settings, v české verzi Nastavení grafiky

Hry s DirectX 11 doposud tuto variabilní synchronizaci nepodporovaly. Tento stav šel sice obejít, ale pouze ze strany ovladačů grafické karty a samotná podpora musela být přidána pro každou hru zvlášť. To představovalo velkou zátěž pro výrobce grafických karet, a proto byla dodatečně přidána jenom do několika známějších her.

Připomeňme, že pro využití variabilní obnovovací frekvence potřebujete kromě podpory ze strany softwaru také hardware. To představuje jak grafickou kartu s podporou technologie AdaptiveSync (obchodně zvané také FreeSync a nově i G-Sync), tak kompatibilní monitor. 

Pozor, ačkoli na novinku upozorňuje sám Microsoft a dokládá funkci screenshotem z poslední verze systému, uživatelé si stěžují, že nabídku v systému nevidí a ani nám se ji zatím nepodařilo vyvolat. Nutnou podmínkou k zobrazení nové možnosti je kompatibilní grafika s podporou WDDM 2.6 a monitor. Poslední verze ovladačů pro grafiky AMD a Nvidie z dubna a května už podporu WDDM 2.6 přinášejí, tak případně aktualizujte. 

Diskuze (5) Další článek: Facebook bude platit uživatelům za možnost sledovat, jaké aplikace používají na mobilu

Témata článku: Microsoft, Windows 10, Operační systémy, AMD, Monitory, FreeSync, LCD, G-Sync, DirectX, Podpora, Nastavení grafiky, Frekvence, Karta, FreeSync a G-Sync, Grafická karta, Přímá podpora, AdaptiveSync, Monitor


Určitě si přečtěte

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 5

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

** Windows 10 May 2019 Update se blíží ** Hlavní viditelnou změnou je bílé téma ** Novinek je ale samozřejmě mnohem více

Vladislav Kluska | 58

Surface Laptop 2: cenově dostupný důkaz, že už to Microsoft umí jako Apple

Surface Laptop 2: cenově dostupný důkaz, že už to Microsoft umí jako Apple

** Nové barvy a rychlejší procesory, jinak je vše při starém ** Alcantara okolo klávesnice výrazně zlepšuje komfort používání ** Displej s poměrem stran 3:2 oceníte při práci na webu nebo aplikacích Office

Tomáš Holčík | 153

7 důkazů, že e-mailové klienty ještě nevymřely

7 důkazů, že e-mailové klienty ještě nevymřely

** E-mailové klienty pro desktop jsou stále populární. ** Na výběr je několik možností. ** K dispozici jsou i experimentální aplikace.

Vladislav Kluska | 74

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

** Typické žluté obálky z Číny už před lety zavalily nejen Českou poštu ** Pokud ale něco stojí dolar, často tomu odpovídá i kvalita ** Jak vypadají příklady těch nejbizarnější šmejdů?

Jakub Čížek | 150Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB