Windows 10 | FreeSync | G-Sync

Windows 10 konečně získávají přímou podporu pro FreeSync a G-Sync

Zdroj: Microsoft
Windows 10 konečně získávají přímou podporu pro FreeSync a G-Sync | Zdroj: Microsoft

Poslední velká jarní aktualizace operačního systému Windows 10 od Microsoftu přinesla jednu velmi zajímavou funkci. Té si mnoho uživatelů ani nevšimlo, přitom má velký dopad hlavně na hráče počítačových her a uživatele náročnějších grafických aplikací. Windows 10 totiž nově přímo podporují technologii pro synchronizaci frekvence obrazu grafické karty a monitoru. 

Pokud v počítači máte podporovanou grafickou kartu, najdete v nastavení Windows 10 přepínač, který umožňuje zapnout tzv. proměnou obnovovací frekvenci. Za tím hledejte podporu pro technologii AdaptiveSync, respektive FreeSync či G-Sync, na úrovni operačního systému pro všechny hry a aplikace, které mají grafický Engine založený na DirectX 11.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení najdete nově v menu Graphics settings, v české verzi Nastavení grafiky

Hry s DirectX 11 doposud tuto variabilní synchronizaci nepodporovaly. Tento stav šel sice obejít, ale pouze ze strany ovladačů grafické karty a samotná podpora musela být přidána pro každou hru zvlášť. To představovalo velkou zátěž pro výrobce grafických karet, a proto byla dodatečně přidána jenom do několika známějších her.

Připomeňme, že pro využití variabilní obnovovací frekvence potřebujete kromě podpory ze strany softwaru také hardware. To představuje jak grafickou kartu s podporou technologie AdaptiveSync (obchodně zvané také FreeSync a nově i G-Sync), tak kompatibilní monitor. 

Pozor, ačkoli na novinku upozorňuje sám Microsoft a dokládá funkci screenshotem z poslední verze systému, uživatelé si stěžují, že nabídku v systému nevidí a ani nám se ji zatím nepodařilo vyvolat. Nutnou podmínkou k zobrazení nové možnosti je kompatibilní grafika s podporou WDDM 2.6 a monitor. Poslední verze ovladačů pro grafiky AMD a Nvidie z dubna a května už podporu WDDM 2.6 přinášejí, tak případně aktualizujte. 

Diskuze (5) Další článek: Facebook bude platit uživatelům za možnost sledovat, jaké aplikace používají na mobilu

Témata článku: Microsoft, Windows 10, Operační systémy, AMD, Monitory, FreeSync, LCD, G-Sync, DirectX, FreeSync a G-Sync, Grafická karta, Podpora, Frekvence, AdaptiveSync, Monitor, Karta, Nastavení grafiky, Přímá podpora


Určitě si přečtěte

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31

10 nejtragičtějších leteckých nehod od roku 2000. Jedna je stále záhadou

10 nejtragičtějších leteckých nehod od roku 2000. Jedna je stále záhadou

** Letecká doprava patří k nejbezpečnějším způsobům cestování ** Čerstvá aféra s Boeingy Max důvěru v bezpečnost létání narušila ** Připomeňme si největší nedávné letecké nehody. Každá ale přispěje k bezpečnosti dalších letů

Karel Kilián | 33Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB