Microsoft | Windows 10 | Operační systémy

Windows 10 jsou větší, než si myslíte. Miliony souborů, stovky gigabajtů dat

  • ISO Windows 10 zabere 4 GB
  • Instalace pak alespoň 10 GB
  • Samotné zdrojové kódy však skoro 300 GB

Většina z vás je má na počítači. Jedni je milují a dávají to hlasitě najevo. Druzí zachovávají stoický klid a berou život takový, jaký je. Třetí na ně při každé příležitosti nadávají, tropí si z něj nejapné žerty, ale stejně s tím nic neudělají. No a ti ostatní... Ti ostatní si mezitím koupili Macbook.

Řeč je samozřejmě o Windows. Každý je po těch letech důvěrně zná, anebo si to alespoň myslí. Takže všichni víme, že stačí stáhnout ISO, vypálit jej na DVD nebo vytvořit instalační USB a tradá, Windows jsou na počítači.

Jak velká jsou Windows? Ve skutečnosti zabírají 300 GB!

Instalační médium zabere pár GB, instalace samotná pak k běhu vyžaduje 16-20 GB prostoru. Ano, i to víme a každý si to ostatně může přečíst v požadavcích na systém. Ale jak je to doopravdy?

Klepněte pro větší obrázek
Každé malé dítě ví, že se Windows 10 vejdou na DVD. Řekněte to však inženýrovi z Redmondu a popadne se smíchy za břicho.

Doopravdy? No jistě, jak velká jsou Windows, která sepisuje armáda inženýrů a kreslí zástup grafiků zavřených kdesi v Redmondu? Leckomu by se ve skutečnosti vůbec nevešla na počítač, jejich zdrojový kód totiž zabírá bezmála 300 GB.

Běžný smrtelník jej však nikdy neuvidí, tedy alespoň do chvíle, než se z Windows stane open-source. V nejbližší době to sice není příliš reálné, nicméně Microsoft alespoň postupně přebírá technologie, které jsou pro komunitu svobodného softwaru naprostou samozřejmostí.

Git. Možná ještě důležitější projekt Linuse Trovaldse než Linux

Jednou z nich je git – možná ještě důležitější kus softwaru než samotný Linux, na jehož počátku stát taktéž Linus Torvalds. Git je systém, který se stará o pořádek ve zdrojovém kódu. Je tu tedy od toho, aby se tým vývojářů nepohádal jak smečka psů, když František ve tři ráno ledabyle upraví kód na řádku číslo 5 365, smaže z projektu složku dulezite a napíše to na malý žlutý papírek, který nad ránem přišpendlí na korkovou nástěnku v kanceláři.

Klepněte pro větší obrázek
Právě jsem si příkazem git clone stáhl z GitHubu kopii celého projektu XBMC, který dnes známe pod jménem Kodi

Ve světě verzovacích systémů jako git by Františkova změna byla jasně identifikovatelná – tedy změna jakéhokoliv znaku napříč rozsáhlým projektem – a také vratná.

Bez podobných nástrojů by dnes vývojáři s trochou nadsázky nevytvořili ani primitivní Poznámkový blok z Windows a git pro správu zdrojového kódu ostatně používají i ty největší softwarové projekty světa včetně linuxového jádra.

Klepněte pro větší obrázek
Prozkoumal jsem stažené Kodi programem cloc, který spočítal, že se projekt skládá z 5 295 souborů a 894 tisíc řádků zdrojového kódu. Drtivou většinu tvoří C++, ve kterém je populární domácí kino napsané.

Git je nicméně jen program, který musí někde běžet, a tak se postupem času na scéně objevila hromada úložišť postavených na gitu, přičemž to nejpopulárnější, které už vlastně dávno přerostlo samotný git, je pochopitelně GitHub. Najdete na něm i Torvaldsovu kopii samotného linuxového jádra, anebo zdrojové kódy populárního domácího kina Kodi/XBMC, které leckomu běží třeba na maličkém Raspberry Pi připíchnutém skrze HDMI k televizoru.

Největší git na světě? Ten redmondský

Loni tedy na tentýž git přešel se zdrojovými kódy Windows i Microsoft, které on sám považuje za největší balík zdrojových kódů na světě. Tak velký, že redmondští inženýři nejprve museli provést hromadu změn v samotném gitu a vyvinout speciální souborový systém, aby to vůbec fungovalo.

Jak už jsem napsal výše, git a jemu podobné systémy musejí mít přehled o jakékoliv změně, která je evidovaná, dohledatelná a zdokumentovaná. Dokud se jedná o projekt s několika desítkami souborů, které po večerech upravuje partička nadšených geeků, je to pro git brnkačka, pokud se však jedná o Linux nebo Microsoft, je to malý zázrak. Zázrak, že to vůbec funguje.

7 000 programátorů a 4 000 designérů

Posuďte sami. WDG (Windows and Devices Group), ve které se v Microsoftu rodí nejen Windows, ale také Xbox, Surface a HoloLens, čítá 22 tisíc zaměstnanců, z nichž dobrou třetinu tvoří právě softwaroví inženýři a armáda 4 000 designérů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na fotce vlevo návštěvnické centrum Microsoftu pro hosty. Na fotce vpravo snad i sympatičtější tvář redmondského kampusu – tedy vysoce organizovaný chaos každého open spacu. (Zdroj: Microsoft, situace v roce 2011)

Jejich největším projektem na uzavřeném gitu (tzv. repozitářem) je ale samozřejmě Windows. Je to úctyhodná databáze 3,5 milionů zdrojových souborů o velikosti oněch bezmála 300 GB, ke které průběžně přistupuje na 4 000 vývojářů. Při tomto počtu pak podle viceprezidenta .NET Foundation Martina Woodwarda provádí nad repozitářem změny v jeden okamžik až 400 z nich.

Windows je v tomto směru naprosto unikátní projekt, který svou velikostí přesahuje cokoliv jiného včetně Linuxu, zároveň to však není jediný gitový repozitář Microsoftu. Jen skupina WDG jich provozuje na 6 000 a přístup do podnikového gitu tak musí mít v celém Microsoftu 80 000 zaměstnanců.

Fall Creators Update: 4 miliony úprav kódu

Dobře, pojďme si ta čísla spojit s něčím hmatatelnějším. Loni na podzim se Microsoft pochlubil aktualizací Windows 10 Fall Creators Update. Víme, že to nebylo nic přelomového, spíše kosmetické novinky a opravy chyb.

Laickým úhlem pohledu by se s trochou nadsázky dalo napsat, že si někteří možná ani nevšimli, že mají jiná Windows. Jen to proboha neříkejte žádnému systémovému vývojáři z týmu WDG, Fall Creators Update 1709 se totiž sestával ze 4 milionů commitů – gitem evidovaných úprav zdrojových souborů.

Tyto 4 miliony změn pak tvořily cirka půl milionu schválených úprav – počínaje drobnostmi a konče opravami a novinkami, o kterých už ví širší veřejnost.

Až tedy příště budete lamentovat nad tím, že v té jarní aktualizaci Spring Creators Update není nic moc nového, budou to ve skutečnosti opět miliony změn tisíců a tisíců systémových inženýrů, kodérů všeho druhu a designérů, pod jejichž prsty se rodí nejrozsáhlejší ucelený softwarový projekt.

Diskuze (59) Další článek: Trump zablokoval spojení Broadcomu a Qualcommu. Má strach z ohrožení národní bezpečnosti

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Linux, Programování, Windows 10, Operační systémy, Open source, Kód, Linus Torvalds, Xbox, USB, Redmond, GitHub, MacBook, HoloLens, DVD, April 2018 Update, Soubor, Creators Update, Mys, Svobodný software, Rozsáhlý projekt, Největší balík, Redmondský kampus, Software na Heureka.czJak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Tisíc a jeden problém. Byznys ruského internetového gigantu Yandex se rozpadá

Tisíc a jeden problém. Byznys ruského internetového gigantu Yandex se rozpadá

** „Ruský Google“ by po izolaci země měl vzkvétat, ale opak je pravdou ** Yandex má finanční potíže a opouštějí jej lidi ** Spolupráci s ním ukončila i řada důležitých partnerů

Petr Urban
YandexRuskoByznys
Šalinoleaks: Odposloucháváme pražské šaliny, autobusy a vlaky a kreslíme je na mapu

Šalinoleaks: Odposloucháváme pražské šaliny, autobusy a vlaky a kreslíme je na mapu

**Kde jsou právě teď pražské tramvaje, autobusy a příměstské vlaky? ** Zobrazí je oficiální mapa a mobilní aplikace ** Věděli jste ale, že je k dispozici také API? Dnes si ho vyzkoušíme

Jakub Čížek
GISDopravaPojďme programovat elektroniku
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

** Hrátky v PowerShellu pokračují ** Dnes se naučíme vytahovat informace ze systému ** A naplánujeme úlohu, když se ve Windows něco stane

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
Hrajeme si v PowerShellu. Nandáme to Linuxákům a jejich dokonalým terminálům

Hrajeme si v PowerShellu. Nandáme to Linuxákům a jejich dokonalým terminálům

** Nejlepší příkazová řádka? Tu mají přece linuxové a unixové systémy ** PowerShell od Microsoftu ale zvládne možná ještě lepší kousky ** Dnes v něm ovládneme kurzovní lístek ČNB

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Zdražení se na nás valí ze všech stran a nejvíce se týká energií. Ať už je to plyn, pohonné hmoty, nebo elektřina. Z těchto tří můžete nejvíce zahýbat právě s elektřinou, a to investicí do fotovoltaické elektrárny. Podívejme se objektivním pohledem, pro koho je vhodná, a komu se naopak vůbec nevyplatí.

Jiří Kuruc
EnergetikaFotovoltaika