Windows 10 | Linux

Windows 10 jsou opět o kousek provázanější s Linuxem

Jednou ze specialit Windows 10 především pro vývojáře, fanoušky linuxových terminálů a správce serverů je možnost nainstalovat do Desítek některou z mnoha linuxových distribucí přímo z Windows Storu, která pak bude dostupná přes textový terminál.

Ačkoliv tzv. Windows Subsystem for Linux (WSL) ocení opravdu jen úzké spektrum uživatelů, je to určitý symbol, který je v ostrém kontrastu s názory někdejšího vedení Microsoftu reprezentovaným Stevem Ballmerem a jeho ikonickým srovnáním Linuxu k rakovině. Ta doba je už dávno minulostí.

Klepněte pro větší obrázek
Podobná nabídka katalogu Microsoft Store už dnes nikoho nepřekvapí

Průzkumník a Linux

Inženýři linuxový subsystém rok od roku vylepšují, přičemž v jednom z posledních testovacích sestavení Windows Insider přibyla i plná podpora Průzkumníku.

To v praxi znamená, že například z textového prostředí Ubuntu nainstalovaného do Windows 10, můžete spustit Průzkumník s příkazem, aby načetl aktuální složku. Aktuální složku z lokálního linuxového systému. To nebylo doposud možné.

Klepněte pro větší obrázek
Spuštění Průzkumníku z textového terminálu Ubuntu ve Windows 10

Díky tomu, že oba světy mohou tímto způsobem spolupracovat, se vše samozřejmě neomezuje jen na exotické zobrazení linuxové adresářové struktury ve správci souborů Windows, což by ještě před deseti lety mnozí považovali za aprílový vtípek, ale stejně tak můžete soubor z integrovaného Linuxu otevřít v libovolné aplikaci Windows.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Se soubory linuxového sytému může pracovat stejně jako s jakýmikoliv jinými

Linuxový subsystém je tak opět o něco provázanější s jádrem Windows, a kdyby vývojáři zapracovali i na podpoře grafických aplikací, mohli bychom jednou přímo z Windows a bez jakýchkoliv komplikací a složité konfigurace nainstalovat a spustit grafickou aplikaci ať už pro Debian a Ubuntu, tak třeba pro Fedoru.

Opět platí, že něco podobného ocení jen úzké spektrum uživatelů (včetně autora tohoto článku), jedná se ale o další důkaz při pohledu zpět až neuvěřitelné změny kurzu redmondské korporace.

Diskuze (26) Další článek: Interakce s auty BMW bude stejně přirozená jako rozhovor se živým člověkem

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Open source, Linux, Microsoft Store, Steve Ballmer, Fedora, Průzkumník, Správce, Aplikace, WSL, Soubor, Debian a Ubuntu, Spektrum, Kousek, Vývojář, Terminál


Určitě si přečtěte

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 44

Nejděravější firmy a produkty roku 2018: Debian, Google, Android a Ubuntu

Nejděravější firmy a produkty roku 2018: Debian, Google, Android a Ubuntu

** Když expert objeví novou zranitelnost, zaregistruje ji v databázi CVE ** Web CVE Details z ní zpracovává skvělé statistiky ** Nejvíce hlášení se loni dočkal Debian, Google a Microsoft

Jakub Čížek | 90

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17