Windows 10 | Linux

Windows 10 jsou opět o kousek provázanější s Linuxem

Jednou ze specialit Windows 10 především pro vývojáře, fanoušky linuxových terminálů a správce serverů je možnost nainstalovat do Desítek některou z mnoha linuxových distribucí přímo z Windows Storu, která pak bude dostupná přes textový terminál.

Ačkoliv tzv. Windows Subsystem for Linux (WSL) ocení opravdu jen úzké spektrum uživatelů, je to určitý symbol, který je v ostrém kontrastu s názory někdejšího vedení Microsoftu reprezentovaným Stevem Ballmerem a jeho ikonickým srovnáním Linuxu k rakovině. Ta doba je už dávno minulostí.

Klepněte pro větší obrázek
Podobná nabídka katalogu Microsoft Store už dnes nikoho nepřekvapí

Průzkumník a Linux

Inženýři linuxový subsystém rok od roku vylepšují, přičemž v jednom z posledních testovacích sestavení Windows Insider přibyla i plná podpora Průzkumníku.

To v praxi znamená, že například z textového prostředí Ubuntu nainstalovaného do Windows 10, můžete spustit Průzkumník s příkazem, aby načetl aktuální složku. Aktuální složku z lokálního linuxového systému. To nebylo doposud možné.

Klepněte pro větší obrázek
Spuštění Průzkumníku z textového terminálu Ubuntu ve Windows 10

Díky tomu, že oba světy mohou tímto způsobem spolupracovat, se vše samozřejmě neomezuje jen na exotické zobrazení linuxové adresářové struktury ve správci souborů Windows, což by ještě před deseti lety mnozí považovali za aprílový vtípek, ale stejně tak můžete soubor z integrovaného Linuxu otevřít v libovolné aplikaci Windows.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Se soubory linuxového sytému může pracovat stejně jako s jakýmikoliv jinými

Linuxový subsystém je tak opět o něco provázanější s jádrem Windows, a kdyby vývojáři zapracovali i na podpoře grafických aplikací, mohli bychom jednou přímo z Windows a bez jakýchkoliv komplikací a složité konfigurace nainstalovat a spustit grafickou aplikaci ať už pro Debian a Ubuntu, tak třeba pro Fedoru.

Opět platí, že něco podobného ocení jen úzké spektrum uživatelů (včetně autora tohoto článku), jedná se ale o další důkaz při pohledu zpět až neuvěřitelné změny kurzu redmondské korporace.

Diskuze (35) Další článek: Interakce s auty BMW bude stejně přirozená jako rozhovor se živým člověkem

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Linux, Open source, Microsoft Store, Fedora, Steve Ballmer, Spektrum, WSL, Debian a Ubuntu, Průzkumník, Window, Kousek, Aplikace, Správce, Vývojář, Terminál, Soubor


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu