Windows 10 dostanou nové funkce. Sledujte právě teď, co Microsoft chystá

  • V San Francisku právě začala vývojářská konference Microsoftu
  • Na úvodní přednášce se dozvíme, co nového Microsoft připravuje
  • Očekávají se novinky pro Windows 10 a virtuální realitu

Dnes od 17:30 našeho času začíná úvodní přednáška vývojářské konference Microsoftu Build 2016. Tradiční akce vždy přinese přehlídku zajímavých inovací a připravovaných novinek. Sledujte online, co si Microsoft připravil na letošní rok!

Úvodní hlavní přednášku můžete sledovat buď prostřednictvím videostreamu na stránkách konference v angličtině, anebo si můžete průběžně číst o hlavních novinkách níže v češtině.

19:55 Konec

19:50 Zajímavost na závěr: Microsoft předvedl chytré brýle principem podobné Google Glass, ovšem k poněkud jinému účelu. Za jejich vývojem stojí slepý vývojář Microsoftu a mají usnadnit život právě slepcům. Díky rozpoznávání objektů dokážou popisovat, co zrovna vidí. Rozeznají nejen objekty, ale také lidi, o kterých dokážou zjistit pohlaví, věk a říci, jak vypadají a co zrovna dělají. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Podíváte se a brýle vám řeknou, koho nebo co vidí. Více než samotné brýle je fascinující softwarová technologie pro rozpoznávání
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
A podobně chytré mohou být i mobilní aplikace, které vás nasměrují nad nalezený dokument a následně vám ho zanalyzují a dle struktury přečtou

Více než o samotné brýle jde o ukázku inteligentních technologií. Podobně se mohou chovat i aplikace v mobilu nebo softwaroví asistenti v počítači. Slepcům by nové technologie výrazně mohly zjednodušit život. Tyto technologie přitom už existují, zatím ale jen u vývojářů Microsoftu. Je to ale příslib do blízké budoucnosti. 

Klepněte pro větší obrázek 
Zasloužený potlesk. Ukázka aplikací pro slepce ukázala, jak mohou inteligentní softwarové technologie fungovat. Stejně tak potom mohou pomáhat i lidem bez hendikepů. 

19:40 Následují ukázky, jak si snadno aplikaci ve formě bota vytvořit. Stěžejní je zde především porozumění požadavku, tzn. porozumět zadání formou příkazu běžnou lidskou mluvou. I na to má Microsoft připraveny nástroje

Klepněte pro větší obrázek

19:30 Skypem to ale zdaleka nekončí. Microsoft bot Framework je nová platforma na tvorbu univerzálních botů pracujících v jakýchkoli jiných aplikacích. Spojte to s technologiemi pro rozpoznávání a strojové učení a máte Cortana Intellifence Suite, sadu pro vývoj „vlastních Cortan“.  

Klepněte pro větší obrázek

19:20 Cortanu dostane i Skype. V průběhu konverzace ji můžete využívat k doplňkovým funkcím. Sama se snaží na základě konverzací odhadnout, co byste mohli potřebovat. Jednoduše pak vytvoříte událost v kalendáři, naplánujete výlet... Díky integraci Cortany bude Skype fungovat v podstatě tak, jak si to představuje i Facebook u svého Messengeru - umožní z prostředí chatu udělat prakticky cokoli. Objednat jídlo, zjistit informace...

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

A co víc, na platformě Skypu nyní mohou vznikat podobní boti jako Cortana. V ukázce vidíme například bota zajišťujícího rezervace v hotelu. Cortana se ho za vás zeptá, zda má v daném termínu volno a on odpoví. Konverzaci můžete pozorovat a nakonec výsledek dohody obou robotů schválit či zavrhnout. 

Vývojáři se mohou vrhnout do tvorby nových botů, Microsoft tímto dnem uvolnil SDK pro boty ve Skypu.

Klepněte pro větší obrázek 
Aplikace dnes mohou vypadat úplně jinak, třeba jako bot ve Skypu

19:10 Představitelkou přístupu, o kterém se Nadella rozpovídal, je digitální asistentka Cortana. Ta umí nové zajímavé funkce. Od výročního updatu ve Windows 10 bude připravena přijímat dotazy a požadavky i při zamčené obrazovce, naučila se vyprávět vtipy a je hlouběji integrována do kalendáře, e-mailu... cílem je integrace do více aplikací, vývojáři na to mají od Microsoftu vše potřebné. S výroční aktualizací se naučí 13 nových jazyků.

19:00 Ke slovu se vrátil Satya Nadella a znovu otevírá téma poslání Microsoftu a vývojářů. Cílem je dodržovat tři základní principy při vývoji digitálních technologií: rozšiřovat lidské schopnosti a zkušenosti, být důvěryhodný a uctivý. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Plynule pak navázal na umělou inteligenci a vůbec na nové pojetí digitálních technologií, jejichž vývoj míří k přiblížení člověku. S počítačem se budeme bavit běžnou lidskou řečí, nové aplikace budou de facto softwaroví roboti s umělou inteligencí, všechno bude propojeno ve vzájemných interakcích. 

18:50 Microsoft zlákal na HoloLens mnoho korporátních partnerů, překvapí košatý výskyt automobilových značek: Audi, VW, Volvo nebo Saab. Dále jsou tu NASA, Autodesk, letecké společnosti i startupy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Doteď byl HoloLens dostupný jen pro vyvolené partnery Microsoftu, ode dneška už je dostupná všem vývojářům (kteří na to mají...)

18:45 Přichází na řadu ukázky nových aplikací, které vznikají pro HoloLens. Třeba takováto výuka anatomie:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

18:40 HoloLens je další důležité téma pro Microsoft. Vývojářské verze jsou právě teď zasílány prvním vývojářům, kteří si je objednali. Slovo má Alex Kipman.

Klepněte pro větší obrázek

18:35 Důležitá novinka pro herní vývojáře: Xbox Dev Mode. Umožní snadné spouštění vyvíjených aplikací na Xboxu. Stačí přes aplikaci zaregistrovat konzoli jako vývojářskou. K dispozici už ode dneška. 

A ještě jedna novinka, která se nás bohužel netýká - Xbox One dostane Cortanu. To už sice bylo přislíbeno dříve, ale implementace nešla tak rychle. Teď přijde s letním updatem.

18:30 Od aplikací  přechází řeč na hry. Na pódium přišel šéf Xbox divize Phil Spencer a nepřekvapí, že Windows 10 považuje za nejlepší univerzální herní platformu. Rovněž chce motivovat vývojáře k zaplnění Windows Store a předvádí, co dokáže jejich Desktop App Converter. Poradí si i s hrami a v ukázce jsme viděli i Zaklínače 3. I s takovou hrou si poradí a stane se z ní moderní aplikace, aniž by se zhoršil výkon hry.

Klepněte pro větší obrázek

18:20 Velká naděje pro Windows Store! Jmenuje se Desktop App Converter a je to nástroj, který umožní snadno převést klasické desktopové aplikace do podoby moderních aplikací pro Windows 10. To by mohlo vývojáře zlákat. 

Klepněte pro větší obrázek

18:18 Láska Microsoftu k Linuxu sílí, Bash shell bude dostupný pro Windows. Můžete vyvíjet pro Linux na Windows. Windows chce být multiplatformní vývojářskou platformou pro všechny. 

 

18:15 K novým dotykovým funkcím snadno dosáhnou i vývojáři. Stačí dva řádky kódu a můžete užívat třeba onoho virtuálního pravítka. 

Klepněte pro větší obrázek 

 

18:10 Přehled novinek z uživatelského hlediska je kupodivu přerušen. Novinek ve výroční aktualizaci Windows 10 prý bude hromada, ale práce s perem zjevně bude tím hlavním. Teď už ale přišli na řadu novinky pro vývojáře. Slova se ujal Kevin Gallo.

Klepněte pro větší obrázek 

 

18:00 Další a další ukázky, co nového dokážete s perem ve Windows 10. Hned zpočátku zaujalo, odkud se ukázkové aplikace spouští - z pravého sloupce, kde jsou připraveny pohotové aplikace pro práci s perem. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Oblast Ink Space s aplikacemi přirpavenými na dotyk • interaktivní kreslení do mapy • editace perem ve Wordu

Nové funkce pro práci s dotykovým perem umí i Office. Můžete perem škrtat a zvýrazňovat, pracovat s textem přirozenou cestou. Grafiku pak můžete kreslit podle virtuálního pravítka nebo křivítka a jiných šablon, umožní to přesnější práci. Předváděno na Adobe Ilustratoru a PowerPointu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

17:55 Přišly na řadu ukázky a s nimi upovídaný Bryan Roper. Podle výzkumu 72% uživatelů stále aktivně používá tužku a papír, Microsoft tomu jde naproti a ve Windows 10 výrazně podpoří využití dotykového pera. 

Klepněte pro větší obrázek 
Načmáráte poznámku tužkou na plochu a Cortana jí porozumí

17:52 V létě přijde velká aktualizace Windows 10! protože přijde rok po premiéře, říká se jí „Anniversary Update“. Přinese hromadu vylepšení a o těch nejdůležitějších dnes uslyšíme. Aktualizace bude k dispozici zdarma.

17:50 Šéfa Microsoftu na pódiu vystřídal Terry Myerson, šéf divize pro Windows a zařízení. Mluví o Windows 10. Je to nejrychleji rostoucí Windows v historii. Představen byl před 8 měsíci a aktuálně ho aktivně používá 270 milionů uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Terry Myerson a úspěch Windows 10 v grafu

17:45 Úvodní slovo se trochu protáhlo. Nadella popisoval nově definované poslání Microsoftu. Chce zajistit, aby tvůrcům poskytl vše, co potřebují k tvorbě nových služeb a nástrojů. Aby digitální technologie byly snadno rozšiřitelné, propojitelné a především užitečné a osobněji zaměřené. Microsoft nabídne platformy, které umožní vytvořit a provozovat cokoli. Tou stěžejní má být Windows 10.

Klepněte pro větší obrázek 
Satya Nadella

17:35 Začátek měl mírné zpoždění, ale teď už je na pódiu šéf Microsoftu Satya Nadella s úvodním slovem. 

Klepněte pro větší obrázek 
Konference Build 2016 začíná

17:30 Začátek úvodní přednášky (keynote) konference. Zde bychom se měli dozvědět všechno podstatné. Zítra pak bude ještě jedna keynote, která zpravidla bývá už více vývojářsky zaměřená. Kromě toho je konferenční centrum Moscone v San Francisku prošpikované menšími přednáškovými sály, kde budou v následujících dnech probíhat prezentace a workshopy pro vývojáře. 

Než akce začne, připomeňte si loňský ročník:

Diskuze (70) Další článek: Chystá se nový Playstation, nabídne 4K i podporu pro virtuální realitu

Témata článku: Microsoft, Windows 10, Volvo, Anniversary Update, Satya Nadella, Redmond, Funkce, Důležité téma, Saab, Pero, Windows +, Fun, Nová platforma, Stěžejní cíl, Digitální asistentka, Loňský ročník, Terry, VW, První vývojář, Microsoft Satya Nadella, DOS, Konference Build, Konverzace, Pravítka, Nový Xbox, Nejlevnější herní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 123

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

** Podoba webů se za těch 30 let dramaticky proměnila ** Dnes jsou ale poměrně uniformní – podobné ** Ukazuje to i analýza z Indianské univerzity

Jakub Čížek | 34

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize