Procesory | Windows 10 | Windows Insider

Windows 10 dostanou EcoQoS. Notebookům zlepší výdrž baterie a sníží hluk ventilátorů

Windows 10 dostanou EcoQoS. Notebookům zlepší výdrž baterie a sníží hluk ventilátorů

Microsoft pracuje na nové funkci, která má optimalizovat výkon procesoru s cílem prodloužit výdrže baterie a snížit hluk z chlazení. Novinka označovaná jako EcoQoS je aktuálně k dispozici beta testerům v programu Windows Insider (sestavení 21359). Podle Raymonda Li jde o nový typ QoS (Quality of Service), jež lépe pracuje s určitými procesy na pozadí, které nemají požadavky na vysoký výkon nebo nízkou latenci.

Díky EcoQoS mají Windows 10 získat schopnost provozovat více procesů s lepší energetickou efektivitou. Systém bude schopen plánovat procesy tak, aby běžely při nižší rychlosti procesoru, což by se mělo projevit nižším odběrem a teplotou.

„Vyšší frekvence procesoru sice poskytuje větší výkon, ale s exponenciálně vyšší spotřebou energie. To může mít za následek horší výdrž baterie, vyšší teploty a hlasitější ventilátor. Ne všechny úkoly přitom vyžadují absolutně nejvyšší výkon, takže Windows dynamicky nastaví procesor tak, aby poskytoval správnou rovnováhu mezi výkonem a energetickou účinností.“ uvádí Raymond Li.

Klepněte pro větší obrázek 
Závislost frekvence a spotřeby procesoru

Microsoft svými vlastními testy změřil až 90% snížení spotřeby energie procesorem. Největší přínos byl přitom zaznamenán u operací, které zahrnují služby na pozadí (aktualizační aplikace, synchronizační nástroje, indexovací služby atd.).

Zatím jen omezená podpora

O tom, které aplikace budou využívat EcoQoS, mohou rozhodnout jejich vývojáři. Konkrétně budou mít možnost přes API přihlásit procesy a jejich vlákna, jež chtějí identifikovat jako kompatibilní s touto softwarovou optimalizací.

V současném stavu je novinka kompatibilní pouze s procesory Intel 10. a 11. generace a AMD Ryzen řady 5000. Podporovány jsou i čipy Qualcomm a Microsoft slibuje, že v budoucnosti bude možné využívat tuto technologii na širší škále čipů, včetně stolních počítačů.

EcoQoS je součástí ekologické iniciativy Microsoftu Carbon Negative, v jejímž rámci hodlá firma do roku 2030 dosáhnout negativních emisí uhlíku. Jedná se také o příspěvek k projektu Sustainable Software, jehož cílem je definování a vývoj udržitelných aplikací.

Diskuze (15) Další článek: WRC elektrifikuje. V servisní zóně se objeví nabíjecí stojany, ale o agresivní vzhled a zvuk bychom přijít neměli

Témata článku: Microsoft, Windows, Intel, Procesory, AMD, Windows 10, Aktualizace, Windows Insider, API, Baterie, Qualcomm, Aplikace, Výdrž baterie, Výdrž, Hluk, Notebook, Quality of Service, Procesor, VentilátorResident Evil Village: můry opět ožívají | Recenze

Resident Evil Village: můry opět ožívají | Recenze

Ethan Winters má opět problémy. A tentokrát mu je opravdu nezávidíme. Jak dopadla jedna z nejočekávanějších her letošního roku?

Ladislav Novák
Resident Evil VillageHororSurvivalRecenze
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Pracovní podtitul dalšího filmového Tomb Raidera by mohl být Obsidian

Pracovní podtitul dalšího filmového Tomb Raidera by mohl být Obsidian

Pokračování kráčí směle vpřed a my možná víme jeho název.

Michal Maliarov
Film
Regulace velkoobchodního trhu má první ovoce. Virtuál Eri snižuje cenu dat o 41 %
Jan Láska
EriMobileMobilní dataVirtuální operátoři
Vy a počítač: Poskytovatelů internetu je mnoho, dobrých možností ale méně
Vladislav Kluska
Vy a počítačPřipojení k internetuAnkety