Windows 10 chce být všude a s hromadou aplikací

Microsoft se mění z uzavřeného výrobce softwaru na otevřeného poskytovatele univerzálních základů. Jedním z nich má být i Windows 10.

Dost bylo zkostnatělého Microsoftu. Americký softwarový koráb mění kurz a na letošní vývojářské konferenci Build překvapil svým přístupem i ambiciózními plány. Ty vylučují, že by systém Windows 10 mohl být neúspěch. Do dvou až tří let má být na miliardě zařízení a Windows Store má překypovat aplikacemi. Microsoft nezůstal jen u silných slov, ohalil několik zásadních novinek, které by to měly umožnit.

Klepněte pro větší obrázek 
Šéf Microsoftu Satya Nadella

Microsoft uživatelům i vývojářům: „To chcete!“

Aby z Windows 10 mohla být ona silná platforma, musí být dobře postaven samotný základ. O tom už ledacos víme, zkušební verze Windows 10 už je k dispozici několik měsíců a Microsoft na ní usilovně pracuje a hodně se přitom řídí zpětnou vazbou. V tomto směru to na fiasko jako u Windows 8 rozhodně nevypadá, uživatelům by se měl systém líbit.

Z pohledu koncových uživatelů ale nestačí, aby se systém jenom líbil, musí být dostupný bez komplikací a zdarma. I na to Microsoft myslí – na Windows 10 bude možné přejít z Windows 7 nebo Windows 8/8.1 přes Windows Update a zdarma. Nové počítače už budou dodávány také výhradně s Windows 10, a tak to z pohledu rozšíření vypadá docela slibně. Na rozdíl od Windows 8, které dosahují jen minoritního podílu, by se měly desítky stát poměrně brzy nejsilnější verzí Windows.

Velká uživatelská základna je jedním z lákadel pro vývojáře. Těch lákadel je ale mnohem víc a výsledkem by mělo být zaplnění Windows Store kvalitními aplikacemi. Plný Windows Store zas ještě zatraktivní Windows 10 mezi uživateli, a tak pořád dokola… Klasická otázka o vejci a slepici je Microsoftem akcelerována z obou stran, tedy jak ze strany uživatelů, tak vývojářského protipólu.

Windows 10 na všem

Microsoft si předsevzal, že do dvou až tří let bude na světě miliarda zařízení běžících na jedné verzi systému – Windows 10. To zatím nenabízí ani Android nebo iOS. Android by tolik zařízení měl, ale nejnovější verze systému v tom tvoří jen minoritu. Do „dvou až tří let“ však může být v trojlístku Apple-Google-Microsoft vyrovnáno. Pro vývojáře tak bude důležité mít své aplikace ve všech třech obchodech.

Miliarda zařízení s Windows 10 však neznamená miliardu počítačů s Windows 10. Stejný systém totiž poběží v různorodých zařízeních – od telefonů, přes tablety, minipočítače až po notebooky a stolní stroje. Opomenout nesmíme ani Xbox. Všude tam bude dostupný jednotný Windows Store a většina aplikací v něm by měla být dostupná pro všechny různé podoby zařízení.

Klepněte pro větší obrázek 
Aplikace pro Windows 10 mohou být na různorodých displejích, v televizi nebo i promítnuty na stěnu skrze HoloLens

Jedna aplikace se tedy přizpůsobí různým displejům a různému ovládání, to je kouzlo tzv. „univerzálních aplikací“, které Microsoft představil už na loňském Buildu, ale až letos v souvislosti s Windows 10 vyniká jejich síla. Uživatel si tak koupí či předplatí aplikaci na jednom zařízení a může ji následně využívat i na ostatních. A jak jsme viděli na keynote, bezvadně může fungovat i provázání – co začnete na telefonu, doděláte na počítači nebo si prohlédnete na Xboxu.

Aby Microsoft svoji platformu ještě zatraktivnil, pracuje stále na vylepšování Windows Store, aby třeba bezvadně fungovalo filtrování a doporučování aplikací. Také se domluvil s telefonními operátory z různých koutů světa, aby bylo možné aplikace nakupovat i na účet za telefon. Uživatel tak nemusí nikde registrovat kreditku a nakoupené aplikace (nejen pro telefon, ale díky jednotné platformě i pro počítač nebo Xbox) zaplatí v rámci měsíčního vyúčtování telefonních služeb.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Windows Store, stěžejní středobod Windows 10. Microsoft svůj obchod stále vylepšuje a připravil i možnost tvorby specializovaných dílčích obchodů. To se bude ve firmách hodit.

Vyvíjejte v čem chcete, hlavně zaplňte Windows Store

Ale i to by pořád mohlo být pro vývojáře málo. A tak Microsoft v motivaci ještě přitvrdil, respektive vývojářům významně ulehčil práci. Připravil jednoduché migrační nástroje, které umožní snadný převod aplikací napsaných pro Android nebo iOS do podoby Windows aplikace. V demo ukázkách to vypadalo vskutku triviálně. Kód Android aplikace napsaný v Javě nebo C++ běží v zabezpečeném kontejneru po Windows a veškeré API Androidu přebírá Windows – přístup k senzorům, klávesnici… V případě iOS ve Visual Studiu prostě otevřete hotový projekt (ano, Visual Studio nově podporuje Objective C), doladíte a zkompilujete.

Stejně tak lze využívat existující webové aplikace. I aplikace běžící v prohlížeči totiž může dostat implementaci platební metody z Windows Store a třeba také notifikace na úrovni systému. A stejné možnosti dostanou i klasické desktopové aplikace (Win32/.NET), které rovněž začnou naplňovat Windows Store (ty už ale z pochopitelných důvodů nespustíte na telefonu).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na první pohled byste nepoznali, že se jedná o webovou aplikaci • Adobe jde vzorem, své desktopové programy Photoshop a Premiere Elements nabídne ve Windows Store 

Jak ještě víc by mohl Microsoft podstrojovat vývojářům? Dát Visual Studio i těm, kteří vyvíjí na OS X nebo Linuxu. A zdarma. Ještě před nedávnem by to působilo jako vtip, včera se to však stalo realitou. Visual Studio Code je zdarma dostupné vývojové prostředí, které je sice odlehčeno ve srovnání s plným Visual Studiem pro Windows, ale obsahuje vše podstatné pro pohodlný vývoj aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek​ 
Visual Studio Code běžící v OS X • a na Ubuntu

Nejen Windows, ale také Azure a Office

Platformou Windows pokryje Microsoft koncová zařízení, ale tím pochopitelně nekončí. Minimálně stejnou váhu, ne-li ještě větší, má budování platformy pro cloudové aplikace, tedy Microsoft Azure. To se snaží být podobně univerzální jako nové pojetí Windows. Vývojáři mohou psát v tom, co umí, a snadno mohou své aplikace provázat s různorodými službami či databázemi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Azure slaví úspěchy už teď • aktuálně je poskytován z 19 datacenter rozmístěných po celém světě

A ještě jenu platformu Microsoft má – Office. Ano, také Office se snaží být univerzální a šířeji využitelný nástroj. Díky API dokáže integrovat nebo naopak zprostředkovat data s aplikacemi třetích stran. Microsoft to demonstroval například na různých modulech – v Outlooku můžete provázat kontakty s LinkedIn nebo podnikovými systémy, prezentaci v Powerpointu se zas třeba propojit se službami na sdílení fotografií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Outlook jako platforma: provázání kontaktů s LinkedIn nebo Salesforce • provázání kalendáře s Uberem

To je zkrátka nový Microsoft. Svůj byznys nestaví na počtu prodaných licencí Windows, ale na budování a „pronajímání“ základů, na kterých mohou stavět ostatní.

Cestu redaktora na konferenci Build hradila společnost Microsoft.

Diskuze (76) Další článek: Build: Microsoft ukázal Windows pro virtuální svět

Témata článku: Software, Windows, Sociální sítě, Windows 10, Operační systémy, Satya Nadella, Nové pojetí, APL, Pochopitelný důvod, Tablet mini, Microsoft Store, Plný Windows, Doporučování, Adobe Premiere Elements, Window, Win +, Konference Build, Fiasko, Windows +, Běžící aplikace, API Android, Ambiciózní plán, Systém, Univerzální aplikace, Uživatelská základna, Nejlepší notebook na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5