Software | Linux | Windows 10 | Operační systémy

Windows 10 budou mít kompletní linuxové jádro. Zatím jen pro vývojáře

  • Desítky si budou ještě více rozumět s Linuxem
  • V létě získají jeho jádro pro vývojáře
  • Microsoft představí také Windows Terminal

Když před pěti lety usedl na redmondský trůn tehdejší šéf cloudových a vývojářských produktů Microsoftu Satya Nadella, technická média začala odvážně předpovídat, že se firma v mnoha ohledech změní. 

Svérázného obchodníka Steva Ballmera tehdy v čele Microsoftu poprvé v historii vystřídal vystudovaný počítačový inženýr.

Microsoft ❤ Linux

Microsoft se krátce poté opravdu začal měnit, do korporace, která byla do té doby jedním ze symbolů proprietárního kódu, totiž začal velkou měrou pronikat open-source.

Firma se následně objevila na GitHubu, který později i koupila, začala přispívat do některých velkých komunitních projektů a zamilovala se do Linuxu. Přinejmenším z pragmatických důvodů.

Klepněte pro větší obrázek
Redmondský comming out se odehrál v roce 2014

Právě virtualizované linuxové systémy dnes tvoří páteř jeho cloudového hostingu Azure, který redmondské korporaci generuje stále větší tržby a pomalu se stává klíčovým pilířem Microsoftu.

Firma dnes úzce spolupracuje s Red Hatem i Canonicalem (Ubuntu), aby jejich serverové technologie běžely na Azure co nejlépe, a v roce 2016 Microsoft integroval Linux i do svých klientských Windows.

Na mysli mám samozřejmě technologii WSLWindows Sybsystem for Linux – speciální vrstvu, která umožňuje na Windows spouštět linuxové aplikace a z Microsoft Storu za tímto účelem instalovat celé (textové) distribuce počínaje Ubuntu a Debianem a konče třeba SUSE a Kali pro hackery.

WSL 2: Kompletní linuxové jádro ve Windows

Letos v létě se propojení Windows s Linuxem ještě mnohem více utuží. Zatímco doposud byl základem WSL v podstatě překladač linuxového a Windows API, který ke všemu ani zdaleka nenabízel všechny funkce jako skutečné linuxové jádro, které je součástí každého linuxového OS, někdy v červnu by se měli členové programu Windows Insider dočkat prvních sestavení s druhou generací WSL 2.

Klepněte pro větší obrázek
WSL a terminál Ubuntu na Windows 10: Zatímco v okně výše se zrovna instalují linuxové aktualizace, v pravém běží vzdálený SSH terminál na mém Raspberry Pi.

Jistě, tato zpráva zaujme především vývojáře a administrátory, kteří mohou díky WSL přímo na Windows pracovat s populárními linuxovými nástroji, ale výhledově by mohla mít i určitý přesah – přinejmenším symbolický.

Kompletní linuxové jádro

S příchodem nové generace linuxového subsystému pro Windows totiž dorazí plnohodnotné komunitní linuxové jádro. Ano, slyšíte správně, v nitru poběží kompletní komunitní Linux kernel, který se ke všemu bude průběžně aktualizovat skrze Windows Update.

Jelikož to tentokrát nebude žádný ořezaný překladač API (podobný princip jako v případě aplikace Wine pro Linux, která naopak umožňuje spouštět na Linuxu aplikace Windows), ale kompletní jádro, WSL 2 na Windows 10 nabídne v podstatně plnohodnotnou práci s Linuxem včetně možnosti instalace nových linuxových ovladačů atp.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 10 se nedávno naučily přistupovat k linuxovému subsystému i skrze Průzkumník

Aby to bylo vůbec možné, linuxové jádro poběží ve speciálním virtualizovaném běhovém prostředí, inženýři z Redmondu ale ubezpečují komunitu, že si pod pojmem virtualizace nemá představovat nějaké těžkotonážní, pomalé a izolované řešení. Právě naopak. WSL 2 by měl být třeba až 20× rychlejší při interakci se souborovým systémem NTFS než jeho stávající verze.

Microsoft na svém blogu slibuje rychlý Linux ve Windows:

Podpora kontejnerů Docker

Díky plnohodnotnému linuxovému jádru v nitru Windows bude moci WSL a přeneseně tedy i Windows pracovat třeba s kontejnery Dockeru, které jsou dnes jedním z pilířů rychlé cloudové virtualizace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Microsoft Store dnes nabízí několik linuxových distribucí, které obalí WSL aplikacemi

Zatímco o distribuci linuxového jádra se postará zmíněný Windows Update, linuxovou distribuci se samotnými aplikacemi si zájemce opět stáhne z Microsoft Storu. Lze předpokládat, že díky kompletnímu jádru jejich nabídka ještě vzroste.

Zapomeňte na příkazovou řádku, přichází Windows Terminal

Společně s novým linuxovým subsystémem ve Windows 10, hodlá Microsoft v létě představit také nový a moderní Windows Terminal, který by měl být analogií terminálů ze světa Linuxu. Terminál od Microsoftu v sobě bude kombinovat jak starou Příkazovou řádku, tak jejího nástupce PowerShell a nakonec i Linux, o kterém je tu dnes řeč.

Upoutávka na nový Windows Terminal:

Windows Terminal bude podporovat záložky, takže v jedné si otevřete třeba Linux a jednoduchým příkazem spustíte git nebo se třeba přes ssh připojíte ke svému linuxovému serveru, Raspberry Pi apod., no a v druhé záložce třeba redmondský PowerShell.

Oba světy budou přitom i nadále propojené, Linux na Desítkách totiž může samozřejmě přistupovat i k souborovému systému Windows a naopak. Z Linuxu tedy klidně můžete spustit třeba explorer.exe.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Windows Terminal v sobě kloubí Windows i Linux a nabídne i nový font a styly

Nový Windows Terminal, který bude mimochodem už od svého počátku open-source a zdrojáky najdete už nyní na GitHubu (!), zároveň nabídne plnou podporu Unicode. Plnou podporu! Co to znamená? Vedle běžných znaků dokáže zobrazit i nadstandardní emoji, s čímž mohou pracovat textové aplikace a skripty.

Kompletní podpora Unicode včetně emoji. Ano, slyšíte dobře...

Jak ukazuje obrázek níže, emoji mohou plnit i v terminálu praktickou funkci a nemusí se automaticky jednat o infantilní záležitost pro instant messaging a sociální sítě.

Klepněte pro větší obrázek
Windows Terminal a znaky emoji

Samozřejmostí budou také barevná témata, práce s průhledností okna a skvělé vykreslování typografie, o což se postará DirectX a hardwarová akcelerace.

Co kdyby jednou celé Windows běžely na linuxovém kernelu?

A kde je tedy ten přesah, na který jsem výše poukazoval? Dokázali byste si před deseti lety představit, že bude webový prohlížeč Microsoftu ve své podstatě jen převlečený Chrome od Googlu? Asi ne. A přesto to může fungovat a docela dobře. Edge si může vzít to dobré z obou světů a být konečně povedeným prohlížečem a nejen programem, který mnozí používali ke stažení skutečného Chromu a Firefoxu.

A teď mi dovolte stejně kacířskou otázku, která souvisí se stále větší inklinací k open-source, která je zejména na Azure ještě mnohem patrnější než na klientském softwaru. Tedy, dokážete si představit, že by třeba za dalších 10-15 let používaly Windows jako své jádro Linux?

Zní to bláznivě? Nu, ano – a dnes je to opravdu i prakticky nereálné, ale už jen tím, že jedno takové jádro bude (byť virtualizované) pro specifické účely součástí Windows už v létě a z Microsoftu se tedy fakticky stane i jeho vývojář a snad i přispěvovatel zdrojového kódu (už dnes Microsoft přispívá i do projektu Chromium), až tak šílená vize to být nemusí.

(Uložte si článek do kalendáře a za těch patnáct let, v květnu 2034, uvidíme)

Diskuze (86) Další článek: „Užitečný asi jako mořská mušle.“ Buffett opět kritizuje bitcoin, jeho kurz ale roste

Témata článku: Software, Microsoft, Google, Windows, Linux, Windows 10, Chrome, Operační systémy, Firefox, Open source, Microsoft Store, Windows Insider, Ubuntu, GitHub, Redmond, Steve Ballmer, Unicode, Windows API, Chrom, Win +, PowerShell, Příkazová řádka, Canonicalem, SUSA, Windows Update


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11