Microsoft | Windows 10X

Windows 10 budou jen jednou ročně a Windows 10X bez podpory klasických aplikací, zní spekulace z více stran

Windows 10X jsou novým systémem od Microsoftu, který měl přijít již letos společně s novým typem zařízení se dvěma displeji. Od toho nyní ale sešlo a zřejmě se dočkáme předělání jak Xkových Desítek, tak i jejich odložení.

Koronavirus zamával s plány nejedné firmy a u Microsoftu tomu není jinak. Jednou z obětí jsou právě Windows 10X. Původně měly být jen pro zařízení se dvěma displeji, které Microsoft dokonce sám představil. Surface Neo, doprovázený Surface Duo s Androidem, měl naplno využívat nový systém a nabídnout zbrusu nové uživatelské rozhraní.

Nedávno ale v Redmondu přehodnotili situaci a nechce se jim v současné době vydávat nové, drahé, zařízení. Windows 10X tak budou pro běžné stroje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Surface Neo – zařízení, kterého se bohužel v dohledné době nedočkáme.

Původně navíc měly podporovat i klasické Win32 aplikace, což by i značně usnadnilo adopci systému – uživatelé by nepřišli o své oblíbené aplikace. Ale i to se nyní mění a Microsoft mění strategii ohledně systému. Znovu se chce pokusit jít přímo proti Chromebookům a naplno tak vsadit nejen na umírající UWP aplikace, ale hlavně na PWA. Alespoň tak informují zdroje Windows Central.

Skoro bez klasických aplikací, zato levné

Hlavní motivací pro tuto změnu je zacílení systému na levná zařízení. Těm se dlouhodobě nedostává příliš výkonu, kdy výrobci musí šetřit na hardwaru. S ohledem na to Microsoft odstranil technologii VAIL, kterou využíval pro virtualizaci klasických aplikací. Její běh je totiž náročný nejen na výkon, ale i baterii, což je u levných zařízení značně nežádoucí. Zároveň tato technologie neumožňovala běh systému na ARMu, což se nyní také mění.

Do popředí se tak více dostanou moderní UWP (Universal Windows Platform) aplikace, které ale opouští tak trochu i samotný Microsoft. Na druhou stranu ale velmi, společně s Googlem, propaguje PWA – tedy Progressive Web Apps, což jsou de facto „pouhé“ webové stránky. Díky přístupu k různým API a systémovým komponentám se ale mohou chovat jako běžné aplikace. Webovou verzi namísto aplikací by dokonce měl nabízet i u vlastního balíku Office.

Klepněte pro větší obrázek 
Microsoft hodlá znovu bojovat proti Chromebookům.

A to je tak směr, kterým se zřejmě chce firma vydat a přímo tak konkurovat Chromebookům, které sice neukrojily kdo ví jak velký koláč z trhu, za roky svého působení se ale usadily a získaly své fanoušky zejména díky své ceně a jednoduchosti. Na to cílí i Windows 10X s novým rozhraním a systémem oprostěným od starých nánosů.

Zároveň ale Microsoft nechce Win32 aplikace opustit úplně a údajně chystá možnost streamování z cloudu. Zde je otázka, jak se k možnosti budou uživatelé stavět, u her to ale již na stabilním připojení funguje dobře. Do budoucna se ale s návratem virtualizace počítá – hlavně v případě, že Microsoft vydá dvoudisplejové zařízení, či pro případné stroje z vyšší třídy.

Velké aktualizace Desítek jednou ročně?

Zároveň se nyní objevují informace, že Microsoft změní styl vydávání velkých aktualizací pro klasická Windows 10. Nyní vycházejí co půl roku, přičemž nejnovější je May 2020 Update, podzimní byly ale poslední dobou spíše minoritní verze. V Redmondu totiž budou mít nyní na krku dva systémy, 10X mají přitom v RTM verzi vyjít v prosinci a s prvními zařízeními příští rok.

S ohledem na to se má změnit styl vydávání, kdy na jaře bychom se mohli dočkat velké Xkové aktualizace a následně na podzim klasických Desítek. To by byl zásadní odklon od aktuálního systému dvou aktualizací, nejednalo by se ale o až tak překvapivý krok. Velkých změn v nich stejně příliš nebylo a vývojáři by tak získali více času si vše připravit a věnovat se oběma systémům.

Všechny informace ale pocházejí z neoficiálních zdrojů uvnitř Microsoftu a firmou samotnou nebyly potvrzeny, byť se je podařilo dát dohromady nezávisle několika zahraničním médiím. 

Diskuze (21) Další článek: YouTube snižuje časový limit pro reklamy uprostřed videí. Budou tak mnohem častější

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Google, Android, Windows 10, Spekulace, Aktualizace, Operační systémy, Chrome OS, API, Redmond, Windows 10X, Chromebooky, RTM, Aplikace, Cloud PC, Systém, Surface Duo, Typ zařízení, Vail, Windows Central, Progressive Web apps, UWP, PWA, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Call of Duty: Advanced Warfare se má dočkat pokračování. Pro Sledgehammer Games je to návrat do budoucnosti

Call of Duty: Advanced Warfare se má dočkat pokračování. Pro Sledgehammer Games je to návrat do budoucnosti

Ještě nevyšlo ani Modern Warfare II a už se rozjíždí horlivé debaty o budoucnosti Call of Duty.

Martin Nahodil
Call of Duty: Advanced WarfareSpekulace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Akční strategie Marvel
Michal Maliarov
Marvel's Midnight SunsDatum vydáníMarvel
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony