Windows 10 | Operační systémy | Windows Defender

Windows 10 budou automaticky blokovat potenciálně nežádoucí aplikace. Jak ochranu vypnout?

 • Windows 10 budou blokovat potenciálně nežádoucí aplikace
 • Dosud bylo rozhodnutí na uživateli, nyní MS funkci zapíná všem
 • Ukážeme vám, jak blokování nežádoucích aplikací vypnout
Windows 10 budou automaticky blokovat potenciálně nežádoucí aplikace. Jak ochranu vypnout?

Microsoft Defender a Microsoft Edge ve Windows 10 budou počínaje srpnem automaticky blokovat potenciálně nežádoucí aplikace. Microsoft tuto novinku oznámil na stránkách podpory s tím, že tento typ aplikací může způsobit pomalý chod zařízení, zobrazovat neočekávané reklamy nebo v horším případě instalovat další software, který může být škodlivý nebo obtěžující.

Možnost blokovat potenciálně nežádoucí aplikace se poprvé objevila po aktualizaci May 2020 Update. Ve výchozím nastavení byla tato funkce vypnutá a její zapnutí bylo zcela v kompetenci uživatele. Od začátku srpna se situace obrací: Microsoft blokování zapne a uživatelé, kterým by nevyhovovalo, ho mohou deaktivovat.

Blokování nežádoucích aplikací

Potenciálně nežádoucí aplikace nejsou malwarem, ale jde o software, který uživatelé většinou nepotřebují a pravděpodobně ho ani nechtějí. Tyto aplikace mají svým chováním a funkcemi k malwaru často velmi blízko.

Jedná se o různé typy programů od rozšíření prohlížečů, přes adware, programy, které bez povolení odesílají údaje o používání, systémové čističe a antivirové programy, které používají falešně pozitivní výsledky, až po aplikace, jež neposkytují slibované funkce.

Automatické blokování takových aplikací bude aktivováno na všech Windows 10 v sestavení 2004 nebo vyšším. Zabezpečení systému Windows má ochranu založenou na reputaci, což by mělo pomoci ochránit počítač před tímto typem programů, přičemž rozlišuje blokování aplikací a blokování stahování.

 • Blokování aplikací rozpozná potenciálně nežádoucí aplikace, které jste už stáhli a nainstalovali, takže Zabezpečení Windows může takové aplikace rozpoznávat, i když používáte jiný prohlížeč a už jste nějakou takovou aplikaci stáhli.
 • Blokování stahování vyhledává potenciálně nežádoucí aplikace v momentě, kdy se stahují, ale funguje pouze s novým prohlížečem Microsoft Edge.

Bohužel se může stát, že mezi nežádoucí aplikace budou zahrnuty i některé legitimní programy. Například nástroje pro těžbu kryptoměn a software pro stahování torrentů mohou mít legitimní účely, ale nyní mohou být programem Microsoft Defender detekovány a odstraněny. V takových případech je doporučeno vytvořit v Microsoft Defenderu výjimky, které zabrání umístění těchto souborů do karantény.

Jak vypnout blokování?

Zkontrolovali jsme nastavení automatického blokování nežádoucích aplikací na redakčním počítači s nainstalovanými Windows 10 v sestavení 20H2. Ukázalo se, že Microsoft na tomto stroji již uvedenou funkci vzdáleně zapnul.

Pokud byste z nějakého důvodu nechtěli, aby systém automaticky blokoval potenciálně nežádoucí aplikace, postupujte následovně:

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do Aktualizace a zabezpečení.
 3. Otevřete Zabezpečení Windows.
 4. Pokračujte do Řízení aplikací a prohlížečů.
 5. Klepněte na odkaz Nastavení Ochrany na základě reputace.
 6. Přejděte k sekci Blokování potenciálně nežádoucích aplikací.
 7. Zde můžete přepínačem Zapnuto vypnout tento způsob ochrany.
 8. Nebo pomocí zatržítek Blokovat aplikace a Blokovat stahování deaktivovat jen zvolený typ ochrany.
Diskuze (62) Další článek: AMD vyrobilo svou nejrychlejší grafickou kartu, bude exkluzivně jen pro Apple

Témata článku: Software, Windows, Microsoft, Windows 10, Edge, Operační systémy, Malware, Aktualizace, Windows Defender, Nastavení, Uživatelé, May, Blokování, Microsoft EDGE, Microsoft Defender, Prohlížeč, Zapnout, Aplikace, Zabezpečení Windows, OchranaJak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika