Microsoft | Windows 10 | Microsoft Build 2020

Windows 10 bude mít k Linuxu zase o kus blíž. Dorazí tyhle novinky

  • Ve Windows 10 poběží linuxové programy včetně grafického rozhraní
  • Windows Terminal dostane nové funkce
  • Programy půjde instalovat z příkazového řádku

Microsoft na – letos virtuální – konferenci Build oznámil další kroky, jak chce Windows těsněji propojit s Linuxem a jak se zvyky z konkurenčního systému promítnou do Windows 10.

Linux s okny a grafikou

Jednou z novinek bude, že druhá verze Windows Subsystem for Linux (WSL 2) se již bude při nových instalacích používat primárně. To je z hlediska kompatibility a výkonu linuxových programů důležitý krok. Microsoft totiž do Desítek integruje plnohodnotný linuxový kernel (virtualizovaný), který má být 3–6× rychlejší než první WSL.

Instalovat přitom půjde snadněji než dřív. Uživatelé nemusí chodit do Ovládacích panelů, ale stačí jim se správcovskými právy zadat příkaz wsl.exe --install.

WSL 2 nově nabídne i akcelerované GPU, takže virtualizovaná linuxová distribuce bude moci využít plný výkon grafické karty (či několika karet). Protože je Build zaměřený na vývojáře, firma mluvila hlavně o pracovní využití u AI a ML výpočtů, konkrétně přes rozhraní Nvidia CUDA a DirectML.

Virtualizovaně ale bude fungovat i Direct3D 12 a skrz knihovnu Mesa i API OpenGL a OpenCL, což by se zřejmě dalo využít i ve hrách. Na podpoře Vulkanu zatím firma pracuje. Dostupnost DX12 ve WSL bohužel neznamená nic z hlediska podpory tohoto rozhraní v běžných linuxových distribucích.

Až doposud se přes WSL daly běžně spustit jen terminálové programy, ty s grafickým uživatelským rozhraním vyžadovaly ruční (a experimentální) instalaci neoficiálního serveru X11. Nově ale WSL 2 nabídne Wayland, takže se programy s GUI spustí rovnou bez práce navíc.

Klepněte pro větší obrázek
Ve Windows 10 lze stáhnout Ubuntu, Debian, openSUSE, Kali Linux a další

Microsoft během Buildu ukázal, jak ve Windows 10 běží prohlížeč obrázků Eye of Gnome, textový editor Gedit, přehrávač Mpv nebo souborový správce Gnome Files. Všechny v prostředí/frameworku Gnome/GTK, ale problém snad nebudou dělat ani aplikace využívající KDE/Qt.

Všechny novinky zmíněné v souvislosti s Linuxem dorazí v nadcházejících měsících, nebudou tedy automaticky dostupné v aktuální jarní aktualizaci Windows 10. Podle Microsoftu prý WSL využívá 3,5 milionu lidí měsíčně, avšak tohle číslo se od loňska nezměnilo.

Windows Terminal 1.0

Terminálová aplikace k zadávání příkazů pro Windows i Linux vyjde v první ostré verzi. Zároveň bude pokračovat vývoj verze Preview, která se dočká pravidelných měsíčních aktualizací.

Novinkou bude podpora panelů a dlaždic pro souběžné spuštění více instancí Terminalu. Renderování textu v Terminalu bude urychleno pomocí GPU a vykreslování má plně podporovat znakové sady UTF-8 a Unicode včetně emoji.

Instalace z příkazového řádku

Z linuxových distribucí se Windows 10 inspiruje balíčkovacím systémem pro instalaci aplikací z příkazové řádky. To usnadní přístup ajťákům spravujícím desítky počítačů. Jako se v Ubuntu používá příkaz apt-get install firefox, tak ve Windows 10 půjde použít winget install firefox. Tedy pokud Mozilla nabídne svůj prohlížeč ve zvláštním repozitáři.

Systém Windows Package Manager je postavený kolem nástroje Winget, nového správce balíčků a také softwarového repozitáře nezávislého na Microsoft Storu. Winget bude podporovat i zdroje třetích stran. Firma ale zatím hodně detailů tají a nevíme, jestli se programy získané tímto způsobem budou nějak lišit od těch ze Storu či stažených a instalovaných odjinud z internetu.

Diskuze (86) Další článek: Adobe Premiere Pro konečně zrychluje export videa díky NVENC

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Internet, Windows 10, Linux, Operační systémy, Nvidia, Firefox, Microsoft Store, Microsoft Build 2020, Ubuntu, Debian, Mozilla, API OpenGL, GPU, Vulkan, Terminalu, Store, Kali Linux, Instalace, Novinka, WSL, GUI, Desítka


Určitě si přečtěte

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 72

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 72

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 49

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč